روش‌های مهاجرت به اروپا و توضیح درباره رعایت نکات مهم و کلیدی که باید بدانید

  • 0 نظر
  • 2168 بازدید
  • یکشنبه 10 شهریور 1398

روش‌های مهاجرت به اروپا و توضیح درباره رعایت نکات مهم و کلیدی که باید بدانید;
روش‌های مهاجرت به اروپا و توضیح درباره رعایت نکات مهم و کلیدی که باید بدانید
4.56 از 5 بوسیله 9 رای
برای مهاجرت به اروپا راه‌های مختلفی از جمله دریافت ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای ازدواج، سرمایه‌گذاری و غیره وجود دارد که با توجه به کشور مقصدی که انتخاب می‌کنید هر کدام شرایط خاص خود را ممکن است داشته باشند. این شرایط ممکن است در طول زمان متغیر نیز باشند بنابراین برای حصول بهترین نتیجه بهتر است از یک وکیل مهاجرت کمک بخواهید.

این‌روزها بسیاری از افراد برای ساختن آینده‌ای بهتر برای خود یا فرزندانشان در جستجوی راهی برای مهاجرت به کشورهای پیشرفته‌تر از جمله کشورهای محدوده قاره سبز اروپا می‌باشند. اینکه مهاجرت یا به طور خاص مهاجرت به اروپا در راستای هدفی که برای زندگی دارید برای شما مناسب است یا خیر نیاز به بررسی دقیق و حسابگرانه از جانب خودتان دارد که در نهایت تصمیم شما را به واقعیت بدل کرده یا شما را از آن راه منصرف می‌کند.  اما اگر قصد جدی برای مهاجرت دارید، سوال اینجاست که راه‌های مهاجرت به اروپا چیست؟ 

  اروپا -1

مهاجرت به اروپا در سال های اخیر مورد توجه متقاضیان زیادی بوده است. در این بین مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی به دلیل اقتصاد پایدارتر و رفاه بالاتر آنها نسبت به کشورهای دیگر پر طرفدارتر است. مهاجرت به سوئد، مهاجرت به دانمارک، مهاجرت به فنلاند و مهاجرت به نروژ مسیرهای دشواری را پیش روی متقاضیان میگذارند. زیرا این کشورها برخلاف کشورهای انگلیسی زبان روش های مهاجرت اسکیل ورکر و مشابه را در بیشتر موارد دارا نمیباشند. در این بین برنامه گرین کارت دانمارک هم در سال ۲۰۱۶ از لیست برنامه های مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی برداشته شد تا کار اقامت این کشورها دشوار تر از قبل شود. مهاجرت کاری به سوئد در این میان همچنان نسبتا پر طرفدار بوده ولی مشکل این برنامه آنجاست که متقاضی نیاز به داشتن جاب آفر رسمی از یک شرکت سوئدی میباشد.

برخی از متقاضیان مهاجرت به اروپا نیز که به کشور سوئیس علاقه ویژه ای دارند، برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب میکنند. باید خاطر نشان شویم که اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور سوئیس دشوار بوده و متقاضیانی که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند باید در این زمینه تحقیقات کافی نمایند تا شهریه نسبتا بالای تحصیل در سوئیس منجر به به هم ریختن برنامه زندگی شان نشود. تحصیل در کشور هلند هم در مقطع دکتری جذابیت فراوانی برای متقاضیان دارد، زیرا کشور هلند هر ساله موقعیت های دکتری را به همراه حقوق به متقاضیان پیشنهاد میکند و متقاضیانی که واجد شرایط بورسیه باشند میتوانند برای آن اقدام نمایند. در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کشور هلند دارای شهریه حدود سالی ده هزار یورو است که نسبت به کشور های دیگر اروپا شهریه بالایی است. مهاجرت کاری به هلند نیز دشوار بوده و نیاز به داشتن آفر شغلی از کارفرمای هلندی خواهد بود.

