ویزای کار و تحصیل در کانادا

 • 21 نظر
 • 983 بازدید
 • پنج شنبه 11 اردیبشت 1399

ویزای کار و تحصیل در کانادا;
ویزای کار و تحصیل در کانادا
3.92 از 5 بوسیله 32 رای
کشور کانادا سیستم آموزشی جمعی مجهز و قوی دارد که عمدتا به شکل استانی و ایالتی مدیریت میشوند برای آشنایی با سیستم تحصیلی کانادا با ما همراه باشید.

جغرافیا

کانادا (به انگلیسی: Canada) و (به فرانسوی: Canada) کشوری است که واقع در شمال قاره آمریکای شمالی می باشد که شامل ده استان و سه قلمرو است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است. مساحت این کشور ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع بوده، و دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی می باشد.

مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. در زبان فارسی، نام کانادا بر اساس تلفظ فرانسوی آن جا افتاده است. کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است.

البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن است، معتدل می باشد. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار گرفته است.

 جغرافیا -1

سیاست

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه می باشد که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس این کشور است. ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌ های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌نمایند، بوجود آمده است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعدهٔ این هرم قرار گرفته اند.

این کشور توسط دولت‌ های مستقل از هم اداره می‌گردد، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال می باشند. قانون این کشور به امضاء و به نام الیزابت دوم ملکهٔ بریتانیا رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بوده است. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفته بود. در یکم ژوئیه ۱۸۶۷ کانادا به استقلال دست یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌ المنافع) است.

کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌ گردد. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا می باشد، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او یک کانادایی است که به صورت تشریفاتی رئیس مملکت می باشد و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا در حال خدمت است.

هرچند فرماندار کل تمام امور را در دست ندارد اما در امور اجرایی به‌طور غیر مستقیم و در امور قضایی به‌طور مستقیم نقش دارد و مؤثر است. فرماندار کل، توسط پادشاه و به توصیهٔ نخست‌وزیر منصوب می‌ گردد.

 سیاست -1

جمعیت

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌ پنجم جمعیت روسیه می باشد. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می باشند. بر پایه آمار در سال ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی در کانادا زندگی می‌ کنند.

اقتصاد

نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا موجب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده گردد، به طوری که آمریکا و کانادا بزرگ‌ترین رابطه اقتصادی را در جهان داشته و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر می باشد. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، زیان‌ هایی هم برای کانادا به دنبال داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌ های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این زیان‌ ها می باشد.

تحصیل در کانادا

کشور کانادا سیستم آموزشِ جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتاً به شکل استانی (ایالتی) مدیریت می‌شوند. برخی جنبه‌های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به نحوی قابل‌توجه به مقوله‌ی آموزش از پایه‌ی کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛ یعنی به‌طور متوسط ۶ درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ی کشورهای دیگرِ عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کند.

مدرسه در کانادا

به طور کلی تمامی مدارس کانادا آموزش به محصلان از سن ۵ سال تا ۱۷ یا ۱۸ سال را پوشش می‌دهد. اما سیستم آموزشی کانادا و سطح بندی دانش‌آموزان در استان‌های مختلف متفاوت است:
• مدارس ابتدایی کانادا سطوح ۱ (یا پیش دبستانی) تا ۴، ۵، ۶ و یا گاهی سطح ۷ را شامل می شود.
• مدارس راهنمایی کانادا سطوح ۵، ۶، ۷ و ۸ را شامل می شود البته سطوح ارائه شده به منطقه و مدرسه نیز بستگی دارد.
• دبیرستان مقدماتی سطوح ۷، ۸ و گاهی ۹ را شامل می شود و در واقع دانش‌آموزان را برای انتقال به دبیرستان آماده می‌کند.
• دبیرستان کانادا سطوح ۸، ۹ یا ۱۰ تا ۱۲ را شامل می شود البته به جز تحصیل در استان کبک که دبیرستان در این استان سطوح ۷ تا ۱۱ را شامل می شود.
عموما ساعات مدرسه بین ۵ تا ۶ ساعت می‌باشد به جز پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد. سال تحصیلی از ماه سپتامبر (مهر) تا ماه ژوئن (خرداد) را شامل می شود. البته گاهی برخی مدارس کل سال را برنامه ارائه می‌دهند.
بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید بین ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار در سال بپردازند. مسلما هزینه مدارس خصوصی از این میزان بیشتر است.
پس از پایان دوره دبیرستان در کانادا، مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا شروع می شود. اما امروزه بسیاری افراد ترجیح می‌دهند که با توجه به رشد سریع بازار کار، به دوره های کوتاه مدت در کالج‌ها و یا موسسات فنی بروند تا بتوانند مهارت های مرتبط با دنیای بازار کار را سریعتر و در دوره های کوتاهتر بگذرانند. مشاورین شرکت ویزا موندیال آماده ارائه خدمات مربوطه می‌باشند.

