شرایط تحصیل در آلمان

 • 30 نظر
 • 2039 بازدید
 • یکشنبه 07 مهر 1398

شرایط تحصیل در آلمان;
شرایط تحصیل در آلمان
4.03 از 5 بوسیله 29 رای
دانستن شرایط تحصیل در کشور آلمان درمقاطع مختلف تحصیلی برای افرادی که درخواست تحصیل در آلمان را دارند امری لازم و ضروری است. از آنجایی که مراکز علمی و تحصیلی آلمان سطح علمی بالایی را دارا هستند، تحصیل کردن در این کشوربرای جمع کسیری از دانشجویان کشورهای دیگر نیز به هدف تبدیل شده است.

شر ایط زندگی در آلمان

 زندگی در آلمان -1

آلمان بعنوان قلب تپنده اروپا معروف می‌باشد و غول صنعتی قاره اروپا (قاره سبز) می باشد. کشوری که مردمان آن واقعاً منظم، سختکوش و خلاق هستند. آلمان کشوری است که از لحاظ اقتصادی ثروتمند و یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده در دنیا می باشد. زندگی در کشور آلمان و در کنار مردمان این کشور، بدلیل فرهنگ متفاوتی که دارند، فرهنگی خاص را می‌طلبد چرا که انها قوانین اجتماعی‌شان با کشور ما متفاوت می‌باشد.

آلمان به معنای واقعی کلمه یک جامعه منظم، پویا و عاری از هرگونه فساد است که با تمام استانداردهای اروپایی نیز منطبق می‌باشد. از مجموع ۵۰۰ شرکت معتبر و بین‌المللی ای که در جهان وجود دارد، ۳۷ شرکت در آلمان قرار گرفته است اما نام بنز و BMW آیینه تمام قد این صنعت معتبر است و بسیاری از مردم اعتبار آلمان را با این اتومبیل ها تصدیق می‌کنند. آلمان کشوری بسیار مهم برای اتحادیه اروپا و کل جهان است.

برای کار، تحصیل و به طور کل زندگی در آلمان باید زبان آلمانی بدانید و دست کم دانش زبان آلمانی شما در سطح B1 باشد. آلمان‌ها به شدت وقت شناس و منظم هستند و آداب اجتماعی و نظم اجتماعی در این کشور تا اندازه‌ای است که در بین بسیاری از کشورهای جهان به مردمانی با زندگی ماشینی معروف شده‌اند. نکته پایانی در خصوص زندگی در آلمان این است که این کشور طی سالیان متمادی دومین مقصد مهاجران ایرانی بوده‌است و بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت، آلمان را به عنوان گزینه نخست خود در نظر گرفته‌اند. البته شکی در این نیست که آلمان باشکوه و قدرتمند حتما برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش تحصیلی نیز گزینه‌ای بیسار مناسب خواهد بود.

شرایط تحصیل در آلمان 

متأسفانه ، بیشتر دانشجویان درمورد شرایط تحصیل دانشگاه در آلمان اطلاعات ناقص یا نادرستی دارند. ما تمام جزئیات را در این مقاله وبلاگ نگاشته ایم تا دانش آموزان خود را از شرایط مطالعه در آلمان مطلع سازیم.

شرایط تحصیل در کشور آلمان درمقاطع مختلف تحصیلی برای افرادی که درخواست تحصیل در آلمان را دارند امری لازم و ضروری است. از آنجایی که مراکز علمی و تحصیلی آلمان سطح علمی بالایی را دارا هستند، تحصیل کردن در این کشوربرای جمع کسیری از دانشجویان کشورهای دیگر نیز به هدف تبدیل شده است.

دانشگاه‌های آلمان دو نوع هستند، دولتی یا خصوصی. دانشگاه‌های دولتی رایگان هستند و دانشگاه‌های خصوصی بابت خدماتی که ارائه می‌دهند، هزینه‌ی آن را دریافت می‌کنند. مراکز آموزش عالی نیز در کشور آلمان به 3 دسته تقسیم می‌شوند: مؤسسات علمی کاربردی، دانشگاه‌ها و کالج هنر، موسیقی و فیلم. عمده‌ی دانشگاه‌های آلمان از نوع دولتی و بیشتر دانشگاه‌های خصوصی از موسسات علمی کاربردی هستند. و البته هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی فنی و حرفه‌ای بالا می‌باشد.

