شرایط تحصیل در فرانسه 2020

  • 19 نظر
  • 1155 بازدید
  • شنبه 20 مهر 1398

شرایط تحصیل در فرانسه 2020;
شرایط تحصیل در فرانسه 2020
4.68 از 5 بوسیله 20 رای
در این مقاله سعی داریم شرایط تحصیل در فرانسه در سال 2020 را به سمع و نظر شما برسانیم ما را همراهی کنید...

همه می دانیم که از مهم ترین قدم های تحصیل در فرانسه داشتن مدرک تحصیلی معتبر می باشد که در این مقاله از سطح ابتدایی و مقدماتی تا تحصیلات عالی در فرانسه می پردازیم.

لازم به ذکر است افرادی که در فرانسه زندگی می کنند از تحصیلات رایگان در کشور بهره مند می شوند و در واقع شرایط مطلوب تری دارند و سیستم آموزشی کشور فرانسه به مراحل مختلفی تقسیم می شود که در زیر به آن اشاره می کنیم:

  تحصیل در فرانسه -1

روند انتخاب رشته محصلانی که در فرانسه زندگی می کنند

در واقع روند انتخاب رشته محصلان در طول تحصیل در فرانسه با توجه به روند تحصیل و گرایش ها و علاقه های ایشان انجام خواهد شد همانند کشور ایران دانش آموزان/محصلان پس از گذراندن دوره های اجباری (ابتدایی و ...) وارد دبیرستان شده و در آنجا انتخاب رشته می کنند و به ادامه ی تحصیل خود و علایق شان در این زمینه می پردازند.

سیستم آموزشی فرانسه به چه چیزهایی تاکید دارد؟

سیستم آموزشی فرانسه به رقابت بین محصلان از نظر سیستم نمره ای، حق و حقوق مدرسان، تکرار،تحلیل و یادگیری مثمر ثمر و انتظار آموزش سطح بالا و کلی را تاکید دارد.

مدارس محلی و بین المللی در فرانسه- هزینه تحصیل در فرانسه

قابل درک است که بیشتر خانواده ها فرزندانشان را به مدارس محلی که رایگان است می فرستند ولی خانواده های خارجی که تامین مالی هستند و مشکلی با هزینه ها ندارند، برای بالا بردن درک مفاهیم دروس، فرزندانشان را به مدارس بین المللی با زبان و برنامه ی آموزشی آشنا می فرستند.

شاید برایتان جای سوال باشد که شروع سال تحصیلی فرانسه به چه صورت است؟؟ 

  تحصیل در فرانسه 2020 -1

شروع سال تحصیلی فرانسه از سپتامبر است و جالب است بدانید مدارس فرانسوی تعطیلات بسیاری از جمله دو ماه تابستان که از جولای شروع می شود دو هفته کریسمس، عید پاک و همچنین تعطیلات بعد از ترم دارند!!!!

کمک های مالی برای تحصیلات وزارت آموزش ملی فرانسه کمک‌ هزینه ‌های متعددی را جهت تأمین هزینه مالی تحصیل دانش‌ آموزان از مقطع ابتدایی تا پایان دوره متوسطه در نظر گرفته است:برخی شوراهای استانی به خانواده ‌های کم درآمد کمک مالی می‌ کنند. این کمک به والدینی تعلق می‌ گیرد که به دلیل نبود مدرسه ابتدایی در منطقه خود، مجبور به فرستادن فرزندشان به منطقه ‌ای دیگر(سه کیلومتر دورتر) و پانسیون کردن او در آن مدرسه می ‌شوند. کمک ‌هزینه راهگشایی به مدارس: در آغاز سال تحصیلی تمامی دانش ‌آموزان شش تا هجده سال از این کمک هزینه برخوردار می ‌شوند. برای دریافت این مبلغ درآمد خانواده از مقدار مشخص شده توسط دولت نباید تجاوز کند. این کمک مالی بسته به سن دانش‌آموز متغیر است.

شباهت بین ایران و فرانسه

  تحصیل در فرانسه -1

در همه مدارس این کشور مشاوران تخصصی وجود دارند که وظیفه آن ها ارائه خدمات مشاوره به دانش آموزان می باشد که این امر نشان از یکپارچه بودن نظام آموزشی این کشور دارد.
شباهت دیگری که بین ایران و فرانسه وجود دارد این است که دانش آموزان برای رسیدن به مدرک دیپلم دبیرستان باید از سن 6 سالگی به مدرسه بروند و 12 سال تحصیلی را بگذرانند. آن ها پس از 5 سال دوره ابتدایی ملزم به گذراندن 4 سال دوره مقدماتی متوسطه می باشند و بعد از ان باید 3 سال دیگر درس بخوانند تا نهایتا اگر در ازمون نهایی دبیرستان ها ( terminal ) قبول شوند بتوانند مدرک دیپلم متوسطه یا BACCALAURAT را دریافت کنند.

