شرایط تحصیل در آلمان 2019

 • 6 نظر
 • 65 بازدید
 • یکشنبه 07 مهر 1398

شرایط تحصیل در آلمان 2019
شرایط تحصیل در آلمان 2019
5 از 5 بوسیله 1 رای
دانستن شرایط تحصیل در کشور آلمان درمقاطع مختلف تحصیلی برای افرادی که درخواست تحصیل در آلمان را دارند امری لازم و ضروری است. از آنجایی که مراکز علمی و تحصیلی آلمان سطح علمی بالایی را دارا هستند، تحصیل کردن در این کشوربرای جمع کسیری از دانشجویان کشورهای دیگر نیز به هدف تبدیل شده است.

زندگی در آلمان چگونه است؟

زندگی در آلمان چگونه است؟

آلمان بعنوان قلب تپنده اروپا معروف می‌باشد و غول صنعتی قاره اروپا (قاره سبز) می باشد. کشوری که مردمان آن واقعاً منظم، سختکوش و خلاق هستند. آلمان کشوری است که از لحاظ اقتصادی ثروتمند و یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده در دنیا می باشد. زندگی در کشور آلمان و در کنار مردمان این کشور، بدلیل فرهنگ متفاوتی که دارند، فرهنگی خاص را می‌طلبد چرا که انها قوانین اجتماعی‌شان با کشور ما متفاوت می‌باشد.

آلمان به معنای واقعی کلمه یک جامعه منظم، پویا و عاری از هرگونه فساد است که با تمام استانداردهای اروپایی نیز منطبق می‌باشد. از مجموع ۵۰۰ شرکت معتبر و بین‌المللی ای که در جهان وجود دارد، ۳۷ شرکت در آلمان قرار گرفته است اما نام بنز و BMW آیینه تمام قد این صنعت معتبر است و بسیاری از مردم اعتبار آلمان را با این اتومبیل ها تصدیق می‌کنند. آلمان کشوری بسیار مهم برای اتحادیه اروپا و کل جهان است.

برای کار، تحصیل و به طور کل زندگی در آلمان باید زبان آلمانی بدانید و دست کم دانش زبان آلمانی شما در سطح B1 باشد. آلمان‌ها به شدت وقت شناس و منظم هستند و آداب اجتماعی و نظم اجتماعی در این کشور تا اندازه‌ای است که در بین بسیاری از کشورهای جهان به مردمانی با زندگی ماشینی معروف شده‌اند. نکته پایانی در خصوص زندگی در آلمان این است که این کشور طی سالیان متمادی دومین مقصد مهاجران ایرانی بوده‌است و بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت، آلمان را به عنوان گزینه نخست خود در نظر گرفته‌اند. البته شکی در این نیست که آلمان باشکوه و قدرتمند حتما برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی نیز گزینه‌ای بیسار مناسب خواهد بود.

شرایط تحصیل در آلمان 2019

شرایط تحصیل در کشور آلمان درمقاطع مختلف تحصیلی برای افرادی که درخواست تحصیل در آلمان را دارند امری لازم و ضروری است. از آنجایی که مراکز علمی و تحصیلی آلمان سطح علمی بالایی را دارا هستند، تحصیل کردن در این کشوربرای جمع کسیری از دانشجویان کشورهای دیگر نیز به هدف تبدیل شده است.

دانشگاه‌های آلمان دو نوع هستند، دولتی یا خصوصی. دانشگاه‌های دولتی رایگان هستند و دانشگاه‌های خصوصی بابت خدماتی که ارائه می‌دهند، هزینه‌ی آن را دریافت می‌کنند. مراکز آموزش عالی نیز در کشور آلمان به 3 دسته تقسیم می‌شوند: مؤسسات علمی کاربردی، دانشگاه‌ها و کالج هنر، موسیقی و فیلم. عمده‌ی دانشگاه‌های آلمان از نوع دولتی و بیشتر دانشگاه‌های خصوصی از موسسات علمی کاربردی هستند. و البته هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی فنی و حرفه‌ای بالا می‌باشد.

مراکز آموزش عالی در آلمان 

 • دانشگاه‌ یا (University)
 • دانشگاه‌ علمی کاربردی یا (Fachhochschule)
 • دانشگاه هنر و موسیقی (Kuns und Musik und Film Hochschule)

کشور آلمان برای ادامه ی تحصیل یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان می باشد. تقریباً اکثر دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خدمات رایگانی را به محصلین ارائه می‌کنند و در همه ی دانشگاه ها دانشجویان لیسانس هیچ هزینه‌ای بابت تحصیل در کشور آلمان پرداخت نمی کنند. زبانی که در دانشگاه های آلمان در هنگام تحصیل در مقطع لیسانس استفاده می شود آلمانیاست ( به جز تعداد معدودی از دانشگاه ها که واحدهایی به زبان انگلیسی ارائه میکنند) و همانطور که ذکر شد برای تحصیل در آلمان حداقل باید سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید.