مراکز آموزش عالی در آلمان 

 • دانشگاه‌ یا (University)
 • دانشگاه‌ علمی کاربردی یا (Fachhochschule)
 • دانشگاه هنر و موسیقی (Kuns und Musik und Film Hochschule)

کشور آلمان برای ادامه ی تحصیل یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان می باشد. تقریباً اکثر دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خدمات رایگانی را به محصلین ارائه می‌کنند و در همه ی دانشگاه ها دانشجویان لیسانس هیچ هزینه‌ای بابت تحصیل در کشور آلمان پرداخت نمی کنند. زبانی که در دانشگاه های آلمان در هنگام تحصیل در مقطع لیسانس استفاده می شود آلمانیاست ( به جز تعداد معدودی از دانشگاه ها که واحدهایی به زبان انگلیسی ارائه میکنند) و همانطور که ذکر شد برای تحصیل در آلمان حداقل باید سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید.

سیستم آموزشی آلمان از چند سال گذشته تغییرات زیادی داشته‌ است و بعد از اجرایی شدن برنامه بلونیا شرایط تحصیل در آلمان هم تحت تاثیر این برنامه همگانی قرار گرفته است. بر اساس شرایط جدید ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل خود در کشور آلمان باید ۱۵۰۰ یورو به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت نمایند.

شرایط کلی ورود به دانشگاه های آلمان

شرایط تحصیل در آلمان قوانین مختلفی در مراکز آموزشی دارد. افرادی که مدرک آنها دیپلم می‌باشد در صورتی که در کنکور سراسری کشور آلمان قبول شده باشند، این امکان را دارند که وارد دانشگاه یا کالج شوند.دانشگاه‌های آلمان در هر سال تحصیلی شامل دو ترم هستند و آموزش در کالج‌ها به زبان رسمی کشور آلمان یعنی زبان آلمانی صورت می‌شود. متقاضیان تحصیل آلمان در صورتی این امکان را دارند که مرحله کالج را پشت سر گذاشته و مستقیم وارد دانشگاه شوند که دانشجوی سال سوم در یکی از دانشگاه‌های آزاد کشورایران باشند. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی مهیا است.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان یک سال و نیم تا دو سال زمان می‌برد. شرایط تحصیل در آلمان و در مقطع کارشناسی ارشد بستگی به خود فرد و نماراتش دارد، به صورتی که شخص متقاضی باید مدارک تحصیلی خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند تا دانشگاه با بررسی ریزنمرات فرد متقاضی مشخص کند که دانشجو از چه ترمی باید تحصیل خود را در کشور آلمان ادامه دهد. یکی از شرایط تحصیل در آلمان داشتن دانش زبان آلمانی در حدود 800 ساعت برای فرد متقاضی است تا بتوانند در امتحان ورودی DSH قبول شوند.

در آلمان ، الزامات خواندن دانشگاه نه تنها بسیار چالش برانگیز است ، بلکه شامل فرایندهایی است که هم به تحقیق و هم به صبر نیاز دارند. ذکر چند نمونه در جایی که اطلاعات ناقص را مشاهده می کنیم. هنگام ورود به دانشگاه در آلمان ، دانشگاه های آلمان به طور کلی نیازی به دانش زبان آلمانی ندارند. با این حال ، برنامه های ویزا با زبان آلمانی صفر امکانپذیر نیست .
در زیر تمام این جزئیات مهم در مورد شرایط تحصیل دانشگاه در آلمان را مشاهده خواهید کرد.