حال میخواهیم راجع به محصلان/ دانشجویانی که در کشور های دیگر ساکن اند و برای تحصیل به فرانسه می آیند صحبت کنیم و بررسی کنیم چه اقداماتی را باید رعایت کنند:

ویژگی کشور فرانسه برای تحصیلات دانشجویی

  تحصیل در فرانسه -1

اگر دانشجو هستید و برای ادامه تحصیلات عالی خود به فرانسه نقل مکان می کنید باید در جریان باشید که می توانید با گذراندن دوره های فرانسوی،در فرانسه کاملا رایگان تحصیل کنید.

حمایت های دولت فرانسه

دولت کشور فرانسه دانشجویان را حمایت مالی و معنوی می کند و آنها را به طرف هدفشان سوق می دهد به این صورت که دانشجویان دارای بیمه ی درمانی و کارت تردد داخل شهری می شوند.

نکته

کلیه ی دانشجویان با سن کمتر از 28 سال با پرداخت 260 یورو بیمه ی درمانی می شوند و فقط با همین پرداخت همین مبلغ ناچیز برای یکسال از خدمات درمانی در فرانسه می توانند استفاده نمایند، در ضمن دانشجویان بالای 28 سال به طور رایگان بیمه ی درمانی می شوند!!!

حمایت‌های مالی از دانشجویان دانشگاه‌های فرانسه

 کمک هزینه‌

  تحصیل در فرانسه -1

در فرانسه انواع مختلفی کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) وجود دارد که از سوی ارگان‌های مختلف و بر اساس ضوابط مختلف پرداخت می‌شوند. بسیاری از این بورسیه‌ها نیز تا زمان فرا رسیدن سال تحصیلی پرداخت نمی‌شوند. میزان بورسیه‌ اصلی متغیر است که این رقم بسته به منابع مالی خانواده و سایر موارد مرتبط، تغییر می‌کند.

 وام دانشجویی

برای شهروندان فرانسوی و یا شهروندان کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا امکان دریافت وام‌های با بهره اندک از بانک‌ها وجود دارد. این وام‌ها با سود اندک و بازپرداخت طولانی قابل دریافت هستند. ضمن اینکه برای دریافت این وام‌ها هیچ ضامن خانوادگی مورد نیاز نیست.

 سایر حمایت‌های مالی

دانشگاه‌ها همچنین دارای خدمات اجتماعی هستند که به دانشجویانِ نیازمند کمک نقدی، اهدا می‌کنند اما این پرداخت‌ها تنها در موارد خاص و برای تامین هزینه خوراک و درمان صورت می‌گیرند.

تحصیل در فرانسه بر پایه ی مدرک تحصیلی

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس 

مقطعی است که پس از پایان مدرک دیپلم متوسطه می باشد و شامل 180 واحد درسی است که باید در طی 6 ترم تحصیلی گذرانده شود. مدت زمان آن 3 سال می باشد. برای کسانی که قصدشان حضور در یک موقعیت شغلی است این امکان فراهم شده است تا با تحصیل برای تخصص در یک زمینه خاص در سال 3 برای دریافت لیسانس حرفه ای اقدامات لازم را انجام دهند.همان طور که گفته شد هدف از این نوع لیسانس ها دسترسی راحت به بازار کار می باشد که برای این امر  آموزش های تخصصی ویژه ای، در نظر گرفته شده است.

ارشد یا مستر (master)

مقطعی است که پس از پایان مدرک لیسانس می باشد و شامل 300 واحد درسی است که باید در طی 4 ترم تحصیلی گذرانده شود.مدت زمان آن 2 سال می باشد. اگر شخصی نخواهد در دوره دکترا تحصیل کند ، امکان آن را دارد تا برای آموزش حرفه ای و شغلی در سال دوم وارد شاخه مربوطه شود. بنابراین، اگر این طور فرض شود که سال اول به نام Master 1 نام گذاری شود، سال دوم تحصیل در رشته کارشناسی ارشد به منظور تخصص حرفه ای در یک رشته خاص، و تجربه شغلی از طریق کارآموزی می باشد و امکان ادامه تحصیل وجود دارد.

شرایط تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری (PHD)


مقطعی است که پس از پایان مدرک ارشد می باشد و شامل 480 واحد درسی است که باید در طی 6 ترم تحصیلی گذرانده شود.مدت زمان آن 3 سال می باشد. پس ازmaster2 هدف اصلی این مقطع ایجاد زمینه های تحقیقاتی و تخصصی محض در علوم مختلف می باشد و برای تحصیل در آن باید یک طرح پژوهشی به استاد مربوطه در آن زمینه ارائه گردد تا پس از پذیرش وی امکان حضور در رشته برای شما فراهم شود.
تحصیل در دانشگاه های فرانسه رایگان می باشد و سالانه هزینه مختصری برای بیمه و ثبت نام اداری باید پرداخت شود و در حین تحصیل مبلغی به تمام دانشجویان حتی افراد خارجی میتوانند به عنوان کمک هزینه پرداخت می گردد.

