آنچه باید از تاریخ مجارستان بدانید

  • 0 نظر
  • 2793 بازدید
  • یکشنبه 25 آذر 1397

آنچه باید از تاریخ مجارستان بدانید;
آنچه باید از تاریخ مجارستان بدانید
5 از 5 بوسیله 1 رای
آنچه باید از تاریخ مجارستان بدانید | تاریخ مهاجرت قوم مجار به جلگه دانوب دقیقاً معلوم نیست. این قوم به‌صورت قبایلی به‌تدریج از آسیا و نواحی غربی سیبری به این سرزمین آمده و پس از زد و خوردهای فراوان با دیگر قبایل برای تصاحب اراضی پربرکت سرانجام در جلگه دانوب بین نژادهای ژرمن و اسلاو حائل گردیده‌اند. این تاریخ را حدود سال ۸۹۶م می‌دانند یعنی زمانی‌ که قبایل مجار به رهبری آرپاد، حوضهٔ پانونی را تماماً یا به‌طور وسیعی تصرف کردند و امروز به‌نام مجارستان و ترانسیلوانیا خوانده می‌شود

قرون وسطی مجارستان

یکی از بزرگترین چالش های استفان و پسرانش، تثبیت مسیحیت و اروپایی شدن مردم مجارستانی قبیله ای بود. در دوران آرپاد و از سال 1301 سلسله انجو قرون وسطی مجارستان شکوفا شد (به جز دو سال از تهاجم مغول). ماتیاس کورینووس مجارستان را مرکز فرهنگی رنسانس مرکزی اروپا، الگویی برای کشورهای دیگر ساخت. اما علاوه بر تمام توسعه و شکوفایی، یک قدرت جدید، اروپا را از بالکان تهدید کرد، به نام امپراتوری ترکیه عثمانی، که در برابر آنها مجارستان بعنوان یک دیوار برای این قاره عمل کرد و در مقابل آنها جنگید.

 

  قرون وسطی مجارستان -1

اشغال ترکیه

پس از مرگ ماتیاس، قدرت سلطنتی تضعیف شد و در نهایت در سال 1526، کشور دیگر نتوانست در برابر حملات تركیه مقاومت كند و كشور به سه بخش تقسیم شد، منطقه اشغال عثمانی، ترانسیلوانیا و بخشی که بطور قابل توجهی کوچکتر از پادشاهی مجارستان بود. برای بیش از 150 سال ترک ها گسترش خود را از طریق جنگ های متعدد ادامه دادند. سلطنت مجارستان بخشی از امپراتوری هاسبورگ شده بود، در حالی که ترانسیلوانیا به عنوان یک نهاد مستقل عمل می کرد. در اواخر قرن هجدهم، هابسبورگ ها آماده بودند تا مجارستان را مجبور کنند تا کشور را مجددا پیوند دهند و ترک ها را به بالکان تحویل دهند. در سال 1718 مجارستان دوباره در امپراطوری هابسبورگ متحد شد.

پیش از مسافرت به مجارستان  بهتر است با انواع غذاهای مجارستانی آشنا شوید و در مجارستان از خوردنشان لذت ببرید.غذاهای خوشمزه و شگفت انگیز مجارستانی به پر ادویه بودن، غنی بودن و همچنین جذاب بودن برای توریست ها معروف است. با گذشت هزاران سال از تاریخ و تمدن این کشور غذاهای مجارستانی که امروزه عضو مهمی از میراث فرهنگی این کشور است روز به روز توسعه پیدا کردند و برای مردم این سرزمین بسیار غرور آفرین هستند.با تور مجارستان از کشور دوست داشتنی مجارستان بازدید کنید. یکی از کشورهای زیبایی که در قلب اروپا قرار دارد مجارستان میباشد که بسیار حاصلخیز، سرسبز و دارای طبیعت ویژه ای است.

این کشور مردمی مهربان و مهمان دوست دارد. کشور مجارستان با قدمت 1100 ساله در حدود 150 سال پیش از کشور اتریش جدا گردید و تبدیل به کشوری مستقل شد.

هاسبورگ ها

در قرن هجدهم مجارستان از این جهت نا امید شده بود که بتواند از ویرانی های ترکیه بهبود یابد. هابسبورگ مناطق ناحیه ای از این کشور را با رومانی ها و اسلواکی ها بازسازی می کند که به صورت مصنوعی بلوک های بزرگی از اقلیت ها را ایجاد می کند. نظریه های پیشرفته ناسیونالیسم و لیبرالیسم در اوایل قرن نوزدهم به مجارستان رسیده است . توسعه جامعه مدنی به انقلاب 49-1848 منجر شد و قیام علیه هاسبورگ ها، که به تاریخ امروزی در بوداپست، برابر 15 مارس 1848 میباشد.