مهاجرت به اروپا

اگر قصد مهاجرت به اروپا را دارید یا اینکه برنامه تحصیل در اروپا را در سر دارید و به دنبال برنامه ای هستید که خیلی پر هزینه نباشد، روی کشور های جنوب اروپا هم میتوانید حساب کنید. ادامه تحصیل در ایتالیا، تحصیل در پرتغال، تحصیل در اسپانیا و تحصیل در فرانسه از نظر شهریه خیلی مقرون به صرفه بوده و بین سالیانه ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو هزینه دارند. در این کشورها متقاضیان کم در آمد میتوانند از انواع بورس های دولتی هم استفاده کنند تا بخشی از هزینه زندگی آنها پوشش داده شود. مثلا بورس DSU ایتالیا که در ایتالیا که تا سقف ۵۰۰۰ یورو در سال بوده یا بورس مسکن مربوط به سازمان CAf در فرانسه که تا ۴۰٪ از هزینه اجاره رو پرداخت میکند.

  مهاجرت -1

راه های مهاجرت به اروپا با کمترین هزینه

می توان گفت بهترین قاره برای زندگی قاره اروپا است با بررسی جنبه های مختلف زندگی متوجه خواهید شد با کیفیت ترین زندگی را می توان در اروپا داشت . برتری اروپا نسبت به سایر قاره های جهان عبارت اند از :

میزان پایین بودن جرایم
پایین بودن نرخ بیکاری
مخارج پایین زندگی
سطح علمی بالا
اقتصاد پر رونق صنایع تولیدی
هزینه های پایین درمان
سرمایه گذاری های خارجی
ازرش ئولی بالا و تورم متعادل
آرامش زیاد
تمامی این موارد کشورهای اروپایی را برای افراد غیر اروپایی با مهارت بالا و ماهر را برای زندگی با استانداردهای بهتر و آینده شغلی بهتر به خود جذب کرده اند . لازم به ذکر نیست که کیفیت زندگی در کشورهای اروپایی در چه سطحی قرار دارد و همگان از آن نیز کاملا با خبر هستند.

معرفی یکی از کشورهای اروپا

در این میان، کشور آلمان همچنان برای متقاضیانی که قصد کار در آلمان را دارند حوزه جذابی به شمار میرود. با توجه به کمبود نیروی متخصص در کشور آلمان، ویزای جستجوی کار در آلمان که طبق آن متقاضی ویزای ۶ ماه برای پیدا کردن کار مورد نظر در آلمان را دریافت میکند به نظر برنامه مناسبی میباشد. متقاضیان زیادی با دریافت ویزای کاری ۶ ماهه آلمان موفق به یافتن کار در شرکت های آلمانی شده اند. البته ناگفته نماند که داشتن دانش مناسب زبان آلمانی و انگلیسی پیش شرط میباشد. برنامه تقریبا مشابهی نیز در اتریش وجود دارد که برای متقاضیان ویزای کار اتریش قابل استفاده خواهد بود. این برنامه ها بیشتر در گروه رشته های فنی مهندسی به کارجویان ارائه میشوند.

برخی از روش های مهاجرت به این کشور ها عبارت اند از :

ثبت شرکت
خود اشتغالی
سرمایه گذاری
ادامه تحصیل
کارآفرینی
اثبات تمکن مالی

روش‌های معمول مهاجرت به اروپا

ویزای تحصیلی اروپا

یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی دریافت ویزا و در پی آن اقامت تحصیلی است. برای این منظور باید با توجه به رشته خود، کشور و دانشگاه مقصد را انتخاب نموده و شرایط کلی پذیرش در دانشگاه مورد نظر را دارا بوده تا بتوانید از آن دانشگاه پذیرش تحصیلی دریافت کند. همانطور که می‌دانید داشتن حداقل معدل، تسلط نسبی به زبان، شرط سنی و داشتن تمکن مالی از شرایط ضمنی برای تایید شماست. البته دانشجویانی که بورسیه تحصیلی می‌شوند و دانشگاه هزینه تحصیل و کمک هزینه زندگی آنها را پرداخت می‌کند از ارائه مدارک تمکن مالی به سفارت معاف هستند. در صورت نیاز می‌توانید تقاضای ویزای همراهان دانشجو که شامل همسر و فرزندان زیر 17 سال فرد متقاضی می‌باشد را داشته باشید. 