سیستم آموزشی آلمان از چند سال گذشته تغییرات زیادی داشته‌ است و بعد از اجرایی شدن برنامه بلونیا شرایط تحصیل در آلمان هم تحت تاثیر این برنامه همگانی قرار گرفته است. بر اساس شرایط جدید ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل خود در کشور آلمان باید ۱۵۰۰ یورو به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت نمایند.

شرایط کلی ورود به دانشگاه یا کالج

شرایط تحصیل در آلمان قوانین مختلفی در مراکز آموزشی دارد. افرادی که مدرک آنها دیپلم می‌باشد در صورتی که در کنکور سراسری کشور آلمان قبول شده باشند، این امکان را دارند که وارد دانشگاه یا کالج شوند.دانشگاه‌های آلمان در هر سال تحصیلی شامل دو ترم هستند و آموزش در کالج‌ها به زبان رسمی کشور آلمان یعنی زبان آلمانی صورت می‌شود. متقاضیان تحصیل آلمان در صورتی این امکان را دارند که مرحله کالج را پشت سر گذاشته و مستقیم وارد دانشگاه شوند که دانشجوی سال سوم در یکی از دانشگاه‌های آزاد کشورایران باشند. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی مهیا است.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان یک سال و نیم تا دو سال زمان می‌برد. شرایط تحصیل در آلمان و در مقطع کارشناسی ارشد بستگی به خود فرد و نماراتش دارد، به صورتی که شخص متقاضی باید مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند تا دانشگاه با بررسی ریزنمرات فرد متقاضی مشخص کند که دانشجو از چه ترمی باید تحصیل خود را در کشور آلمان ادامه دهد. یکی از شرایط تحصیل در آلمان داشتن دانش زبان آلمانی در حدود 800 ساعت برای فرد متقاضی است تا بتوانند در امتحان ورودی DSH قبول شوند.

شرایط کلی تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان

 • داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • داشتن دست کم ۱۸ سال سن
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان

نحوه درخواست دادن برای ورود به کالج

دانشگاه مربوطه شرایط تحصیل در آلمان مشخص می‌کند که در واقع به پایان رساندن مقطع متوسطه شرط لازم برای ورود به کالج‌های آلمانی نیست و این مورد تنها مربوط به ایرانیان نمی باشد و متقاضیان تمام کشور ها برای ورود به آلمان و ادامه ی تحصیل یا همین شرایط مواجه خواهند شد. فرد متقاضی پس از قبول شدن در یکی از دانشگاه‌های ایران، باید به کالج‌های آلمان درخواست ارسال نماید.

کالج مرکزی آلمان دولتی می‌باشد که دانشجویان خارجی متقاضی را طی دو ترم ( یک سال )، برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان آماده می‌کند. پس از این دو ترم، دانشجویان در امتحان پایانی کالج شرکت می‌کنند و در صورتی که نمره قبولی کسب نمایند، با توجه به نمره‌ی آنها در یکی از دانشگاه‌ها قبول می‌شوند

دوران کالج

قبل از ورود به کالج فرد متقاضی می‌بایست در امتحان ورودی زبان شرکت نموده و قبول شود. همچنین لازم است که فرد متقاضی اصل مدرک تحصیلی و نسخه ترجمه شده مدرک خود را به کالج مربوطه ارائه دهد. البته برخی کالج‌ها به فرد متقاضی تحمیل می‌کنند که فرد باید مدارک خود را برای دانشگاهی که با کالج مورد نظر در ارتباط است، ارسال کند. در برخی از شهرهای آلمان نیز مراکزی برای پذیرش کالج وجود دارد که فرد متقاضی باید مدارک خود را برای آنها ارسال نماید.
علاوه بر این متقاضی باید بداند که باید هزینه‌های زندگی‌اش را خودش تأمین نماید. در یک سال، دوران تحصیلی در کالج، دانشجو تنها در تعطیلات میان دو ترم اجازه اشتغال دارد در نتیجه لازم است از لحاظ مالی شرایطش محیا باشد تا به مشکل نخورد. هنگامی که متقاضی پذیرش کالج را دریافت کرد، باید برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدام نماید زیرا با عنوان توریست یا … نمی‌توان در کلاس‌ها شرکت کرد.

