نحوه درخواست اقامت دائم و تابعیت فرانسه

 • 0 نظر
 • 3307 بازدید
 • یکشنبه 25 آذر 1397

نحوه درخواست اقامت دائم و تابعیت فرانسه;
نحوه درخواست اقامت دائم و تابعیت فرانسه
4.08 از 5 بوسیله 12 رای
نحوه درخواست اقامت دائم و تابعیت فرانسه | این مجوز به شما این امکان را می ‌دهد که تا 10 سال در فرانسه زندگی کنید. این که این مجوز به شما داده می‌شود یا نه بستگی به علت و انگیزه ماندن شما در این کشور، شغل شما و ثبات مالی و اقتصادی شما، نحوه پیوستن شما به جامعه فرانسوی و همچنین مهارت شما در تکلم و آشنایی با زبان این کشور دارد.

نحوه درخواست اقامت دائم و تابعیت فرانسه

اگر طی مدت بیش از 2 سال به طور متوالی این کشور را ترک کنید حق اقامت دائمی خود را در فرانسه از دست خواهید داد.شهروندان اتحادیه اروپا / ایاالت متحده / سوئیس که پنج سال یا بیشتر در این کشور زندگی کرده‌اند می‌توانند بدون نیاز به اثبات درآمد یا اشتغال، برای اقامت دائم درخواست دهند.اعضای خانواده اشخاص مربوط به کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا / ایاالت متحده / سوئیس، می‌توانند بعد از 5 سال برای اقامت دائم درخواست دهند و حتی بعد از طلاق یا مرگ همسری که کشور مطبوعش عضو اتحادیه اروپا بود این مجوز اعتبار خواهد داشت.به دلیل پایداری اقتصادی و چارچوب قانونی و شرایط خوب کار و استاندارد بالای زندگی، فرانسه به عنوان مکانی برجسته برای سرمایه گذاری و مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک در نظر گرفته شده است. هزینه های زندگی در آن نسبتا می تواند با توجه به منطقه ای که می خواهید در ان زندگی کنید پایین باشد. علاوه بر این املاک و مستغلات در آن، با توجه به مبلغی که ارائه می دهید بسیار با ارزش خواهد بود.

استثنا برای اعضای خانواده یا فردی که با وی زندگی کرده اید

اگر عضو خانواده‌ای باشید که قبلا اقامت دائم دارد و یا اگر فرزندی با ملیت فرانسوی و با اقامت موقت داشته باشید مدت زمان 5 سال مورد نیاز برای گرفتن اخذ اقامت به 3 سال کاهش می‌یابد. همچنین هر فردی که از طریق تولد به شرایط شهروندی فرانسوی برسد نیز حق اقامت دائمی دارد.اگر بیش از 3 سال است که با فردی با ملیت فرانسوی ازدواج کرده‌اید می‌توانید برای اقامت دائم بلافاصله درخواست دهید. حتی اگر بعد از ازدواج در فرانسه زندگی نکرده باشید. و اگر کمتر از 3 سال است که با فردی با ملیت فرانسوی ازدواج کرده‌اید، می‌توانید 3 سال بعد از داشتن کارت carte de séjour (مجوز اقامت) درخواست اقامت بدهید.شما می توانید برای درخواست  شهروندی (تابعیت) و یا اقامت دائمی خود در فرانسه، در فرمانداری یا اداره شهرداری محل زندگی خود درخواست دهید و اطلاعات لازم در مورد مدارک مورد نیاز با توجه به شرایط شخصی خود، دریافت کنید. مدارک مورد نیاز از قبیل اسناد اقامت شما، قرارداد کار، اظهار نامه های بانکی، گواهی تولد و یا ازدواج و گواهی پزشکی.بسته به شرایط شما، می‌توانید برای تابعیت فرانسوی و یا اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا درخواست دهید که این امر مزایای بیشتری برای جابجایی و زندگی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای شما فراهم می‌کند.هزینه درخواست بستگی به علت درخواست دارد، مقدار آن از 269 یورو برای پرونده‌های ادغام خانواده (250 یورو به همراه 19 یورو برای تمبر رسمی) تا فقط 19 یورو برای پناهجویان و جانبازان متفاوت است. اگر یک کارت اقامت یک ساله داشته باشید و در زمان درخواست آن را ارائه نکنید مجبور به پرداخت 9 یورو اضافه تر خواهید شد.

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر و آگاهی از شرایط خود برای اقدام به اخذ اقامت میتوانید با ما تماس بگیرید.