ویزای کار اروپا

از آنجا که اولویت پر شدن فضاها و موقعیت‌های کاری در اروپا با افراد اروپایی و دارای اقامت کشورهای اروپاییست، دریافت ویزای کار چندان ساده‌ به نظر نمی‌رسد. کارفرمای اروپایی برای پیدا کردن نیروی‌کار مورد نظر ابتدا باید سه ماه در کشور خود آگهی کرده و در صورت پیدا نشدن نیروی‌کار به مدت سه ماه هم در کل اتحادیه اروپا آگهی استخدام نیروی‌کار را بدهد. در نهایت اگر در این مدت نیروی متخصص مورد نظر خود را نیافت می‌تواند از نیروهای خارجی استفاده کند. این نکته هم مدنظر داشته باشید که پناهندگان دارای مجوز کار، افراد تبعه کشور­های اروپایی و فارغ‌التحصیلان اتحادیه اروپا که مجوزکار دارند بر افراد خارجی اولویت دارند. شما در وهله اول باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما دراروپا داشته باشید. اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان را دارید اما دعوت نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را در کشور آلمان و اتریش خواهید داشت. در کل با توجه به مشکلات پیدا کردن کارفرمای اروپایی، بهتر است از طریق ادامه تحصیل یا گذراندن دوره‌های زبان وارد کشور مورد نظر شوید و سپس برای ورود به بازار کار آن کشور تلاش کنید.

ویزای سرمایه‌گذاری اروپا

ویزای سرمایه‌گذاری یک راه مطمئن برای دریافت اقامت فرد به همراه خانواده در کشورهای اروپایی است. برای این منظور باید با توجه به کشور مقصد، حداقل میزان برای سرمایه‌گذاری در خرید ملک، خرید اوراق قرضه دولتی و...  را تامین کنید. با توجه به شرایط متفاوت برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری و خرید ملک بهتر است برای هر کشور به طور مجزا اطلاعات دقیق و مورد نیاز خود را جستجو کنید.

 ثبت شرکت در اروپا

کشورهای اروپایی قوانین سختی برای ثبت شرکت دارند ولی شما می‌توانید با ثبت شرکت در برخی از کشورهای اروپا که قوانین ساده‌تر و هزینه کمتری دارند مانند لهستان و اوکراین برای خود و خانواده‌تان اخذ اقامت کرده و به این طریق بدون ویزا به سایر کشورهای اروپایی بدون محدودیت سفر کنید.

 ویزای تمکن مالی اروپا

درصورتیکه شرایط مالی و درآمد سالیانه مناسبی دارید ممکن است بتوانید از برخی از کشورهای اروپایی مانند یونان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، اتریش و پرتغال ویزای تمکن مالی (خود حمایتی) دریافت کنید. ولی باید بدانید که دریافت این نوع ویزا کار ساده‌ای نیست. ضمنا از آنجا که شما با پشتوانه مالی خود قصد زندگی در کشور اروپایی مورد نظر را دارید، اجازه کار و استخدام شدن در آن کشور را نخواهید داشت.

 ویزای ازدواج اروپا

با توجه به مشکل بودن برخی روش‌های مهاجرت به اروپا راه‌هایی مانند ازدواج با یک تبعه اروپایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. شرایط هر کشور ممکن است متفاوت باشد ولی به طور کلی باید ازدواج شما ثبت رسمی شده باشد تا بتوانید مدارک لازم را به سفارت ارائه دهید. همچنین فرد ساکن اروپا باید ثابت کند که تمکن مالی لازم برای حمایت از همسر خود را دارد. پس از تایید مدارک و صدور ویزای یکساله ازدواج و تمدید آن، بعد از حداقل پنج سال می‌توانید تابعیت کشور مورد نظر را کسب کنید.