شرایط تحصیل در آلمان با ورود مستقیم به دانشگاه

متقاضیانی که دوران کارشناسی ( لیسانس ) خود را در هر یک از دانشگاه‌های آزاد یا سراسری پشت سر گذاشته اند می‌توانند مستقیماً برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. در این حالت اگر بخواهند در رشته تحصیلی خود به تحصیل ادامه دهند، دانشگاه آلمان نمرات آنها را بررسی می‌نماید تا مشخص شود که متقاضی از چه ترمی باید تحصیل خود را در آلمان شروع کند و ادامه دهد. حتی بعضاً پیش آمده که بعضی از دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی که درخواست تحصیل داشته‌اند این امکان را می‌دهند که در مقطع فوق لیسانس درس خود را ادامه دهند. بدیهی است که برای ادامه تحصیل در آلمان در رشته‌ای متفاوت باید از ابتدا شروع کرد.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند کارشناسی در اکثر دانشگاه های کشور آلمان بصورت رایگان انجام می پذرید، مدارکی که برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است در زیر ارائه شده است:

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • نمره آیلتس شش و نیم یا معادل تافل (برای رشته‌های آلمانی مدرک B2 آلمانی)
 • داشتن توصیه نامه (۳ عدد)
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان
 • سطح علمی مناسب

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

شرایط تحصیل در آلمان برای مقطع دکترا (مانند بسیاری از کشورها) تا حدودی سخت است. بسیاری از افراد تحصیل در مقطع دکترا را به این علت انتخاب می­کنند که حقوق دریافتی فردی با این مدرک در حدود ده هزار یورو یا بیشتر، از دیگر افراد بالاتر است. اما باید در نظر گرفت این مسیر می­تواند بسیار دشوار باشد. دانشجو بعد از اتمام دوران کارشناسی ارشد خود باید اقدام به نوشتن رساله دکترا کند و در پایان با قبولی در امتحان نهایی این دوران را به اتمام برساند اما در این راه بسیاری از افراد منصرف می­شوند.مدارکی که برای ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع دکترا نیاز می باشد در زیر ارائه شده است:

 • داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن مقالات علمی مندرج در نشریت معتبر همچون ISI
 • داشتن انگیزه نامه
 • داشتن توصیه نامه
 • داشتن پروپوزال
 • داشتن رزومه قوی علمی
 • یافتن استاد راهنمای مناسب با موضوع پروپوزال

نحوه تمدید یا صدور روادید دانشجویی و شرایط اقامت

هنگامی که فرد متقاضی تحصیل در آلمان در دانشگاه ثبت نام کرد، لازم است برای تمدید روادید دانشجویی به اداره اتباع خارجی همان شهری که در آن ساکن است مراجعه کند، مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهد و اجازه اقامت دانشجویی که معمولاً به مدت یک سال است را دریافت کند. بعد از یک سال، هر بار با بررسی شرایط دانشجو این اجازه تمدید می­گردد. روادید دانشجویی مشخص می­کند که فرد مشغول تحصیل در این کشور است و اجازه کار محدود 90 روزه به دانشجو می­دهد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان

اگر از تمام شرایط تحصیل در آلمان اطلاع کافی یافته ­اید و متقاضی تحصیل در این کشور هستید باید مدارک زیر را آماده کرده و ارائه دهید:

کپی برابر اصل و ترجمه مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف (ابتدا وزارت امور خارجه و سپس سفارت آلمان باید ترجمه مدارک تحصیلی را تأیید نماید.)

 • سوابق کاری و حرفه ­ای
 • رزومه
 • انگیزه نامه SOP
 • مدارک زبان انگلیسی و آلمانی (در صورتی که نیاز باشد)
 • عکس پاسپورتی
 • ترجمه شناسنامه و سند ازدواج برای افراد متأهل
 • سه توصیه‌نامه از استاد با مهر و امضای استاد
 • پروپوزال یا طرح پیشنهادی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا

 

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

siavash :

سلام ببخشید در پذیرش کالج پزشکی کدام درس ها مد نظر است ؟آیا راهی هست در دوران تحصیل در کالج کار کرد؟ آیا داشتن مدارکی مانند دوره امداد نجات،مهارت های کامپیوتر ، نسخه خوانی،مدرک معتبر نرم افزار طراحی صنعتی،و… میتونه کمک کنه؟و مدت زبان فراگیری زبان آلمانی در حد احتیاج در موسسه گوته بصورت فشرده چقدر طول میکشه؟ کلا چقدر باید برای مهاجرت تحصیلی به المان هزینه کنم؟ببخشید که زیاد سوال پرسیدم …لطفا جواب رو کامل بدید…مرسی در ضمن من ۳ سال وقت دارم. فقط لطفا کامل جواب بدید چون من شرایط زنگ زدن و اومدن به دفتر شماره واقعا ندارم…دستتون درد نکنه