به نطر شما بین کشور آلمان و فرانسه کدام یک از شرایط تحصیلی بهتری برخوردارند؟ در زیر به بررسی آن می پردازیم و حق انتخاب را به شما نسبت به شرایط کشور و شرایط خودتان واگذار می کنیم:

می دانیم که کشورهایی اروپایی از امکانات بی نظیری جهت کار، تحصیل، کار ضمن کار حمایت های مالی و... برخوردارند و از نظر علمی و فرهنگی هزینه های بسیار هنگفتی را برای پیشرفت علمی خود می کنند و از گذشته تا کنون پیشرفت های شان 

زبانزد خاص و عام بوده است و بر هیچ کس پوشیده نیست...بدون شک همین موضوع باعث استقبال جوانان و کمک به پیشرفت علمی جوامع اروپایی کرده است.

 از کشورهای معروف اروپایی که بسیار در زمینه ی علمی پیشرفت کرده و دانشگاه های معتبر دارند می توان به دانشگاه های کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، هلند، بلغارستان، یونان و نروژ اشاره کرد، دو کشور فرانسه و آلمان دو قدرت برتر اروپایی در زمینه ی صنعت و علوم مختلف هستند. به همین دلیل در این مقاله به بررسی دانشگاه های کشور آلمان و فرانسه می پردازیم و سعی می کنیم به نتیجه ای مناسب از میان دانشگاه های این دو کشور برای شما برسیم.

شرایط تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

دانشجویانی که با مدرک پایان دوره متوسطه وارد سیستم دانشگاهی فرانسه می شوند باید پس از انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر و بعد اخذ پذیرش در دوره های کارشناسی شرکت کنند. دانشگاه های فرانسه یک مرتبه در سال پذیرش می گیرند که در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئیه نتیجه ها اعلام می گردد. دوره های کارشناسی در کشور فرانسه حداکثر سه سال به طول می انجامد و دانشجویان باید 6 نیمسال تحصیلی که معادل 180 واحد درسی می باشد را بگذرانند. تسلیم مدرک B2 زبان فرانسه جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور الزامی می باشد؛ اگر تسلط کافی به زبان فرانسه ندارید می توانید پس از مهاجرت به این کشور در دوره  های فشرده آموزش زبان فرانسه شرکت کنید.

شرایط تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به این معنی است که شما می توانید در دانشگاه ها و کالج های این کشور به یادگیری بپردازید. البته، اگر شما هیچ مقدار از زبان فرانسوی را درک نمی کنید، انتخاب دوره ها به زبان انگلیسی، چیزی است که باید انجام دهید.گزینه هایی برای یادگیری زبان فرانسه مطمئنا وجود دارد، و اگر به اندازه کافی از زبان فرانسه برای صحبت کردن یا درک آن یاد بگیرید، ممکن است مابقی را بتوانید در جامعه درک کنید. هنگامی که این گزینه را انتخاب می کنید، قابلیت های یادگیری خود را گسترش می دهید و می توانید در هنگام ورود به کشور، چیزی را که ممکن است هرگز انتظار نداشته باشید، به آن برسید.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

فرانسه کشوری است که تحصیل در آن به صورت رایگان می باشد و از سوی دیگر نزدیک به 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسه تکلم میکنند. تسلط و آشنایی به این زبان دسترسی ویژه به بیش از 47 کشور از 5 قاره جهان را ممکن می‌سازد.
شرایط اقامت در این کشور اینگونه است که شخصی اگر 7 سال به طور متوالی در آنجا باشد (تحصیلی، کار و…) می تواند اقامت این کشور را اخذ نماید و بعد از یک هفته ورود به این کشور مقیم آنجا می شود. همچنین شخص در حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی 20 ساعت در هفته حق کار دارند که اگر در این دوره کارفرما شخص را بیمه کند آن شخص می تواند اقامت دائم خود را اخذ نماید.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

طبق آماری که به دست آمده از نظرسنجی تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان که بیش از 14 هزار دانشجو در آن شرکت داشتند، فرانسه دومین مقصد ایده آل برای تحصیل از دید دانشجویان می باشد و تنها کشور کانادا است که با 69 % بالاتر از فرانسه و در رده اول قرار گرفته است، سال تحصیلی در فرانسه از اواسط ماه سپتامبر شروع می شود و تا اواخر ماه ژوئن سال بعد ادامه خواهد داشت البته بعضی دانشگاه ها و موسسات آموزشی امکان دارد در طول سال نیز دانشجو ثبت نام کنند. متقاضیان توجه نمایند که الزامات شرایط پذیرش از دانشگاه های فرانسه در سال 2020 به صورت زیر می باشد:

مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات آن مدرک تحصیلی مورد نیاز
DELE و DALF برای تحصیل به زبان فرانسه
IELTS یا TOEFL برای تحصیل دانشجویان به زبان انگلیسی

آزمون زبان مورد قبول
31 ژوئن پایان زمان پذیرش
ویزای دانشجویی اقامت طولانی VL-TS و ویزای اقامت فرانسه مجوز تحصیلی لازم
وجود دارد بورسیه تحصیلی