1. گواهی زبان آلمانی 

طبق شرایط درس خواندن در آلمان ، اکثر دانشگاه ها دانشجویان را بدون گواهی دانش زبان آلمانی می پذیرند. به این سیستم قبولی به شرط گفته میشود . از طرف دیگر در هنگام مصاحبه ویزا از شما زبان آلمانی خواسته می شود. کارمندان کنسولگری در حین مصاحبه برگه هایی که نشان میدهد شما در ایران برای یادگیری زبان آلمانی اقدام کرده اید را از شما میخواهند . دانشجویانی که ویزای خود را برای تحصیل در آلمان دریافت می کنند باید به دوره زبان آلمانی بروند و به سطح مورد نظر (حداقل تکمیل B2) برسند و مهارت آلمانی را از طریق یکی از آزمون های TestDaf یا DSH ثبت کنند.

2. گواهی گارانتی یا حساب مسدود شده 

یکی از مهمترین الزامات تحصیل دانشگاهی در آلمان این است که هزینه های شما در طول تحصیل در آلمان چگونه تأمین می شود. در این رابطه هم دو روش وجود دارد یا گارانتی یا حساب مسدود شده .
دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه آلمان هستند باید قبل از ورود ویزا یکی از این دو مدرک را داشته باشند. دانشگاهی که دانش آموز میخواهد در آن تحصیل کند گواهی گارانتی را دریافت میکند ، یک فرد در آلمان ( نیازی نیست که خویشاوند یا آشنا باشد) به عنوان شاهد و ضامن برگه رسمی گارانتی را از مرکز بیگانگان دریافت میکند .
گزینه دیگر که دانش آموزانی که مایل به تحصیل در دانشگاه در آلمان هستند ، ترجیح داده روش حساب مسدود شده است. به همین منظور دانشجو باید حداقل هزینه زندگی را که توسط دولت آلمان تعیین شده است واریز کند. این پول در حساب دانشجویی مسدود شده و با رفتن دانشجو به آلمان فعال می شود. - اگر دانشجو تصمیم به ورود ویزا با یک حساب مسدود شده داشته باشد :
حداقل هزینه های زندگی (853 یورو در هر ماه پس از سپتامبر 2020) که توسط دولت آلمان به صورت ماهیانه تعیین می شود ، که این مبالغ ضربدر 12 ماه به ازای یک سال میشود (10236 یورو) و در حساب یکی از بانک های تعیین شده واریز شده و مسدود میگردد .

و فرد فقط می توانید 853 یورو در هر ماه برداشت کنید.

-گواهی گارانتی

از طرف دیگر ، گارانتی ، هرگونه آشنایی در آلمان یا شخصی که می تواند ضامن شود ، باید به پلیس بیگانگان (Auslaenderbehorde) که در آلمان زندگی می کنند مراجعه کرده و ثابت کند که می توانید تمام هزینه های خود را در طول اقامت خود در آلمان بپردازید. برای اثبات این امر ، آن فرد باید درآمد و هزینه های ماهانه خود را نشان داد. واجب است که او از دولت هیچ کمکی دریافت نکند و برگه ایی مبنی بر توانایی مالی او موجود باشد . طبق قانون لازم از سال 2018 ، دستمزد خالص ضامن با توجه به وضعیت تأهل باید حداقل به شرح زیر باشد 
-مجرد : 2170 یورو
-متاهل و بدون فرزند : 3010 یورو
-متاهل با 1 فرزند : 3527 یورو
-متاهل با 2 فرزند : 3767 یورو
-متاهل با 3 فرزند : 3957 یورو
-متاهل با 4 فرزند : 4100 یورو
اسنادی که توسط ضامن هنگام مراجعه به پلیس بیگانگان باید ارائه شود :
پاسپورت ، برگه ایی که درآمد ماهیانه را نشان میدهد (Einkommensnachweis) ، اگر کسی ضامن باشد بازنشسته می شود؛ سند حقوق و دستمزد (Gehaltsnachweis) .
اگر شخصی که ضامن است خود اشتغالی داشته باشد. مالیات دهندگان / تعهدی (Steuerbescheid) یا سندی که نشان دهنده ارزیابی درآمد / هزینه مالیات فعلی است. (actuaries Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberater) .
علاوه بر اینها اطلاعاتی که ضامن باید در اختیار قرار دهد :
نام و نام خانوادگی ، تاریخ تولد ، آدرس ضامن در آلمان و ایران ، شماره پاسپورت ضامن .
علاوه بر این ، ضامن در هنگام انجام مراحل ضمانت به پلیس بیگانگان به طور متوسط 25 یورو پرداخت می کند.