  1 0 ارسال پاسخ

سید سجاد موسوی :

سلام وقتتون بخیر در مورد پذیرش تحصیلی آلمان در شاخه پزشکی ، اگر در نظر دارید در آلمان تحصیل کنید ملزم به گذروندن آزمون پزشکی هستید و بدون قبولی در آن آزمون که به زبان آلمانی برگزار میشود عملا امکان ثبت نام وجود نداره برای شرکت در این آزمون باید از طریق دانشگاه محل تحصیل شون در آلمان اقدام بشود به همین دلیل امکان اقدام از ایران وجود ندارد. در وحله اول دانشجویان ایرانی ملزم هستند بعد از گذراندن یک سال تحصیل در دانشگاه ایران وارد دانشگاه های آلمان در رشته های مرتبط با علوم پایه بشن، بعد از فارغ التحصیلی و کسب توانایی کافی در زبان آلمانی می تونن در آزمون پزشکی شرکت کنند. متاسفانه قبولی در کنکور پزشکی در ایران امتیازی برای دانشگاه محسوب نمیشه و توصیه ما شرکت در رشته های زیست شناسی و… هست و دانشگاه های آلمان به طور کلی رایگان هستند و هزینه ناچیزی برای خدمات دانشجویی به عنوان شهریه دریافت می کنند که این مبلغ ممکن هست از ترمی ۳۰۰-۴۰۰ یورو متغیر باشه. بعضی دانشگاه ها حتی این مبلغ رو هم دریافت نمی کنند منتها از الان به هیچ وجه اطلاع دقیق تری نمیشه داد. هزینه زندگی هم طبق تخمین سفارت برای یک زندگی دانشجویی سالانه حدود ۹۰۰۰ یورو هست می توانید جهت مشاوره تخصصی و کامل با کارشناسان ما صحبت فرمایید

  0 0

سعید راد :

سلام من ۲۷سالم هست مدرک کارشناسی مهندسی شیمی در دانشگاه علوم تحقیقات تهران با معدل ۱۴.۳۴ سال ۹۳ گرفتم و بعدش ۲سال خدمت سربازی رفتم همچنین زبان انگلیسی تا upper intermediate خوندم و میتونم برای ایلس اماده بشم و اگر نیاز به زبان المانی باشه تا گرفتن ویزا خودمو به b1,2 میرسونم با این وجود احتمال گرفتن ویزای تحصیلی برای کارشناسی ارشد هست؟ اگر نه میتونم برای فرانسه اقدام کنم چطور؟

  0 0 ارسال پاسخ

سید سجاد موسوی :

سلام بله شما امکان این رو دارید برای مقطع ارشد هم در آلمان و هم فرانسه، تقاضا بدهید. می توانید مدرک زبان آلمانی را تهیه کنید تا برای آلمان اقدام کنید. اما اگر به هر دلیلی قادر به تهیه مدرک نیستید، می توانید بدون پیش شرط مدرک زبان، در فرانسه پذیرش بگیرید و دوره زبان را همانجا بگذرانید.

  1 0

مریم یگانه :

سلام من دانشجوی ترم ۲ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستم و معدلم ۱۹ اگر مدرک زبان المانی بگیرم میتونم در المان تغییر رشته بدم و پزشکی بخونم؟

  1 0 ارسال پاسخ

سید سجاد موسوی :

سلام نحوه پذیرش به دو صورت امکان پذیر می باشد: 1- پذیرش از کالج آلمان و تحصیل، سپس اقدام برای دانشگاه های پزشکی با مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و زبان آلمانی. 2- قبولی در کنکور ایران و مهاجرت به آلمان و پذیرش در یکی از رشته های پیراپزشکی، به این صورت که با چند ترم تحصیل و اخذ مدرک زبان آلمانی، می توانید برای رشته پزشکی درخواست دهید.

  1 0

  -     بیست و هفت   =   26  

اخبار رهام

بیشتر >>

خدمات ما

تحصیل در آلمان

سه شنبه 26 شهریور 1398

دریافت ویزای کار آلمان

چهارشنبه 03 مهر 1398

مهاجرت به مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

کشور ها

آلمان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

مقالات رهام

دریافت ویزای کار آلمان

یکشنبه 15 مهر 1397

مهاجرت به آلمان

پنج شنبه 24 آبان 1397

بیشتر >>

وبلاگ رهام

نکات مهم قبل از مهاجرت

سه شنبه 02 مهر 1398

بیشتر >>