کشور های شرق اروپا از شگفتی های بسیاری برخوردار هستند و به دلیل ارزان بودن هزینه های سفر ، منتخب گردشگران برای بازدید و گردشگری بوده اند. جاذبه‌های مجارستان از مناظر طبیعی تا فرهنگ فولکلور و تمدن کهن، هر بیننده‌ای را به سمت خود جذب می کند. این کشور بیش از 144 شهر دارد اما بیشتر مردم دنیا و گردشگران به پایتخت این کشور یعنی شهر بوداپست سفر می‌کنند. این شهر نام خود را در کتاب گینس با رکورد بیشترین عکس پانارومای جهان به ثبت رسانده است و جاذبه های تاریخی، پدیده های طبیعی فوق العاده ، مکان ها و بناهای باشکوه باعث تبدیل این شهر به مقصدی محبوب شده است. 

مراکز توریستی مجارستان هر ساله میزبان بیش از ۲۰ میلیون گردشگر از سراسر دنیا می باشد که برای بازدید از بناهای تاریخی بی‌شمار، موزه‌ها، گالری‌های هنری، سالن‌های ورزشی، استادیوم‌ها و مسابقات فرمول یک مجارستان به این کشور سفر می کنند. هر فصل از سال مناسب سفر به این کشور بسیار دیدنی و بکر می باشد. در فصل های بهار و تابستان فضای شهر پوشیده از رنگ سبز و گل‌های درختی ، در فصل پاییز انواع رنگ‌های گرم پاییزی در نمای سنگی ساختمان و در فصل زمستان شهرهای سفیدپوش در انتظار گردشگران می باشند. در ادامه با برخی از مناطق گردگشری این کشور بیشتر آشنا می شویم.

امپراتوری اتریش-مجارستان

انقلاب نتایج مثبتی را در پی نداشت و اتریش مقررات سختگیرانه و سرکوبگرانه نسبت به کشور را وضع کرد. بعدا متوجه شدند که آنها فقط می توانند با مجارها همکاری کنند اگر به نوعی خودمختاری به آنها بدهند. این روند تحکیم منجر به سازش میان اتریش و مجارستان در سال 1867 شد، و موج جدید قدرت مرکزی اروپا، امپراتوری اتریش-مجارستان را ایجاد کرد. این پیمان برای مجارها بسیار مناسب بود و اقتصاد مجارستان شروع به افزایش کرد و تا اوایل دهه 1900 رشد تولید ناخالص داخلی مجارستان  بسیار زیاد بود. این کشور به یک صنعت نیمه پیشرفته صنعتی کشاورزی تبدیل شد و بوداپست به بزرگترین شهر اروپایی با یک نام تجاری جدید و شهرک های منحصر به فرد در قاره دست یافت.

مجارستان یکی از کشورهای زیبا در مرکز اروپا می باشد. یکی از دلایلی که سالانه متقاضیان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند آن است که تدریس در این کشور به زبان انگلیسی می باشد. دلیل دیگر آن اعتبار علمی و قدمت دانشگاه های مجارستان می باشد. هزینه های زندگی مناسب، امکانات فراوان برای زندگی راحت ؛ همه این ها دلایلی است که دانشجویان برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. در دانشگاه های این کشور دانشجویان خارجی امکان تحصیل در تمامی رشته های پزشکی یا فنی مهندسی را دارند. دانشگاه فنی بوداپست یکی  از دانشگاه های خوب این کشور است که استادان مجرب و حرفه ای در آن درس می دهند و یک افتخار بزرگ دیگر این دانشگاه کسب ۹ جایزه نوبل است.

نکته قابل توجه این است که دانشگاه های این کشور در سال 2018-2019 در تمامی رشته ها دانشجو قبول می کند و پذیرش دانشگاه های این کشور را می توانید بدون مدرک زبان دریافت کنید. پایتخت مجارستان شهر بوداپست یکی از زیباترین شهرهای اروپایی می باشد . واحد پول این کشور فورینت می باشد .

  امپراتوری اتریش-مجارستان -1

جنگ جهانی

اما پس از گذشت سالها از شکوفایی امپراتوری اتریش-مجارستان، قرن بیستم دشواری های بیشتری را برای مجارستان در پی داشت. به عنوان بخشی از امپراطوری در طول جنگ جهانی اول مجارستان انتخابی نداشت و مجبور بود با آلمانی ها مبارزه کند، که منجر به فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان و تراژدی ملی پیمان تریاوان 1920 که در آن مجارستان 72٪ از قلمرو خود و 3.5 میلیون از افراد قومی را از دست داد و توسط مرزهای جدید که بیشتر در نواحی چکسلواکی، رومانی و یوگسلاوی بود بسته شد . این پیمان تأثیرات تکان دهنده ای بر جامعه مجارستانی داشت که به شدت سعی داشتند تا سرزمین خود را (یا حداقل کسانی که در مجارستان ساکن هستند) به دست آورند.