هر چند به عنوان یک دانشجوی بین الملی برای تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان تنها در صورتی می توان درخواست پذیرش داد که تمام الزامات تعیین شده توسط دانشگاه را در رزومه خود داشته باشد و علاوه بر این از دو ماه جلوتر از مهلت پذیرش ( Deadline) تعیین شده توسط دانشگاه فرم درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال نماید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه های فرانسه بسیار پر متقاضی هستند و در نتیجه هر چه زودتر فرم درخواست پذیرش و رزومه برای آنها ارسال شود، سریع تر به درخواست متقاضی رسیدگی می کنند و نظر نهایی خود را در مورد این که آیا با ثبت نام وی موافقت بکنند یا خیر اتخاذ می نمایند.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان در کارشناسی

به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه فرد می بایست تحصیلات دیپلم خود را تمام کرده باشد و در کشور خود کنکور نیز داده باشد و علاوه بر این بر زبان فرانسوی تسلط داشته باشند. توجه کنید که رنکینگ دانشگاه مقصد دانشجو در فرانسه بستگی به رتبه کنکور وی در کشور مبدا دارد. متقاضیان تحصیل در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شود نیز ملزم به ارائه نمره آیلتس یا تافل مورد نظر دانشگاه خود را دارند منتهی نکته حائز اهمیت این است که تحصیل به زبان فرانسه رایگان است و دانشگاه های خصوصی که رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند بابت تحصیل از دانشجویان هزینه دریافت می کنند.

هزینه تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل و خواندن زبان در فرانسه به دو صورت و با دو تیپ هزینه صورت میگیرد.

تحصیل و خواندن زبان فرانسه در کالج های خصوصی هزینه 6000 یورو در سال
تحصیل و خواندن زبان فرانسه در دانشگاه ها هزینه 2000 یورو در سال

البته ذکر این نکته لازم است که تحصیل در کالج ها برای استارت کورس در هر ماه اکان پذیر است. و این حسن را دارد که دانشجو برای هر ماهی که بخواهد میتواند پذیرش زبان در فرانسه را اخذ کند. اما برای تحصیل زبان در دانشگاه ها فقط سالی دوبار شرایط پذیرش مهیا میباشد و فرد باید برای هر ترم صبر کند تا سایت دانشگاه برای ثبت نام این مدل از تحصیل باز شود. البته ذکر این نکته لازم است که: کسانی که از دانشگاه جهت خواندن زبان پذیرش میگیرند به مراتب شانس بالاتری جهت ویزای فرانسه دارند.

شرایط کار دانشجویی در فرانسه

دانشجویانی که مجوز اقامت دانشجویی با نام carte de séjour d’étudiant را دریافت کرده اند می توانند اجازه کار در فرانسه را نیز دریافت کنند‌. حداکثر ساعت کاری برای دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس 20 ساعت در هفته می باشد و به طور همزمان دانشجویان باید 12 ساعت واحد درسی در هفته بگذرانند. بهترین شغل برای دانشجویان دختر در کشور فرانسه پرستاری از کودکان می باشد که درآمد خوبی برای گذران زندگی دانشجویان دارد. کار دانشجویی در مشاغل غیر تخصصی پاره وقت در کشور فرانسه در ساعت حداقل 5€ (یورو) و حداکثر 9€ (یورو) برای دانشجویان درآمد خواهد داشت. دانشجویان برای کار پاره وقت در فرانسه می تواند به مشاغلی مانند ترجمه از انگلیسی به فرانسوی و بازاریابی تلفنی یا تست نرم افزار و آموزش زبان بپردازند.

امکان کار در محوطه دانشگاه در مجموعه کافه و یا کتابخانه دانشگاه نیز برای دانشجویان وجود دارد. لازم به ذکر است که در تعطیلات میان تر حداکثر برای میزان ساعت کاری تعریف نشده است و دانشجویان می توانند در تابستان تمام وقت کار کنند.

معرفی کشور فرانسه

در معرفی کشور فرانسه باید به این موضوع پرداخت که این کشور اهمیت بسیار زیادی برای کیفیت آموزش ها و مدارک ارائه شده ی خود قائل است و هر ساله بیشتر از 23% از بودجه ملی خودش را صرف آموزش مینماید. از دلایل مهم دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور عالی بودن مدارک تحصیلی فرانسه و تحصیل رایگان در این کشور میباشد همچنین فرانسه کشور خوبی است. تحصیل در این کشور به دو زبان انگلیسی و فرانسوی انجام می پذیرد.

فرانسه شامل بیش از 3000 موسسه شامل 90 دانشگاه، 240 مدرسه عالی مهندسی، 230 مدرسه عالی بازرگانی و 2000 موسسه متشکل از مدارس عالی هنر و معماری آموزشهای پیراپزشکی و دیگر مراکز که برای ادامه تحصیل دانشجویان مکان های مناسبی میباشند. حدود 200 میلیون از جمعیت جهان به زبان فرانسوی صحبت می نمایند. تسلط به زبان فرانسوی دسترسی افراد را به 47 کشور و 5 قاره جهان آسان می سازد.