 نحوه درخواست اقامت دائم فرانسه -1

اخذ تابعیت فرانسه و اقامت دائم

بعد از اینکه 5 سال در فرانسه زندگی کردید می توانید برای تابعیت یا اقامت دائم کشور فرانسه درخواست بدهید. این مدت زمان در برخی از موارد مانند ازدواج با فردی فرانسوی و یا داشتن فرزندی با ملیت فرانسوی به کمتر از 5 سال هم تقلیل می یابد. چه بخواهید شهروند فرانسه شوید و چه بخواهید اقامت دائم درخاک فرانسه بگیرید هر دوی این گزینه‌ها به شما این اجازه را می‌دهد که در طولانی مدت در فرانسه زندگی کنید. هرچند که تفاوتهایی بین این دو وجود دارد که با شناخت و بررسی آنها و سنجش شرایط خود قادر به انتخاب گزینه بهتر خواهید بود.  موارد و شرایطی که باید برای درخواست شهروندی (تابعیت) فرانسه یا اقامت دائم فرانسه بدانید را در ادامه مشاهده می‌کنید.اقدام برای ثبت شرکت در فرانسه ، یکی از شیوه های آسان برای اخذ اقامت در این کشور است . شما می توانید از طریق این بیزینس ، ویزای اقامت اروپا را نیز اخذ نمایید و بدون نیاز به ویزای شینگن تنها با داشتن اقامت این کشور جذاب و دیدنی به تمامی کشورهای اروپا سفر کنید.

بین شهروندی فرانسه یا اقامت دائم  کدام را انتخاب کنیم؟

کارت اقامت دائم فرانسه به شما اجازه می‌دهد 10 سال در فرانسه بمانید. با توجه به این که این زمان قابل تمدید است می‌توانید به طور نامحدود با این وضعیت در فرانسه زندگی کنید. با وجود این که در این وضعیت بسیاری از حق و حقوق شما مشابه با شهروندان فرانسوی است اما در برخی از موارد تفاوت دارد. به عنوان مثال نمی توانید در انتخابات رای دهید و یا در ادارات یا دفاتر دولتی عضو باشید.اگر بخواهید شهروند فرانسه شوید، به یک شهروند اتحادیه اروپا (EU) هم تبدیل خواهید شد و از آزادی رفت و آمد و جا به جایی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برخوردار خواهید شد. برای داشتن تابعیت فرانسوی مجبور نیستید که ملیت خود را از دست بدهید، می‌توانید تابعیت دوگانه فرانسوی داشته باشید.از موارد مورد نیاز برای گرفتن تابعیت فرانسوی زندگی کردن به مدت چندین سال به طور پیوسته در این کشور است. در صورتی که بیش از 6 ماه متوالی فرانسه را ترک کنید، اقامت دائم شما باطل می‌شود. استثناهایی هم در مواردی خاص وجود دارد که باید از مقامات کنسولگری محلی که در آن سکونت دارید پرس و جو کنید. مواردی از قبیل بیماری جدی، زایمان، خدمات نیروی انسانی، تحصیل، پژوهش و تحقیق و غیره.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم فرانسه

 • برای اقامت دائم باید ثابت کنید که شما مدت 5 سال اقامت قانونی در این کشور داشته اید.
 • درخواست شما باید شامل چند مدرک باشد، بسته به موقعیت شما (کارمند، کارمند خود، کارگر، بازنشسته یا دانشجو). اسناد زیر نیز میتواند لازم باشد:
 • یک گواهی معتبر در خصوص اظهار و ثبت نام خود، صادر شده در هنگام ورود به کشور میزبان؛
 • اثبات اینکه شما در کشور اقامت دارید (برای مثال یک قبض آب، گاز یا برق یا قرارداد اجاره)؛
 • صورت پرداخت ها، صورتحساب های بانکی و یا اظهارنامه مالیاتی نشان می دهد که شما در حال کار، تحصیل و یا مدرکی که نشان دهد مشغول به کار هستید و یا به دنبال اشتغال..
 • در این صورت باید اجازه اقامت دائم در اسرع وقت را صادر کند.
 • این سند به طور خودکار بدون شرایط و الزامات اضافی قابل تمدید است.

 

نحوه اخذ تابعیت فرانسه

شما می توانید شهروند فرانسه دارای حق و حقوق کامل (مانند رای دادن در انتخابات فرانسه) از طریق تابعیت، ازدواج یا تولد (چه در فرانسه متولد شود و چه در خارج از کشور)، شوید. البته باید سنتان بیشتر از 18 سال باشد و در فرانسه زندگی کنید. ولی مجبور نیستید ملیت خود را از بین ببرید بلکه می‌توانید به شهروند با ملیت دوگانه تبدیل شوید.