 GERMANY -1

دانشجویانی که مایل به تحصیل در آلمان تا 12 هفته هستند می توانند با ویزای C برای تحصیل به دانشگاه بروند و برای این نوع ویزا نیازی به ضمانت یا حساب مسدود شده ندارند ، فقط برای افرادی که برای آموزش طولانی مدت میروند به یکی از این دو نیاز است .

4.ویزای آلمان

انواع ویزای آلمان 

دو نوع ویزای آلمان وجود دارد. یکی ویزای C-Type و دیگری ویزای D-Type است.
ویزای نوع C؛ این یک نوع ویزای توریستی تا 90 روز است و قابل تمدید نمیباشد .
ویزای D-Type؛ 90 روز و بیشتر به عنوان ویزای ملی و قابل تمدید است .
دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند باید برای گروه ویزای D-Type (نود روز یا بیشتر) اقدام کنند . این برنامه ها با قرار ملاقات انجام می شوند . دانش آموزی که از کنسولگری وقت دارد با به همراه داشتن اسنادی که برای ویزا آماده کرده در کنسولگری حاضر میشود . این قرار ملاقات ویزا به صورت مصاحبه است. دانش آموزانی که تمام شرایط دانشگاه های آلمان را بجا آورده اند اجازه درخواست ثبت نام در دانشگاه ها را دارند . روند ارزیابی اسناد بعد از درخواست آغاز میشود .
این روند اگر مدارک کامل باشد حدود یک ماه به طول می انجامد و به صبر نیاز دارد و اگر مدارک ناقص باشد ممکن است بیشتر ازیک سال به طول انجامد . پس از این فرآیند ، قرار ملاقات ویزا دانش آموزانی که از مدرسه پذیرفته شده اند بلافاصله گرفته می شود و آنها را به مصاحبه ویزا هدایت می کنند.
همچنین ویزا اگر مدارک کامل باشد حدود دو هفته الی یک ماه به طول می انجامد و اگر مدارک ناقص باشد ممکن است بیشتر ازیک سال به طول انجامد.
سردرگم ترین مسائل مربوط به ویزای آلمان انواع ویزا ها است ، به دنبال ضمانت نامه و مسایل مربوط به حساب مسدود شده که در مرحله ویزا مشاهده می شود.

شرایط کلی تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان

 • داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • داشتن دست کم ۱۸ سال سن
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان

نحوه درخواست دادن برای ورود به کالج

دانشگاه مربوطه شرایط تحصیل در آلمان مشخص می‌کند که در واقع به پایان رساندن مقطع متوسطه شرط لازم برای ورود به کالج‌های آلمانی نیست و این مورد تنها مربوط به ایرانیان نمی باشد و متقاضیان تمام کشور ها برای ورود به آلمان و ادامه ی تحصیل یا همین شرایط مواجه خواهند شد. فرد متقاضی پس از قبول شدن در یکی از دانشگاه‌های ایران، باید به کالج‌های آلمان درخواست ارسال نماید.

کالج مرکزی آلمان دولتی می‌باشد که دانشجویان خارجی متقاضی را طی دو ترم ( یک سال )، برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان آماده می‌کند. پس از این دو ترم، دانشجویان در امتحان پایانی کالج شرکت می‌کنند و در صورتی که نمره قبولی کسب نمایند، با توجه به نمره‌ی آنها در یکی از دانشگاه‌ها قبول می‌شوند