اخذ اقامت ارزان و مطمئن از کشور اسلواکی (شهروندی کل اروپا)


اخذ اقامت اسلواکی، ثبت شرکت و انجام فعالیت‌های اقتصادی در کشور اسلواکی یکی از ارزانترین راه‌های مهاجرت به اروپا و دریافت اقامت اروپا محسوب می‌شود. ثبت شرکت در اسلواکی هزینه نسبتاً مناسبی دارد و با توجه به سیاست‌های مهاجرتی این کشور، فرآیند پیچیده‌ای در پیش رو متقاضیان وجود ندارد. دریافت اقامت اروپا بدون سرمایه گذاری از طریق اسلواکی، یکی از دلایلی است که این کشور را به یکی از راحت ترین کشورهای اروپا برای مهاجرت و گرفتن اقامت اروپا تبدیل کرده است.

یکی دیگر از مزایا و دلایل مقرون به صرفه بودن مهاجرت به اسلواکی، دریافت اقامت کل حوزه شنگن توسط این روش است. در واقع با اخذ اقامت اسلواکی، هم اجازه اقامت در کل حوزه شنگن را دارید و هم علاوه بر اجازه کار و تحصیل در اسلواکی، اجازه سفر، کار و تحصیل در تمام کشورهای حوزه شنگن اروپا را خواهید داشت.

 

یک نکته بسیار مهم: اگر شما کارت اقامت موقت یا دائم یکی از کشور های حوزه ی شنگن را بگیرید، قانونا در تمام کشورهای حوزه ی شنگن حقوق شهروندی دارید. برای مثال فردی که اقامت موقت خود را از کشور اتریش گرفته است می تواند از همان ابتدا در آلمان نیز کار، زندگی، تحصیل، افتتاح حساب و… داشته باشد.

 

روشهای اقامتی با سرمایه گذاری (خرید ملک، سهام، اوراق قرضه و سپرده بانکی) 

این روش ها که معمولاً به آنها Golden Visa نیز گفته می شود در کشورهای آلمان، یونان، اسپانیا، مجارستان و چند کشور دیگر حوزه ی شنگن قابل انجام هستند. حداقل سرمایه گذاری برای کشور مجارستان است و مبلغ آن ۱۸۰ هزار یورو می باشد.

این روزها به دلیل شرایط بسیار مناسب خرید ملک در یونان، محبوبیت این روش رو به افزایش است. چند مزیت جالب این روش:

حداقل مبلغ خرید ملک ۲۵۰ هزار یورو می باشد. (تقریبا نصف سایر کشورها).
جالب تر آن که علاوه بر همسر و فرزندان، به والدین شما و همسرتان نیز اقامت اعطا می گردد.

ثبت شرکت (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری):
این روش که در کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش های مهاجرت به اروپا می‌باشد. لذا هزینه آن پایین بوده و درصد موفقیت آن نیز بالا می باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود را خواهید داشت.

اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی کل حوزه ی شنگن

با داشتن کارت اقامت یک کشور شنگن، شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه ی شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت شده (به جز ثبت شرکت در لیتوانی)
عدم نیاز به مدرک زبان
امکان داشتن انواع حساب های بین‌المللی و دریافت Mastercard ،Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
خرید و فروش و مالکیت انواع اسناد منقول و غیر منقول به نام خودتان
امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن

تمکن مالی (روش اقامتی بدون سرمایه گذاری)

اگر شخصی در کشور خود (مثلاً ایران) درآمد مناسبی (معادل حداقل ۲۵۰۰ یورو) دارد و هم اکنون قصد زندگی در یک کشور اروپایی را دارد، ممکن است واجد شرایط اخذ اقامت با روش تمکن مالی (خود حمایتی) قرار بگیرد. در واقع فرد متقاضی و اعضای خانواده وی حق کار و استخدام شدن در آن کشور را ندارند اما از حقوق کامل شهروندی، تحصیل و… برخوردار هستند.

