اخذ تابعیت کشور فرانسه

  • 0 نظر
  • 567 بازدید
  • چهارشنبه 02 آبان 1397

اخذ تابعیت کشور فرانسه;
اخذ تابعیت کشور فرانسه
5 از 5 بوسیله 1 رای
برای اخذ تابعیت فرانسه راه های بسیاری وجود دارد اما در این مقاله به 4 مورد از راه های رایج آن اشاره می کنیم و شرایط هر یک را بررسی می کنیم.

اخذ تابعیت کشور فرانسه 

تابعیت در اصطلاح اشاره به نوعی رابطه ی سیاسی، معنوی یا حقوقی است که بین اشخاص و خاک آن کشور دارد ؛ به عبارت دیگر ارتباطی است که شخصی را به ملت معینی مربوط می کند.سالانه هزاران نفر به روش های قانونی و مطابق با مقررات کشور فرانسه  تابعیت این کشور را به دست می آورند و به عنوان یک شهروند در یکی از بهترین کشور های اروپایی زندگی خود را آغاز می کنند. قانون تابعیت و اقامت در کشور برج ایفل هم بر اصل خاک و هم بر اصل خون استوار می باشد. اصل خون به این معناست که فرد متولد شده باید از پدر و مادر تبعه کشور مذکور باشد و اصل خاک به این معناست که فرد اگر پدر و مادرش تبعه یک کشور نباشند ولی فرزندشان در کشوری که سیستم آن خاک است متولد شود، فرزند تبعه همان خاک و کشور می شود و مانند اتباع آن کشور که در آن به دنیا آمده اند.

عمدتاٌ کشورهایی که دارای نظام حقوقی civil law می باشند، سیستم خون را اعمال می­ نمایند و کشورهایی که دارای نظام حقوقی common law هستند، سیستم خاک را برای تعیین تابعیت افراد در نظر می­گیرند. فرانسه نیز از جمله کشورهایی می باشد که دارای نظام حقوقی رومی-ژرمنی می باشد و سیستم civil law بر آن حاکم است و معیار خون را برای اعطای تابعیت در نظر می گیرد. شرایط و راه‌های اخذ تابعیت و اقامت در این کشور در قالب کلی موارد ذیل قرار میگیرد:

1- تابعیت از طریق ازدواج

2- داشتن فرزندی از نسل مستقیم خود که دارای ملیت فرانسوی باشد

3- داشتن یک برادر یا خواهر فرانسوی

4- تابعیت از راه اقامت مدت دار و مستمر

اخذ تابعیت از طریق ازدواج

این روش بهترین و سریع‌ترین راه برای اخذ اقامت و مهاجرت به این کشور است. در این روش باید دو مورد به صورت قطعی به دولت کشور برج ایفل اثبات شود.اول اینکه شما قصدتان برای ازدواج  جدی می باشد و همچنین رابطه شما و همسرتان جدی می باشد. دومین مورد آن این است که وضعیت مالی حداقل یکی از شما باید برای شروع زندگی مناسب باشد.

ازدواج با یک فرد فرانسوی بخودی خود راهی برای تابعیت نمی باشد. اگر تعداد مشخصی از شرایط را داشته باشید و آن شرایط نیز قانع کننده هم باشند می توان به موفقیت پرونده چشم دوخت که این مورد به عوامل طول مدت ازدواج، جامعه، یادگیری فرانسوی، اقامت در این کشور، عدم محکومیت جنایی بستگی دارد.

از 26 نوامبر 2003، هرگاه شخص بیگانه در در این کشور با تبعه فرانسوی ازدواج کند بعد از 2 سال می توانست براساس تقاضا، تابعیت این کشور را به دست آورد. ضمناً لازم است که وی یکسال در این کشور اقامت داشته باشند. این قانون در سال 2006 تغییر پیدا کرد و زمان آن برای تقاضا به چهار سال افزایش یافت.

داشتن فرزندی دارای ملیت فرانسوی از نسل مستقیم خود

اگر یک فرد با سن بیش از 65 سال هستید و حداقل 25 سال در فرانسه زندگی می کنید، می توانید تابعیت این کشور را بگیرید.

در تاریخ درخواست خود باید شرایط زیر را داشته باشید:

بیش از 65 سال داشته باشید

فردی که به پشتوانه او اقدام میکنید یا مستقیما فرزند و یا نوه  (از نسل) شما باشد.

تا قبل از آن دارای اقامت این کشور با حداقل 25 سال است حضور مستمر بوده باشید.

بیشتر از 6 ماه در این کشور به زندان محکوم نشده باشید.

هرگز به اقدامی که  مساوی با نقض منافع ملی است، محکوم نشده باشید؛ هرگز مشمول حکم و یا یک دستور مبنی بر اخراج نشده و قبلا تابعیت شما لغو نشده یا دارای ممنوعیت ورود به کشور برج ایفل و ملل تابعه نبوده باشید.

نکته مهم: در زمان تاریخ تنظیم اظهار نامه و درخواست شما، باید تمام شرایط مندرج در قانون را احراز کنید.

اخذ تابعیت فرانسه توسط برادر یا خواهر فرانسوی

اگر یک برادر یا خواهر فرانسوی دارید ممکن است تحت شرایطی خاص بتوانید تابعیت این کشور به دست آورید.

برادر یا خواهر شما باید شرایط زیر را داشته باشند:

• در فرانسه و از والدین خارجی متولد شده باشند

• تابعیت فرانسوی داشته باشند

تابعیت از راه اقامت مدت دار و مستمر

حضور در این کشور روشی برای به دست آوردن تابعیت فرانسوی است که البته به صورت خودکار قابل حصول نیست. برای این که از این روش استفاده کنید باید شرایط مربوطه را داشته باشید یعنی باید بطور منظم در این کشور اقامت کرده و در پرونده خود، صلاحیت انطباق و ادغام خود در این جامعه را را نشان دهید. اول باید پرونده تشکیل دهید و اگر در این کشور برج ایفل یا خارج از این کشور زندگی می‌کنید پرونده شما در کنسولگری فرانسه بررسی می شود.

شما باید بیش از 18 سال سن داشته باشید و اجازه اقامت در این کشور را به صورت پیوسته برای 5 سال با خانواده خود در صورت داشتن همسر و یا فرزندان کوچکتر و منبع اصلی درآمد خود در این دوره اظهار کنید.

دوره پنج ساله به 2 سال کاهش پیدا می کند اگر شما 2 سال تحصیلات عالیه در این کشور داشته باشید.

علاوه بر این، شما باید به زبان فرانسوی مسلط باشید و تا حدودی با تاریخ، فرهنگ، حقوق و وظایف شهروندی این کشور آشنا باشید و همچنین پایبندی به اصول و ارزش های اساسی  منشور حقوق و وظایف شهروندی این کشور را امضاء کنید.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  هفده     -     نه   =