دوران تحصیل در دانشگاه های آلمان

قبل از ورود به کالج فرد متقاضی می‌بایست در امتحان ورودی زبان شرکت نموده و قبول شود. همچنین لازم است که فرد متقاضی اصل مدرک تحصیلی و نسخه ترجمه شده مدرک خود را به کالج مربوطه ارائه دهد. البته برخی کالج‌ها به فرد متقاضی تحمیل می‌کنند که فرد باید مدارک خود را برای دانشگاهی که با کالج مورد نظر در ارتباط است، ارسال کند. در برخی از شهرهای آلمان نیز مراکزی برای پذیرش کالج وجود دارد که فرد متقاضی باید مدارک خود را برای آنها ارسال نماید.
علاوه بر این متقاضی باید بداند که باید هزینه‌های زندگی‌اش را خودش تأمین نماید. در یک سال، دوران تحصیلی در کالج، دانشجو تنها در تعطیلات میان دو ترم اجازه اشتغال دارد در نتیجه لازم است از لحاظ مالی شرایطش محیا باشد تا به مشکل نخورد. هنگامی که متقاضی پذیرش کالج را دریافت کرد، باید برای دریافت ویزای دانشجویی خود اقدام نماید زیرا با عنوان توریست یا … نمی‌توان در کلاس‌ها شرکت کرد.

شرایط تحصیل در آلمان با ورود مستقیم به دانشگاه

متقاضیانی که دوران کارشناسی ( لیسانس ) خود را در هر یک از دانشگاه‌های آزاد یا سراسری پشت سر گذاشته اند می‌توانند مستقیماً برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. در این حالت اگر بخواهند در رشته تحصیلی خود به تحصیل ادامه دهند، دانشگاه آلمان نمرات آنها را بررسی می‌نماید تا مشخص شود که متقاضی از چه ترمی باید تحصیل خود را در آلمان شروع کند و ادامه دهد. حتی بعضاً پیش آمده که بعضی از دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی که درخواست تحصیل داشته‌اند این امکان را می‌دهند که در مقطع فوق لیسانس درس خود را ادامه دهند. بدیهی است که برای ادامه تحصیل در آلمان در رشته‌ای متفاوت باید از ابتدا شروع کرد.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

 فئق لیسانس -1

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند کارشناسی در اکثر دانشگاه های کشور آلمان بصورت رایگان انجام می پذرید، مدارکی که برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است در زیر ارائه شده است:

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • نمره آیلتس شش و نیم یا معادل تافل (برای رشته‌های آلمانی مدرک B2 آلمانی)
 • داشتن توصیه نامه (۳ عدد)
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان
 • سطح علمی مناسب

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

 تحصیل در مقطع دکتری -1

شرایط تحصیل در آلمان برای مقطع دکترا (مانند بسیاری از کشورها) تا حدودی سخت است. بسیاری از افراد تحصیل در مقطع دکترا را به این علت انتخاب می­کنند که حقوق دریافتی فردی با این مدرک در حدود ده هزار یورو یا بیشتر، از دیگر افراد بالاتر است. اما باید در نظر گرفت این مسیر می­تواند بسیار دشوار باشد. دانشجو بعد از اتمام دوران کارشناسی ارشد خود باید اقدام به نوشتن رساله دکترا کند و در پایان با قبولی در امتحان نهایی این دوران را به اتمام برساند اما در این راه بسیاری از افراد منصرف می­شوند.مدارکی که برای ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع دکترا نیاز می باشد در زیر ارائه شده است:

 • داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • داشتن مقالات علمی مندرج در نشریت معتبر همچون ISI
 • داشتن انگیزه نامه
 • داشتن توصیه نامه
 • داشتن پروپوزال
 • داشتن رزومه قوی علمی
 • یافتن استاد راهنمای مناسب با موضوع پروپوزال

نحوه تمدید یا صدور روادید دانشجویی و شرایط اقامت

هنگامی که فرد متقاضی تحصیل در آلمان در دانشگاه ثبت نام کرد، لازم است برای تمدید روادید دانشجویی به اداره اتباع خارجی همان شهری که در آن ساکن است مراجعه کند، مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهد و اجازه اقامت دانشجویی که معمولاً به مدت یک سال است را دریافت کند. بعد از یک سال، هر بار با بررسی شرایط دانشجو این اجازه تمدید می­گردد. روادید دانشجویی مشخص می­کند که فرد مشغول تحصیل در این کشور است و اجازه کار محدود 90 روزه به دانشجو می­دهد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان

 اینفوگرافی -1

اگر از تمام شرایط تحصیل در آلمان اطلاع کافی یافته ­اید و متقاضی تحصیل در این کشور هستید باید مدارک زیر را آماده کرده و ارائه دهید:

کپی برابر اصل و ترجمه مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف (ابتدا وزارت امور خارجه و سپس سفارت آلمان باید ترجمه مدارک تحصیلی را تأیید نماید.)