در صورتیکه فرد 7 سال متوالی برای اموری چون تحصیل، کار و غیره در فرانسه ساکن شود اقامت این کشور به او تعلق خواهد گرفت و پس از یک هفته ورود شخص به فرانسه مقیم انجا می شود. علاوه بر آن دانشجویان در حین تحصیل می توانند به مدت 20 ساعت در هفته در این کشور مشغول به کار شوند و اگر کارفرما آنها را بیمه نماید میتوانند اقامت دائم خود را اخذ نمایند.

شهرهای دانشگاهی فرانسه

بوردو Bordeaux

در این شهر ،۶۰۰۰۰ دانشجو، ۴ دانشگاه، ۱۴ مدارس عالی و ۵۰۰۰ پژوهشگر در ۲۰۰ آزمایشگاه است. پتانسیل پژوهش شهر بوردو را در رتبه یک در کشور فرانسه قرار دارد و زمینه های تخصصی (شیمی مولکولی، لیزر قوی، …) این موقعیت ممتاز را تقویت می کنند در نتیجه می تواند شهر خوبی برای متقاضیان باشد.

گرونوبل Grenoble

از شهرهای دانشجویی فرانسه دومین شهر، گرنوبل می باشد، شهر گرونوبل (Grenoble)که از پاریس ۳ ساعت و از لیون یک ساعت و نیم فاصله دارد قطب مهم علمی و فناوری فرانسه است. ۵۹۲۰۰ دانشجو در این شهر به تحصیل مشغولند که ۴۷۲۰۰ نفرشان در چهار دانشگاه شهر گرونوبل UPMF , UJF, INPG و دانشگاه استاندال تحصیل می کنند.

شهریه های دانشگاه های فرانسه

به طور کلی هزینه‌ تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌های دولتی بسته به مقطع و رشته تحصیلی دانشجویان متفاوت خواهد بود که در زیر به اختصار توضیح می دهم:

شهریه متوسط برای دوره‌های کارشناسی حدود 190 یورو در سال است، در صورتی که برای تحصیل در رشته‌های مطالعات پزشکی این مبلغ بالاتر رفته و به 450 یورو در سال می‌رسد. رشته‌های مهندسی نیز دارای هزینه بالاتری هستند و برای تحصیل در این رشته‌ها باید حدود 620 یورو در سال بپردازید.
هزینه تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد 260 یورو و مقطع دکترا نیز 396 یورو در سال می‌باشد.
این در حالی است که هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌های خصوصی از 1500 یورو آغاز و به 2500 یورو در سال نیز می‌رسد.
همچنین هزینه تحصیل در فرانسه در مدارس کسب و کار، صرف نظر از مقطع تحصیلی، ۵,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ یورو در سال می‌باشد.
هزینه تحصیل در فرانسه در موسسات عالی این کشور بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در سال است و این مبلغ بسته به امکانات و منطقه و رتبه علمی موسسه تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال نیز افزایش پیدا میکند.

شهریه دانشگاه سوربن فرانسه

از نظر محبوبیت، کشور فرانسه یکی از مقاصد تحصیلی برتر برای دانشجویان خارجی محسوب می شود. این کشور خواستگاه و محل بهترین دانشگاه های جهان می باشد. دانشجویان از اقصی نقاط جهان برای دریافت آموزش عالی برتر، ارتقای زبان فرانسه، بازدید از فرهنگ و هنر فرانسه و تجربه سیک زندگی à la française به فرانسه مسافرت می کنند. در این میان، دانشگاه سوربن پرچمدار و پیشروی موسسات آموزش عالی فرانسوی در نمایش چهره علم و فر هنگ فرانسه به دانشجویان بین المللی می باشد.

دانشگاه سوربن فرانسه با 3 دانشکده هنر و علوم انسانی، علوم پایه و علوم پزشکی طیف وسیعی از رشته های تحصیلی شامل تاریخ، جغرافیا، زبان های خارجه، هنر، ادبیات، شیمی، فیزیک، ریاضی، مهندسی، فناوری، کامپیوتر، بهداشت، تغذیه، زیست شناسی، پزشکی، پرستاری و … را به دانشجویان داخلی و خارجی خود ارائه می کند. تحصیل در این دانشگاه در 3 مقطع لیسانس (3 سال)، فوق لیسانس (2 سال) و PhD (4 سال) برای کلیه دانشجویان امکان پذیر است.

شهریه زبان فرانسه دانشگاه آزاد

شهریه در دانشگاه های دولتی در فرانسه بسته به انتخاب مقطع مورد ظر متفاوت می باشد. برای اولین درجه – مقطع کارشناسی، شهریه به طور متوسط ۱۹۰ یورو در هر سال می باشد. رشته های مهندسی دارای شهریه بالاتری درحدود ۶۲۰ یورو در هر سال تحصیلی می باشند، در حالی که شهریه رشته های پزشکی به طور متوسط ۴۵۲ یورو در سال می شود.

برای آزاد تقریبا دو برابر بیشتر است.

این وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به همین شکل می باشد. میانگین شهریه برای مقطع فوق لیسانس در حدود ۲۶۰ EUR / در سال و برای مقطع دکترا ۳۹۶/ EUR در سال می باشد، جهت اخذ مقاطع تخصصی خاص شهریه های بالاتری انتظار می رود.