اخذ تابعیت در شرایط عادی

می‌توانید در صورت داشتن شرایط زیر برای به صورت طبیعی تبعه فرانسه شدن درخواست دهید:

 •  اگر 5 سال متوالی در فرانسه زندگی کرده باشید و در آن کشور بخوبی ادغام شده باشید.
 •  می توانید با صحبت کردن به زبان فرانسوی، آشنا بودن با فرهنگ و جامعه فرانسه و آشنایی با حقوق و وظایف شهروندان فرانسوی ثابت کنید که به جامعه فرانسه پیوسته‌اید.
 • اگر به صورت طبیعی و یا با ازدواج به یک شهروند فرانسوی تبدیل شوید، باید قرارداد پذیرش و ادغام (CAI) را امضا کنید. این فرم برای 12 ماه اعتبار دارد و بعد از گذشت این 12 ماه برای اینکه ببینند شرایط  CAI را برآورده کرده‎اید یا نه شما را ارزیابی می‌کنند. مثلا به اندازه کافی در فرانسه جا افتاده‌اید.
 • هزینه درخواست 55 یورو خواهد بود.

از طریق ازدواج

اگر شرایط زیر را دارید می‌توانید بعد از گذشت 4 سال از ازدواج با تبعه فرانسه، درخواست شهروندی (تابعیت) فرانسه بدهید:

 •  هنوز هم با هم زندگی می‌کنید؛
 • همسر شما دارای تابعیت فرانسوی خود است؛
 • مسلط به زبان فرانسوی هستید
 • زمان لازم در موارد خاصی به 5 سال افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال اگر نتوانید ثبت کنید که بعد از ازدواج خود حداقل سه سال به طور مستمر با همسر خود در فرانسه زندگی کرده‌اید.
 • اگر در حارج از کشور ازدواج کرده‌اید پیش از کسب تابعیت، ازدواج شما باید در رجیستری مدنی فرانسه ثبت شود.

اگر در فرانسه متولد شده‌اید و یا والدین شما ملیت فرانسوی دارند

کودکان شهروندان خارجی که در خاک فرانسه متولد شوند می توانند در سن 16 سالگی شهروندی موقت و وقتی 18 سالشان کامل شد شهروندی کامل خود را به دست آورند. در صورتی که فرانسه از سن 11 سالگی به مدت پنج سال متوالی، محل اقامت اصلی آنها بوده باشد.بر اساس اصلاحات انجام شده در قانون فرانسه در سال 2015، کودکانی که از سن 6 سالگی در فرانسه زندگی کرده‌اند، در مدارس فرانسه تحصیل کرده‌اند و دارای برادر یا خواهری با تابعیت فرانسه دارند می‌توانند تابعیت فرانسوی داشته باشند.اگر شما پدر و مادری با ملیت خارجی هستید و فرزندی با حداقل سن 13 سال دارید که از وقتی 8 ساله بود در فرانسه زندگی می کنید، می توانید از دادگاه فرانسوی در مقابل یک دادگستری تقاضای استیناف  کنید. اگر یکی از والدین دارای تابعیت فرانسوی است و بیش از پنج سال در فرانسه زندگی می کند، یک کودک نیز می تواند طبق قانون باشد.اگر محل تولد شما فرانسه نبوده است اما دارای یک والد فرانسوی هستید می توانید برای اثبات بر اساس رابطه خونی در فرمانداری یا ساختمان شهرداری شهر خود درخواست دهید و درخواست تابعیت کنید.افرادی که به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند در صورتی که سرپرست آنها یک شهروند فرانسوی باشد می‌توانند درخواست تابعیت یا شهروندی کنند.

موارد استثنا برای تابعیت فرانسه

می‌توانید در صورت داشتن شرایط زیر بدون گذراندن دوره 5 ساله برای شهروندی فرانسه، بلافاصله درخواست دهید:

 • در ارتش فرانسه خدمت کرده‌اید و یا در زمان جنگ با ارتش فرانسه یا متحدانش پیمان بسته‌اید
 • یک پناهنده واجد شرایط هستید؛
 • خدمتی استثنایی به فرانسه کرده‌ باشید.
 • از کشورهایی باشید که زبان رسمی آنها فرانسوی است و حداقل پنج سال در یک مدرسه فرانکفون یعنی فرانسه زبان تحصیل کرده باشید که این امر در ایران نیز امکان پذیر است.
 • اگر فردی فرزند پدر و مادر فرانسوی باشد اما در فرانسه متولد نشده باشد، می‌تواند به صورت قانونی برای گواهی ملیت فرانسوی درخواست بدهد. شهروندی می تواند به صورت قانونی با درخواست برای یک گواهی ملیت فرانسوی به دست آید. لازم نیست که حتما در فرانسه زندگی کرده باشد.