 • سوابق کاری و حرفه ­ای
 • رزومه
 • انگیزه نامه SOP
 • مدارک زبان انگلیسی و آلمانی (در صورتی که نیاز باشد)
 • عکس پاسپورتی
 • ترجمه شناسنامه و سند ازدواج برای افراد متأهل
 • سه توصیه‌نامه از استاد با مهر و امضای استاد
 • پروپوزال یا طرح پیشنهادی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا

 اگر شما برای مهاجرت تحصیلی کشورهای دیگری مثل فرانسه را دارید و از شرایط تحصیل در فرانسه چیزی نمی دانید با ما همراه باشید، اطلاعات خوبی برای ارائه به شما در راه است...

برای دریافت مشاوره درباره شرایط تحصیل در آلمان فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

siavash :

سلام ببخشید در پذیرش کالج پزشکی کدام درس ها مد نظر است ؟آیا راهی هست در دوران تحصیل در کالج کار کرد؟ آیا داشتن مدارکی مانند دوره امداد نجات،مهارت های کامپیوتر ، نسخه خوانی،مدرک معتبر نرم افزار طراحی صنعتی،و… میتونه کمک کنه؟و مدت زبان فراگیری زبان آلمانی در حد احتیاج در موسسه گوته بصورت فشرده چقدر طول میکشه؟ کلا چقدر باید برای مهاجرت تحصیلی به المان هزینه کنم؟ببخشید که زیاد سوال پرسیدم …لطفا جواب رو کامل بدید…مرسی در ضمن من ۳ سال وقت دارم. فقط لطفا کامل جواب بدید چون من شرایط زنگ زدن و اومدن به دفتر شماره واقعا ندارم…دستتون درد نکنه

  2 0 ارسال پاسخ

سید سجاد موسوی :

سلام وقتتون بخیر در مورد پذیرش تحصیلی آلمان در شاخه پزشکی ، اگر در نظر دارید در آلمان تحصیل کنید ملزم به گذروندن آزمون پزشکی هستید و بدون قبولی در آن آزمون که به زبان آلمانی برگزار میشود عملا امکان ثبت نام وجود نداره برای شرکت در این آزمون باید از طریق دانشگاه محل تحصیل شون در آلمان اقدام بشود به همین دلیل امکان اقدام از ایران وجود ندارد. در وحله اول دانشجویان ایرانی ملزم هستند بعد از گذراندن یک سال تحصیل در دانشگاه ایران وارد دانشگاه های آلمان در رشته های مرتبط با علوم پایه بشن، بعد از فارغ التحصیلی و کسب توانایی کافی در زبان آلمانی می تونن در آزمون پزشکی شرکت کنند. متاسفانه قبولی در کنکور پزشکی در ایران امتیازی برای دانشگاه محسوب نمیشه و توصیه ما شرکت در رشته های زیست شناسی و… هست و دانشگاه های آلمان به طور کلی رایگان هستند و هزینه ناچیزی برای خدمات دانشجویی به عنوان شهریه دریافت می کنند که این مبلغ ممکن هست از ترمی ۳۰۰-۴۰۰ یورو متغیر باشه. بعضی دانشگاه ها حتی این مبلغ رو هم دریافت نمی کنند منتها از الان به هیچ وجه اطلاع دقیق تری نمیشه داد. هزینه زندگی هم طبق تخمین سفارت برای یک زندگی دانشجویی سالانه حدود ۹۰۰۰ یورو هست می توانید جهت مشاوره تخصصی و کامل با کارشناسان ما صحبت فرمایید