دانش آموزان جهت تحصیل در Frances highly selective grandes écoles and grands établissements (مدارس و موسسات بزرگ) می بایست شهریه هایی بیشتر پرداخت نمایند. ( حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو هر سال)
در حالی که شهریه سالیانه دانشگاه های خصوصی بین ۱۵۰۰ و ۶۰۰۰ EUR می باشد.

در مورد مدارس بیزینس، بدون در نظر گرفتن مقطع، هزینه های شهریه ای بین ۵۰۰۰ و ۷۰۰۰ EUR در سال است.

پس بسته به اینکه آیا مدارس عمومی یا خصوصی هستند، grandes écoles (مدارس بزرگ) شهریه سالانه آنها به طور متوسط از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ EUR متغییر می باشد.

عنوان هزینه مبلغ به یورو

میانگین ماهیانه اجاره بهای آپارتمان €400- 700 (یورو)
میانگین ماهیانه هزینه خورد و خوراک €250-300 (یورو)
میانگین ماهیانه هزینه ایاب و ذهاب با وسایل نقلیه عمومی €30 (یورو)
هزینه ماهیانه بیمه سلامت 20- 50€ (یورو)
میانگین ماهیانه هزینه خرید کتاب و ملزومات آموزشی €50 (یورو)

شهریه دانشگاه دولتی فرانسه

کشور فرانسه نیز مانند کشور های دیگر دارای دانشگاههای دولتی و غیر دولتی است. دانشگاههای دولتی کشور فرانسه شهریه های بسیار پایینی از دانشجویان دریافت می کنند و به همین دلیل هم مقصد خیلی از متقاضیان بین المللی هستند حداکثر شهریه ای که دانشگاههای دولتی در فرانسه دریافت می کنند حدودا 200 یورو تا 500 یورو در هر ترم و نیمسال تحصیلی است.
به طور کلی شهریه دانشگاههای فرانسه با توجه به نوع دانشگاه و رنک علمی و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.

شهریه در مقاطع مختلف


برای مقطع کارشناسی در دانشگاههای دولتی فرانسه باید حدود 190 یورو در سال شهریه پرداخت شود که البته این مقدار مبلغ برای رشته های مختلف متفاوت است مثلا برای رشته های مهندسی که واحد های عملی دارند شهریه ها تا 620 یورو در سال بالاتر و متغیر می شود.
میانگین شهریه ها برای مقطع فوق لیسانس در دانشگاههای فرانسه حدودا 260 یورو در سال است که این مبلغ نیز با توجه به رشته ی تحصیلی می تواند تغییر کند.
میانگین شهریه های تحصیلی برای مقطع دکتری در دانشگاههای فرانسه حدودا 396 یورو در سال می باشد که مقدار شهریه بسته به رشته ی تحصیلی در این مقطع نیز می تواند متغیر باشد برای مقطع دکتری که ممکن است بعد از آن نیز برای دانشجویان این مقطع دوره های تخصصی و یا غیر از آن مثل دوره های دکترای تخصصی برگزار گردد ( بسته به نوع دانشگاه و سیستم آموزشی که دانشجو در آن درس می خواند) می تواند متفاوت باشد.

خوابگاه های فرانسه

معمولا دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی فرانسه همواره کوشش می کنند خوابگاه های دانشجویی در فرانسه را برای دانشجویان بین المللی خود ، به بهترین نحو فراهم کرده باشند . اجاره این خوابگاه ها معمولا بین ۲۵۰ و ۳۵۰ یورو در ماه است. سایت اینترنتی دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید اطلاعات دقیق تری در این خصوص در اختیارتان قرار می دهد . به محض دریافت پذیرش نسبت به رزرو خوابگاه اقدام کنید. در کشور فرانسه معمولا اجاره یک ماه به عنوان ودیعه مطالبه می شود اما اگر از خارج از فرانسه اقدام نمایید ، اغلب اجاره ی دو ماه از دانشجو اخذ می شود .

و نهایتا اینفوگرافی طراحی شده برای درک بیشتر شما را درج می نماییم:

  تحصیل در فرانسه -1

با توجه به شرایط گفته شده شما می توانید بهترین انتخاب را برای کشوری که در آن تحصیل خواهید کرد داشته باشید و نگرانی ها را از این بابت دور ریخته و آسودگی خاطر داشته باشید.

امیدواریم مطالب گفته شده سرآغاز زندگی نوین و کار ساز برای شما باشد و پله های ترقی را با گام های محکم و استوار پشت سر نهید و پرچم موفقیت را بر قله ی استوار هدفتان بکوبانید...

تا اطلاعاتی بیشتر بدرود... 

 برای دریافت مشاوره درباره شرایط تحصیل در فرانسه 2020 فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

 

 

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

شبنم قلی زاده :

سلام ممنون از سایت خوبتون مقدار شهریه برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه چقدره؟ ممنون میشم توضیح بدین...

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

سلام شهریه دانشگاه های دولتی بین 3500 تا 4000 یورو در سال می باشد و دانشگاه های خصوصی بسته به رشته و شهر می تواند از 3000 تا 20 هزار یورو در سال باشد.