به این نکته هم اشاره میکنیم که در روش عادی کسب تابعیت فرانسه توسط قانون 5 سال متوالی زندگی در فرانسه ، این زمان می‌ تواند تحت شرایطی از قبیل تحصیل در یک دانشگاه فرانسوی برای مدت دو سال، یا شرکت داشتن در یک دوره فوق العاده در فعالیت های مدنی، علمی ، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی به 2 سال کاهش یابد. در هر صورت همیشه باید شانس خود را امتحان کرد و با تشکیل پرونده درخواست ملیت نسبت به اخذ تابعیت اقدام کرد.

نحوه درخواست برای شهروندی (تابعیت) کشور فرانسه

اگر شرایط ذکر شده را دارا باشید می‌توانید درخواست تابعیت دهید. برای این کار علاوه بر پر کردن درخواست تقاضا (‏‏demande d’acquisition par declaration‏)‏ با توجه به شرایط خود نیاز به ارائه کپی مدارک زیر دارید:

 •     دو نسخه از فرم تقاضای ملیت فرانسه، امضا شده و دارای تاریخ
 •     کپی شناسه متقاضی و همسر؛
 •     اثبات آدرس با نام کامل شما؛
 •     گواهی تولد ( در صورتی که به فرانسوی نیست باید ترجمه شده باشد)
 •     گواهی ازدواج در سه ماه اخير
 •     تنظیم قسم نامه یا بیانیه مخصوص ( déclaration sur l’honneur ) که هر دو همسر باید به شخصا در جلسه ای که در کنسولگری تشکیل می شود شرکت و نام خود را ثبت کنند؛
 •     ارائه شواهدی مبنی بر رابطه یا ازدواج مثل گواهی تولد فرزندان همسر، قرارداد وام مسکن، اطلاعیه مالی مشترک، اعمال مالکیت یا حساب بانکی مشترک؛
 •     اثبات همسر یک شهروند فرانسوی بودن در زمان ازدواج؛
 •     گواهی تسلط کافی بر زبان فرانسه مثل دیپلم یا گواهی زبان فرانسه
 •     گواهی عدم سابقه کیفری مثلا  گواهی ثبت احوال از کشور خود برای 10 سال گذشته؛

    هرگونه مدرک راجع به ازدواج از تمام ازدواج های قبلی و مدارک طلاق رسمی

 • گواهی اینکه شما حداقل 3 سال بعد از ازدواج خود در فرانسه اقامت داشته اید
 • ممکن است مدارک اشتغال یا حمایت مالی هم نیاز باشد.
 • درخواست شما توسط پلیس، اداره شهرداری و سایر ادارات دولتی بررسی شده و ممکن است مصاحبه‌ای با پلیس داشته باشید. که این پروسه ممکن است دو سال طول بکشد.
 • اگر موفق شوید تمام شرایط مورد نیاز را احراز کنید، در یک مراسم تبدیل به شهروند فرانسوی خواهید شد و یا تابعیت فرانسه را دریافت خواهید کرد و  کارت ملی فرانسه و یک گذرنامه فرانسوی به شما داده می شود.

 

موسسه رهام با 9 سال سابقه درخشان در زمینه ثبت شرکت در فرانسه،ثبت شرکت در مجارستان، اعزام دانشجو به فرانسه، کاریابی و خرید ملک در فرانسه، کانادا، آلمان، اتریش و سایر کشورهای اروپایی،اخذ ویزای کار آلمان

 

تماس با ما

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  هشت     +   =   34  

خدمات ما

ثبت شرکت در فرانسه

سه شنبه 25 اردیبشت 1397

ثبت شرکت در مجارستان

یکشنبه 20 آبان 1397

بیشتر >>

کشور ها

مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

مقالات رهام

بازار کار در فرانسه

چهارشنبه 14 آذر 1397

سبک زندگی کردن فرانسوی

چهارشنبه 14 آذر 1397

بیشتر >>

وبلاگ رهام

نکات مهم قبل از مهاجرت

سه شنبه 02 مهر 1398

بیشتر >>