  0 0

سعید راد :

سلام من ۲۷سالم هست مدرک کارشناسی مهندسی شیمی در دانشگاه علوم تحقیقات تهران با معدل ۱۴.۳۴ سال ۹۳ گرفتم و بعدش ۲سال خدمت سربازی رفتم همچنین زبان انگلیسی تا upper intermediate خوندم و میتونم برای ایلس اماده بشم و اگر نیاز به زبان المانی باشه تا گرفتن ویزا خودمو به b1,2 میرسونم با این وجود احتمال گرفتن ویزای تحصیلی برای کارشناسی ارشد هست؟ اگر نه میتونم برای فرانسه اقدام کنم چطور؟

  0 1 ارسال پاسخ

سید سجاد موسوی :

سلام بله شما امکان این رو دارید برای مقطع ارشد هم در آلمان و هم فرانسه، تقاضا بدهید. می توانید مدرک زبان آلمانی را تهیه کنید تا برای آلمان اقدام کنید. اما اگر به هر دلیلی قادر به تهیه مدرک نیستید، می توانید بدون پیش شرط مدرک زبان، در فرانسه پذیرش بگیرید و دوره زبان را همانجا بگذرانید.

  1 1

مریم یگانه :

سلام من دانشجوی ترم ۲ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستم و معدلم ۱۹ اگر مدرک زبان المانی بگیرم میتونم در المان تغییر رشته بدم و پزشکی بخونم؟

  1 1 ارسال پاسخ

سید سجاد موسوی :

سلام نحوه پذیرش به دو صورت امکان پذیر می باشد: 1- پذیرش از کالج آلمان و تحصیل، سپس اقدام برای دانشگاه های پزشکی با مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و زبان آلمانی. 2- قبولی در کنکور ایران و مهاجرت به آلمان و پذیرش در یکی از رشته های پیراپزشکی، به این صورت که با چند ترم تحصیل و اخذ مدرک زبان آلمانی، می توانید برای رشته پزشکی درخواست دهید.

  1 1

سارا سیاوشی :

سلام در خصوص شهریه های دانشگاه آلمان توضیح می دین که به چه صورتن؟

  1 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

دانشگاه های دولتی آلمان به دلیل شهریه های پایینی که دارد (میانگین ۳۰۰ یورو در ترم ان هم بابت ثبت نام) مورد استقبال اکثر افراد بوده و هست. هزینه ی زندگی دانشجویی در کشور آلمان به طور میانگین ۵۰۰ یورو در ماه می باشد که قسمت عمده ی آن به اجاره خانه در آلمان اختصاص می یابد. کار دانشجویی در دانشگاه در طول تحصیل کاملا قانونی است و می تواند بخشی اعظمی از هزینه ها را پوشش دهد. حقوق کار دانشجویی در آلمان از ۸ تا ۱۰ یورو در ساعت می باشد.

  2 0

محمد ساکت :

ترمیم نمرات دبیرستان چیست؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

متقاضیان ادامه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید بدانند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معدل و یا نمرات دروس تخصصی نقش تعیین کننده ای در گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه های خارج کشور دارد. حال اگر نمرات شما کم باشد آیا ترمیم نمرات کارساز است؟ کسانی که دیپلم خود را از بعد از سال 1384 گرفته اند می توانند در طرح ترمیم نمرات دبیرستان شرکت کنند. این ترمیم در کارنامه کتبی دیپلم شما هیچ تاثیری ندارد.

  0 0

برزو نیک سرشت :

آیا امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود داره؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

با توجه به رایگان بودن تحصیل، بورسیه در مقطع فوق لیسانس در آلمان بسیار محدود میباشد.