  0 0

مریم محمدی :

سلام در خصوص شهرهایی که می تونیم سکونت داشته باشیم صحبت می کنید

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

سلام. شهر های بوردو، گرونوبل و لیل از جمله شهرهای دانشجویی در فرانسه هستن که میتونین سکونت داشته باشین. برای اطلاعات بیشتر با سایت رهام در ارتباط باشید.

  0 0

مهسا محمودی :

با سلام به شما من سایت شما رو کامل خوندم و خیلی استفاده کردم اما یک تضادی برام پیش اومده که خواهش می کنم پاسخ بدید. من هم در سایت شما و هم در بسیاری از سایت های دیگر خواندم که تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه رایگان است.اما امروز در سایت فرهنگی سفارت فرانسه در بخش”چگونگی ثبت نام” با این اطلاعات مواجه شدم

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

در دانشگاه که دولت بخش عمده هزینه های تحصیل هر دانشجو را به عهده دارد (از ۵٠٠٠ تا ١۵٠٠٠ یورو بر حسب رشته)، هزینه ثبت نام با احتساب هزینه های مربوط به بیمه درمانی، متغیر است و از ۱۳۰ یورو تا ۶۹۵ یورو برای بعضی از رشته های علمی در نوسان خواهد بود

  0 0

سعید عرب :

من دانشجوی سال سوم مکانیک هستم و همچنین در حال یادگیری زبان فرانسه می باشم. اما علاقه ی من فلسفه هنر است و در نظر دارم در رشته ای غیر از رشته ی فعلی ام در فرانسه ادامه تحصیل بدهم. آیا من می توانم برای دوره ی مستر تقاضای پذیرش کنم؟ یا باید از ابتدا در فرانسه شروع به تحصیل در دوره ی لیسانس کنم؟ شرایط تحصیل در رشته ی غیرمرتبط با رشته ی کارشناسی را لطفا توضیح دهید

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

همون طور که میدونید در بیشتر کشور‌های پیشرفته از جمله فرانسه به جز چند رشتهٔ خاص ( گروه پزشکی‌ ) هیچ آزمون یا کنکوری برای ورود به دانشگاه وجود نداره و بیشتر دانش آموزان با توجه به علاقهٔ خودشون وارد رشتهٔ دانشگاهی مورد نظر میشوند. کسانی‌ که قصد دارن تحصیلات خودشون رو از سال اول دانشگاه ادامه بدن معمولا مشکلی برای انتخاب رشته ندارن.. یعنی‌ هر رشته ای که خواستن رو می‌تونن انتخاب کنن ولی‌ در مقطع ارشد یا دکترا این قضیه فرق می‌کنه.. در واقع چون دانشگاه کنکوری برای این ۲ مقطع برگزار نمی‌کنه بنابراین رشته قبلی و نمرات لیسانس دانشجویان رو ملاک انتخاب آنها برای ورود به ارشد یا دکترا قرار میده..

  0 0

شمسی تحویلداری :

من ماهی‌ ۳۰۰ هزار تومن در ماه می‌تونم جور کنم برای ادامه تحصیلم و ۶ میلیون هم که برای اپلی‌ کردن لازمه می‌تونم جور کنم فقط می‌خوام ‏بدونم که برای من امکان پیدا کردن کار هست که بتونم کمی‌ از خرج زندگی‌ رو در بیارم یا نه ؟ من ۴ سرتیفیکت کاری دارم و تراشکار هم هستم ، ‏و از هیچ کاری ابائی‌ ندارم اینجا هم دارم کار می‌کنم برام میگی‌ که چند درصد می‌تونم رو کار پیدا کردن حساب کنم ؟ ‏

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

این مقدار درامد شما برای زندگی‌ در اینجا خوبه ولی‌ علاوه بر اون۶ میلیون و ماهی‌۵۰۰ تومن باید حدود۲ میلیون اول کار دستت باشه ‏در واقع این برای مورد غیر پیش بینی‌ شده هست و ضروری هست.. ولی‌ از ماه۵ یا۶ دیگه با همون۵۰۰ تومن زندگیت میچرخه البته این ‏برای شهر های غیر پاریس و لیون هست چون در این۲ شهر اجاره خونه یا خوابگاه و حمل و نقل گرونتر هست . حالا در مورد کار باید بگم که هر‏دانشجو به صورت قانونی‌ اجازه داره۱۸ ساعت در هفته کار کنه… که با کمی‌ چونه بیشتر هم می‌شه کرد… ولی‌ شما تا۶ ماه و گاهی‌ تا۱ ‏سال اول رو کار کردن حساب باز نکن.. چون تا کارت اقامت صادر شه و جا بیفتی‌ شش ماه طول می‌کشه مخصوصا اینکه در کار کردن زبان دونستن هم ‏شرط هست.