مهاجرت به اروپا و به کشورهای بلوک شرق اروپا هم بیشتر مورد توجه متقاضیان تحصیل در زیر گروه های پزشکی میباشد. مهاجرت به مجارستان و مهاجرت به لهستان و مهاجرت به چک و اسلواکی جهت تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی در اروپا مورد توجه خانواده ها ایست که فرزندان خود را برای تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت اعزام به این کشورها اعزام میکنند. تحصیل در این کشورها برخلاف تصور کثیر متقاضیان، ارزان نمیباشد. مثلا ادامه تحصیل در دوره پزشکی در مجارستان، شهریه بین ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار در سال دارد که با احتساب هزینه های زندگی حدود ۲۰ هزار دلار خواهد بود. تحصیل در لهستان، تحصیل در چک هم تقریبا در همین حدود هزینه دارند. (دوره های گروه پزشکی)‌. مهاجرت کاری به کشورهای بلوک شرقی بسیار دشوار است زیرا این کشورها از یک رو دارای آمار بیکاری بالایی هستند و از روی دیگر سطح رفاه بالایی را برای زندگی ارائه نمیکنند.

اگر قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت به اروپا را دارید میتوانید فرم ارزیابی را تکمیل کنید تا کارشناسان موسسه پس ار بررسی نتیجه را به شما اعلام کنند.

پیمان شنگن چیست ؟

نام پیمان شنگن (Schengen agreement) از نام شهری کوچک در کشور لوکزامبورگ می‌آید. هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در ژوئن ۱۹۸۵ پیمان‌نامه‌ شنگن را امضا کردند.

توافق‌نامه شنگن (به انگلیسی: Schengen Agreement) توافق‌نامه‌ای است که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این توافق‌نامه در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافق‌نامه ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این توافق‌نامه پیروی می‌کنند.

شنگن منطقه‌ای است که در آن کنترل مرزی وجود ندارد .

اما قبل از هر تصمیمی بهتر است بدانید بهترین کشور های اروپایی برای زندگی کدام اند بر اساس رتبه بندی سال 2018 برترین کشور های اروپایی برای کار و زندگی عبارت اند از :

سوئیس : برترین کشور اروپایی طبق رده بندی ها سوئیس می باشد . حقوق دریافتی در سوئیس بسیار بالا و تقریبا ۳ برابر درآمد در کشورهای آلمان و فرانسه است؛ اما بر خلاف مالیات‌ها، هزینه زندگی در این کشور بسیار بالا است. تعداد مشاغل در مقایسه با سایر کشورها مثل آلمان خیلی بالا نیست؛ اما نرخ بیکاری پایین بوده و صنایعی مانند داروسازی و مراقبت‌های پزشکی رو به افزایش است. مشاغل مهندسی در شهرهای بزرگ مانند برن، زوریخ و ژنو بیشتر دیده می‌شود و کمپانی‌های نرم‌افزاری هم در زوریخ قرار دارند.
آلمان : آلمان هم یکی دیگر از کشورهای عالی برای کار و اقامت در اروپا است. مهاجرت به آلمان هم مانند سوئیس بستگی به شرایط خودتان دارد. هزاران هزار شغل در این کشور وجود دارد و مشاغل مهندسی، استارتاپ‌ها و کمپانی‌های بین‌المللی را به وفور در آلمان خواهید دید. نرخ پایین جرائم و هزینه‌های زندگی آلمان را به مقصدی ایده‌ال برای اقامت آلمان تبدیل می‌کند.

برای مطالعه نحوه مهاجرت با کمترین هزینه به کشور آلمان با ما همراه باشید.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  6     -     پنج   =

خدمات ما

ثبت شرکت در مجارستان

یکشنبه 20 آبان 1397

مهاجرت به مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

ثبت شرکت در فرانسه

سه شنبه 25 اردیبشت 1397

بیشتر >>

کشور ها

مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

مقالات رهام

آشنایی با فرهنگ مجارستان

چهارشنبه 17 بهمن 1397

کار در آلمان

چهارشنبه 15 اسفند 1397

بیشتر >>

وبلاگ رهام

نکات مهم قبل از مهاجرت

سه شنبه 02 مهر 1398

بیشتر >>