  0 0

سیامک غفاری :

آیا امکان ترک تحصیل و کار کردن در آلمان وجود دارد؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

خیر. در صورت ترک تحصیل مجبور خواهید بود خاک آلمان را ترک کنید. ‌‌

  0 0

سهیلا شبدر :

آیا برای کار در آلمان باید مجوز بگیرم؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

خیر. نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل در آلمان نیست. ‌

  0 0

سعید شمس :

مدرک زبان ندارم، قصد تحصیل در آلمان رو دارم و برنامه ام این هست که زبان رو در آلمان یاد بگیرم، امکانش هست؟‌

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

اگر مقیم ایران هستید خیر این امکان وجود ندارد و باید در ایران قبلا مدرک آیلتس و یا آلمانی B1 گرفته باشید. اگر مقیم خارج از ایران هستید، و تمایل دارید در رشته هایی تحصیل کنید که زبان تدریس آنها زبان آلمانی است، این امکان وجود دارد و میتوانید زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان یاد بگیرید.

  0 0

سروش سالاری :

قصد دارم با ویزای توریستی وارد آلمان بشم و بعد وارد دانشگاه شوم، میتونم؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

خیر. با ویزای توریستی و یا هر نوع ویزای دیگر، حق تحصیل در آلمان ندارید. بلکه باید به کشور محل اقامت خود برگردید و از ابتدا درخواست ویزای تحصیلی کنید و مجدد به آلمان بروید.

  0 0

محسن :

ارائه چه مدارکی برای تحصیل در آلمان ضروری است؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

مهمترین مدرک روادید دانشجویی هست. برای متقاضیان تحصیل در آلمان سه نوع روادید وجود داره : روادیدی که فقط برای فراگیری زبان در آلمان صادر می‌شود (Sprachvisum) روادید متقاضی تحصیل ( Studienbewerbervisum) روادید دانشجویی ( Visum zu Studienzwecken)

  0 0

سارا محمدی :

چگونه سطح معلومات متقاضی در زبان آلمانی سنجیده می‌شه؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

برای تحصیل در مراکز آموزش عالی آلمان، ارائه‌ی مدارکی که نشان‌دهنده‌ی تسلّط کافی داوطلب به زبان آلمانی هست، ضروری هست. تنها داوطلب‌هایی که قصد تحصیل در رشته‌های بین‌المللی رو دارن، از این قاعده مستثنی هستن. برای دریافت این مدارک می‌توان در آزمون‌های زبان ویژه‌ای که هم در ایران و هم در آلمان برگزار می‌شن، شرکت کرد.

  0 0

مریم محسنی :

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در رشته‌های گوناکون چجوریه؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

بخش روابط بین الملل دانشگاه‌ها (Akademisches Auslandsamt)و مرکز اصلی توزیع سهمیه‌ی دانشجویی (ZVS) ، مسئولیّت توزیع جواز دانشجویی در رشته‌های گوناکون را به عهده دارند. پذیرش تحصیلی تنها زمانی صادر می‌شه که متقاضی دارای جواز ورود به مراکز آموزش عالی(Hochschulzugangsberechtigung) باشه. پس از دریافت همه‌ی این مدارک، متقاضی می‌تواند در مراکز آموزش عالی نام‌نویسی(Einschreibung) کنه.

  0 0

mobinyaghouti :

آیا دانشجو می‌‌بایست خود را بیمه‌ی درمانی کنه؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

دانشجویان آلمانی و دانشجویان سایر کشورها زیر پوشش شرکت‌های بیمه‌ی خدمات درمانی دولتی (gesetzliche Krankenkasse) قرار می‌گیرند. حق بیمه‌ی دانشجویی تقریبا ۵۰ یورو در ماه است.

  0 0

سارا تدین :

دانشجو کجا و چگونه می‌تونه جایی برای زندگی پیدا کنه؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

از طریق روزنامه‌ها، آگهی‌ها یا تابلوهای اعلانات. آپارتمان‌های اشتراکی(Wohngemeinschaft) یا خوابگاه‌های دانشجویی(Studentenwohnheim) امکانهای خوبی برای زندگی مناسب دانشجویی هستن. بعلاوه اداره‌ی امور صنفی و فوق برنامه‌ی دانشجویی (Studentenwerk) وبخش روابط بین‌الملل دانشگاه مربوطه (Akademisches Auslandsamt) هم در یافتن مکانی برای زندگی، به دانشجویان کمک می‌کنن.

  0 0

  23     -     پنج   =