  0 0

میثم :

آیا اونجا جایی‌ هست که تابستون ثبت نام کنیم و در تابستون که درس ندارم اونجا فرانسه رو قوی کنم ؟ اگر هست میتونین قیمتشو برام بگی‌ن ؟(‏ با هزینهٔ مسکن و زندگی‌ )

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

تو تابستون همچین کلاس هایی‌ داریم ولی‌ برای دانشجویان اروپایی‌ هست من به شما حالت دیگری رو پیشنهاد می‌کنم.. در شهر لیون یه انستیتو ‏هست برای زبان که با ثبت نام در آن کارت اقامت یک ساله هم میگیرید آخه بیشتره کلاس های زبان در فرانسه نمیتونه ویزای شما رو برای یک ‏سال تمدید کنه جز اینجا و یه جا تو پاریس.. این انستیتو در لیون هست و یک سال شهریش می‌شه۲۴۰۰ یورو … البته بگم دانشگاه های فرانسه ‏رایگان هست ولی‌ کلاس زبان پولی‌ هست. یعنی‌۲۴۰۰ یورو پول کلاس.. ماهی‌ ۵۰۰ یورو خرج زندگی‌… ولی‌ در عوض زبانتون فول می‌شه و ‏سال بعد مشکلی‌ ندارید… اگر نمیتونید اینجوری هزینه کنید باید زبانتون رو قبل از اینکه اینجا بیاد درست کنید بعد یه راست برید کلاس ارشد.

  0 0

همتا سعیدی :

‏برا ویزا گرفتن داشتن مدارک ( دلف ) الزامی‌ هست یا این که حرف بتونم بزنم کافی‌ هست ؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

برای گرفتن ویزا در ایران در مقطع ارشد یا دکترا دلف نمیخوان .. مشکلی‌ نمیگیرن.. مسوول ویزا یه خانم ایرانی‌ هست که شاید بین حرفاش یه ۲ ‏تا سوال هم به فرانسه بپرسه.. این قسمت خدا رو شکر آسونه پس نگران ویزا نباش..

  0 0

خداوردی :

برا ی ورودی در ارشد و دکترا امتحان ورودی هست یا نه ؟ منظورم زبان فرانسه نیست ، منظورم درس اختصاصی‌ هست

  1 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

نه برای گرفتن پذیرش فقط باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس رو بفرستی‌ که هیات دانشگاه تصمیم میگیره که به شما پذیرش بده یه نه البته ‏اگه تحقیقی‌ هم بدی احتمال گرفتنش خیلی‌ بیشتر می‌شه… در ورود به دانشگاه هیچ امتحانی‌ از شما گرفته نمی‌شه.. ولی‌ برای پزشکی‌ و دندون‏پزشکی‌ بعد از ۱ سال درس خوندن یه امتحان سخت میگیرن. . مثل همون کنکور ما.. ولی‌ برای بقیه رشته ها نه.. امتحان ورودی نداره ، ‏اگه باز سوال داشتی‌ در خدمتم ، ‏یا علی‌

  0 0

خانم زنگنه :

نه برای گرفتن پذیرش فقط باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس رو بفرستی‌ که هیات دانشگاه تصمیم میگیره که به شما پذیرش بده یه نه البته ‏اگه تحقیقی‌ هم بدی احتمال گرفتنش خیلی‌ بیشتر می‌شه… در ورود به دانشگاه هیچ امتحانی‌ از شما گرفته نمی‌شه.. ولی‌ برای پزشکی‌ و دندون‏پزشکی‌ بعد از ۱ سال درس خوندن یه امتحان سخت میگیرن. . مثل همون کنکور ما.. ولی‌ برای بقیه رشته ها نه.. امتحان ورودی نداره ، ‏اگه باز سوال داشتی‌ در خدمتم ، ‏یا علی‌

  1 0

بهبانی :

سلام امین،ما قصدداریم برای ادامه تحصیلات در مقطع لیسانس به فرانسه بیایم… می خوایم بدونیم کدوم شهر (به جز پاریس )برای ادامه تحصیلاتمون در رشته های علوم انسانی و اینکه ما تنها می خوایم زندگی کنیم مناسب هست -در مورده اجاره خونه هم اگه توضیحی بدین ممنون میشم ،برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس مدرک خاصی از نظر زبانی مورده نیاز هست به جز اقدام از طریق سفارت ، بی نهایت ممنون و منتظره جوابات هستم و امیدوارم امتحاناتو با موفقیت پشت سر گذاشته باشی

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

۱- رشته های علوم انسانی‌ در فرانسه دارای شاخه های زیادی هست و مناسب برای ادامه تحصیل … ولی‌ مهمترین مساله در این رشته ها دانستن و آشنا بودن به زبان فرانسه هست یعنی‌ شما باید قبل از ورود به دانشگاه در زبان مشکلی‌ نداشته باشید … قصد ترساندن شما رو ندارم ولی‌ اگه بدون تسلط بر زبان وارد این رشته ها بشوید بعد از چند ماه از اینجا زده میشید…

  1 0

  نه     +   =   سی و چهار  

خدمات ما

مهاجرت به مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

ثبت شرکت در فرانسه

سه شنبه 25 اردیبشت 1397

بیشتر >>

کشور ها

مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

وبلاگ رهام

نکات مهم قبل از مهاجرت

سه شنبه 02 مهر 1398

بیشتر >>