به همین دلیل مجارستان بخش نازی ها را در طول جنگ جهانی دوم به عهده گرفت و بیشتر مناطق خود را که اکثریت مجارها بودند، به دست آورد. وضعیت به نظر می رسید نسبتا خوب است، زیرا کشور تا سال 1944 رنج زیادی نداشت. اما در سال گذشته جنگ، کشور به میدان جنگ تبدیل شد و نازی ها شروع به اخراج جامعه یهودی مجارستانی کردند، که عمدتا در بوداپست ساکن بودند. از سال 1944، 400 هزار یهودی مجارستانی به آشویتس اخراج شدند. بعدا روشن شد که آلمان در جنگ شکست خواهد خورد. مجارستان سعی کرد از این وضعیت اجتناب کند و از سوی دیگر تغییر کند، اما موفق نشد و جنگ با آلمانیها به شکست منجر شد. در نهایت مجارستان تحت سلطه شوروی، کمونیست و همچنین بسیاری از اروپای مرکزی و شرقی قرار گرفت.

یکی از راه های ساده تر اخذ اقامت دائم و حق شهروندی در  کشور مجارستان  و مهاجرت به اروپا ، مهاجرت به مجارستان از طریق ثبت شرکت است. شما با ثبت شرکت در مجارستان بعد از مدتی می توانید اقامت دائم این کشور را گرفته و همراه با خانواده در این کشور زندگی کنید. از نظر اقتصادی مجارستان جزء کشورهای تقریباً متوسط اروپا می باشد که البته اگر با فکر و برنامه ریزی درست برای ثبت شرکت در این کشور  اقدام کنید، می توانید به سود بسیار عالی دست پیدا کنید. این که چقدر شرکت شما می تواند موفق شود به نوع مدیریت اشخاص بستگی دارد و کشوری که در آن سرمایه گذاری کنید نقش کمرنگی در این امر دارد. 

دوران کمونیستی

از آن زمان مجارستان ها مجبور بودند تحت دیکتاتوری کمونیستی رنج ببرند. اقتصاد در دهه 1950 سقوط کرد و سطح زندگی به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد. نارضایتی اجتماعی منجر به قیام و خروج از پیمان ورشو در اکتبر 1956 شد. این تلاش منجر به مداخله گسترده نظامی در مسکو بود. بعدها، تحت رهبری Janos Kadar، یک تحول آهسته آغاز شد. در سال 1968، مجارستان اقتصاد خود را آزاد کرد و شروع به معرفی به اصطلاح "کمونیسم گولاش" کرد. زندگی استاندارد شروع به افزایش کرد، محدودیت های سفر کمتر شد و مجارستان به یک الگو و یک ملت رقیب در نواحی شرق تبدیل شد.

تغییر سیستم

در پایان دهه 1980 تغییرات شتاب گرفت. کادار در سال 1987 بازنشسته شد، در سال 1988 حزب کمونیست تمام محدودیت های سفر به غرب را لغو کرد و در سال 1989 آنها سیستم چند حزبی را تأسیس کردند. در ماه مه 1989 مجارستان، حصار سیم خاردار را به سمت اتریش گشود و مرزها را باز کرد. این نخستین بار در دیوارکشی آهنی بود که شهروندان شرقی آلمان اجازه دادند آزادانه از بلوک شرق خارج شوند. در 23 اکتبر 1989، جمهوری مجارستان اعلام شد و به رسمیت شناخته شد و در مارس 1990 اولین انتخابات عمومی انتخابات دموکراتیک برگزار شد. در آخر مجارستان به یک جمهوری آزاد، دموکراتیک و اروپایی تبدیل شد. در سال 1999 به ناتو پیوست و از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا است.

  تغییر سیستم -1

 

 شما با ثبت شرکت در مجارستان می توانید برای خود درآمد زایی داشته باشید و هم چنین می توانید برای خود و خانواده تان اقامت دائم دریافت کنید . در غیر این صورت دریافت اقامت دائم در کشور های اروپایی بسیار سخت و ملال آور خواهد بود . علاوه بر این در کشور مجارستان مالیات های سود شرکت ها بسیار پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی است و شما به راحتی و به سرعت می توانید با ثبت شرکت در مجارستان و سرمایه گذاری در این کشور به پیشرفت قابل توجهی دست یابید .موسسه رهام با 9 سال سابقه درخشان در زمینه ثبت شرکت، اعزام دانشجو، کاریابی و خرید ملک در فرانسه، کانادا، آلمان، اتریش و سایر کشورهای اروپایی این آمادگی را دارد تا در سریعترین زمان ممکن پاسخگوی درخواست‌های هم میهنان عزیز باشد.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  بیست و سه     -     نه   =

خدمات ما

ثبت شرکت در مجارستان

یکشنبه 20 آبان 1397

مهاجرت به مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

کشور ها

مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

مقالات رهام

آشنایی با فرهنگ مجارستان

چهارشنبه 17 بهمن 1397

مراکز توریستی مجارستان

چهارشنبه 30 آبان 1397

بیشتر >>

وبلاگ رهام

نکات مهم قبل از مهاجرت

سه شنبه 02 مهر 1398

بیشتر >>