آیا می دانید؟

امکان آموزش در کانادا برای کودکان از زمانی که ۵ ساله می‌شوند، مهیاست. البته در استان‌های کبک و انتاریو، تحصیل کودکان یک سال زودتر آغاز می‌شود.

بسته به قوانین استان، کودکستان ممکن است اجباری نباشد، یعنی یک مقطع آموزشی اختیاری باشد. به‌طور کلی، جدول زیر محدوده‌ی سنی را که کودکان در کانادا باید در مدرسه حضور یابند نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که شرایط آموزش در خانه که در سراسر کشور کانادا یک سیستم آموزشی قانونی محسوب می‌شود، ممکن است متفاوت باشد.  

استان سن آموزش اجباری
آلبرتا ۶ تا ۱۶
بریتیش کلمبیا ۶ تا ۱۶
مانیتوبا ۷ تا ۱۸
نیوبرانزویک ۵ تا ۱۸
نیوفاندلند و لابرادور ۶ تا ۱۶
نورت‌وست تریتوریز ۵ تا ۱۸
نوا اسکوشیا ۵ تا ۱۶
انتاریو ۶ تا ۱۸
جزیره پرنس ادوارد ۵ تا ۱۶
کبک ۶ تا ۱۶
ساسکاچوان ۷ تا ۱۶
یوکان ۶ تا ۱۶

تحصیل در دبیرستان کانادایی

محصلین دبیرستانی سال های سوم و چهارم و کسانی که معدل دیپلم آنها پایین از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس در کانادا می باشند، می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان کانادایی خود را از یک دبیرستان کانادایی دریافت نمایند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آنها دارد و معمولا بین ۱ تا ۲ سال طول می کشد.

آموزش پس از دوره‌ی متوسطه

کانادا به عنوان شبکه‌ای وسیع از کالج‌ها و دانشگاه‌ها، برخی از بهترین زمینه‌های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی را در سراسر جهان ارائه می‌دهد. در سراسر این کشور، دانشگاه‌های رسمی بین‌المللی زیادی در نواحی شهری و روستایی قرار دارد. به‌طور کلی مدارک تحصیلی اعطاء شده از سوی دانشگاه‌های کانادا در دانشگاه‌های سراسر جهان به صورت معادل به رسمیت شناخته شده و مورد پذیرش قرار می‌گیرند. هر سال تحصیلی در مقطع دانشگاه در کانادا معمولاً از سپتامبر آغاز شده و تا آوریل یا مِی ادامه می‌یابد و از دو نیمسال یا ترم تشکیل می‌شود. بسیاری از مؤسسات دانشگاهی امکان اخذ دروس در ماه‌های تابستان را به عنوان نیم سال سوم برای دانشجویان فراهم می‌نمایند. به‌طور کلی دانشجویان می‌توانند یک دوره‌ی درسی را در دانشگاه در ماه سپتامبر (بیشتر اوقات) یا ژانویه آغاز کنند. کلاس‌های کالج ممکن است در تمام طول سال برگزار شوند و دانشجویان باید بتوانند که در هر زمانی از سال آمادگی درس خواندن داشته باشند.

تحصیلات عالیه کانادا شامل 3 قسمت می باشد

• دانشگاه و پلی تکنیک ها
• موسسات فنی در کانادا
• کالج در کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

متقاضیان تحصیل در بسیاری از دوره های فنی، مهندسی، کاربردی، و هنری می توانند پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند. مدت تحصیل در دوره های کالج بین ۲ تا ۴ سال می‌باشد. متقاضیانی که دارای مدرک زبان انگلیسی نیستند، باید ابتدا در دوره های زبان کالج شرکت کنند. شرکت ویزا موندیال نماینده رسمی تمامی کالج های بزرگ کشور کانادا است. حتی در صورت داشتن پذیرش از کالج های معتبر کشور کانادا شانس دریافت ویزای تحصیلی با دوره های کالج، برای متقاضیان ایرانی بالا نیست.

تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بایستی دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی باشند. پذیرش مقطع لیسانس بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته‌ها و دانشگاه های کانادا انجام می‌گیرد. در صورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، بایستی ابتدا در دوره زبان دانشگاه شرکت نماید. دوره لیسانس در کانادا اگر تمام وقت باشد معمولا ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد. برای پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند. در برخی از استان‌ها متقاضی می‌تواند دوره پیش دانشگاهی نیز را در کشور کانادا سپری کند که معمولا ۲ سال خواهد بود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا، بایستی دارای معدل بالای ۱۳ و مدرک IELTS با نمره حداقل ۵ و گاها مدارک GRE و GMAT برای برخی از رشته‌ها باشند. پذیرش فوق لیسانس و دکتری در تمامی رشته‌ها ممکن است.

تحصیل به زبان‌های انگلیسی و فرانسه

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تحصیل به یکی از دو زبان رسمی کانادا یعنی انگلیسی یا فرانسه را انتخاب کنند. برخی مؤسسات آموزشی دروس را به هر دو زبان ارائه می‌کنند. هر چند برای حضور در هر یک از سطوح تحصیلی تسلط کامل به هر دو زبان ضرورتی ندارد. در بیشتر بخش‌های کانادا، زبان ‌اصلی تحصیل در سطح مدرسه، انگلیسی است. با این حال آموزش به زبان فرانسه نیز در سطحی گسترده در سراسر کشور ارائه می‌شود. فارغ از زبان اصلی آموزش، معمولاً انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم از سنین آغازین به کودکان تدریس می‌شود. معمولاً در کبک دانش‌آموزان باید تا پایان دوره‌ی دبیرستان به زبان فرانسه تحصیل کنند. البته استثنائاتی نیز وجود دارند که به واسطه‌ی آن‌ها کودک می‌تواند مجوز شایستگی برای درس خواندن به زبان انگلیسی را کسب کند. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • اگر پدر یا مادر کودک تحصیلات مقدماتی را در کانادا به زبان انگلیسی سپری کرده باشند.
 • اگر کودک یا یکی از خواهر و برادرهایش بیشتر مدت تحصیل در مقطع ابتدایی یا دبیرستان را در کانادا به زبان انگلیسی سپری کرده باشند (در صورتی که پدر یا مادر کودک شهروند کانادا باشد).
 • اگر پدر یا مادر کودک بعد از تاریخ ۲۶ آگوست سال ۱۹۷۷ در کبک به مدرسه رفته باشند و در آن زمان توانسته‌اند واجد شرایط تحصیل به زبان انگلیسی شوند (در صورتی که پدر یا مادر کودک شهروند کانادا باشند).
 • علاوه بر این موارد، کودکانی که والدین آن‌ها به دلایلی مثل مجوزهای تحصیلی یا کاری موقتاً در کبک حضور دارند نیز می‌توانند در مدارس انگلیسی‌زبان حاضر شوند. با این حال به‌طور کلی، زمانی که تازه واردان به کشور کانادا در کبک اقامت می‌گزینند، فرزندان آن‌ها باید در مدارس فرانسه زبان حضور یابند. البته گزینه‌ی تحصیل در خانه به زبان انگلیسی نیز برای فرزندان آن‌ها در دسترس است.

تحصیل در دوره های زبان کانادا

متقاضیان تحصیل در دوره های زبان انگلیسی و یا فرانسه می توانند، پذیرش زبان از یکی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مراکز آموزشی زبان در کانادا دریافت کنند. مدت آموزش زبان بستگی به سطح زبان متقاضی دارد و از ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد. دوره های زبان در کالج‌ها، موسسات زبان کانادا و دانشگاه های کانادا برگزار می‌شود. جهت تحصیل در دوره های زبان در کانادا متقاضی گزینه های بسیار زیادی برای انتخاب دارد. جهت انتخاب بهترین گزینه متقاضی می‌تواند با مشاورین شرکت ویزا موندیال مشورت کند تا در کوتاه‌ترین زمان اخذ پذیرش از دوره های زبان انجام شود. شایان ذکر است در حال حاضر سفارت کانادا به متقاضیان ایرانی که فقط در دوره زبان در کشور کانادا شرکت کنند ویزای تحصیلی اعطا نمی‌کند.

استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو و آلبرتا در امر آموزش عملکرد بهتری نسبت به سایر استان‌ها داشته‌اند

دانشگاه های مورد تایید کشور کانادا در وزارت علوم ایران

 • دانشگاه های گروه ممتاز (الف) در کانادا
 • دانشگاه دالهاوزی Dalhousie University
 • دانشگاه لاوال Laval University
 • دانشگاه اچ ای سی مونترال (Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal
 • دانشگاه مک گیل McGill University
 • دانشگاه مک مستر McMaster University
 • دانشگاه کوئینز Queen’s University
 • دانشگاه سایمن فریزر SFU Simon Fraser University
 • دانشگاه مونترال Université de Montreal
 • دانشگاه پلی تکنیک مونترال Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا UBC University of British Columbia
 • دانشگاه کلگری University of Calgary
 • دانشگاه گوئلف University of Guelph صرفاً در رشته های کشاورزی و دامپروری
 • دانشگاه اتاوا University of Ottawa
 • دانشگاه تورنتو University of Toronto
 • دانشگاه ویکتوریا University of Victoria
 • دانشگاه واترلو University of Waterloo

دانشگاه های دولتی در هر استان کانادا

آلبرتا

 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta
 • دانشگاه آتاباسکا Athabasca University
 • دانشگاه مک ایوان MacEwan University
 • دانشگاه مانت رویال Mount Royal University
 • دانشگاه هنر آلبرتا Alberta University of the Arts
 • دانشگاه کلگری University of Calgary
 • دانشگاه لت بریج The University of Lethbridge

بریتیش کلمبیا

 • دانشگاه کاپیلانو Capilano University
 • دانشگاه هنر و طراحی امیلی کار Emily Carr University of Art and Design
 • دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن Kwantlen Polytechnic University
 • دانشگاه رویال رودز Royal Roads University
 • دانشگاه سایمن فریزرSFU Simon Fraser University
 • دانشگاه تامپسون ریورز Thompson Rivers University
 • دانشگاه بریتیش کلمبیاUBC University of British Columbia
 • دانشگاه ویکتوریا University of Victoria
 • دانشگاه فریزر ولی University of the Fraser Valley
 • دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی University of Northern British Columbia
 • دانشگاه جزیره ونکوور Vancouver Island University

منیتوبا

 • دانشگاه براندون Brandon University
 • کالج دانشگاهی شمال University College of the North
 • دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba
 • دانشگاه وینیپگ The University of Winnipeg

شهریه تحصیل در کانادا

شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلیس، استرالیا و نیوزیلند پایینتر است. برای کمک به هزینه‌های تحصیل، بورس‌های زیادی (مخصوصا برای دانشجویان برتر) وجود دارد و بیشتر این بورس‌ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر است؛ ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی از این بورس‌ها وجود دارد که می‌تواند هزینه تحصیل در کانادا را کاهش چشمگیری دهد. برای اقدام در خصوص بورسیه تحصیلی کانادا با مشاورین شرکت ویزا موندیال مشورت کنید.

 • شهریه دانشجویان بین‌المللی در کانادا: شهریه سالانه متغیر بین ۱۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار با توجه به رشته (میانگین بین ۱۷,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار)
 • شهریه دانشجویان کانادایی: میانگین شهریه در هر سال بین ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار
 • شهریه دانشجویان کبکی در استان کبک: میانگین شهریه در هر سال بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

چه افرادی از شهریه کانادایی بهره مند هستند؟

 • شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا
 • افراد محافظت شده و خانواده وابسته آنها طبق قانون اداره مهاجرت کانادا (منظور افرادی هستند که پناهنده کانادا شده‌اند)
 • دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط
 • همراه فرد سیتیزن یا دارای اقامت دائم کانادا
 • فرد بازدید کننده از کانادا و خانواده وابسته او به شرطی که این فرد دارای مجوز کار در کانادا باشد. ( استثناها: graduate teaching assistant، co-op، medical residency employment، post-graduate work، فرد دارای ورک پرمیت که ویزای خود را به خاطر ویزای تحصیلی همسر دریافت کرده باشد، Off-Campus Work Permit، )
 • بازدید کننده از کانادا که مجوز ماندن در کانادا را داشته باشد
 • فرد بازدید کننده از کانادا که که از طرف وزارت امور خارجه در کانادا حضور دارد تا وظایف محول شده به او را انجام دهد. مانند سفرا و ...

شهریه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کانادا

کارشناسی

میانگین شهریه برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰، سالانه ۲۹,۷۰۰ دلار کانادا برآورد می‌شود. شهریه رشته‌های آموزش به نسبت سایر رشته‌ها پایین‌تر است. این در حالی است که رشته‌های مهندسی و پزشکی، از گرانترین رشته‌ها برای تحصیل در کانادا به شمار می‌آیند (میانگین ۵۶,۰۰۰ دلار کانادا برای دندانپزشکی و ۳۲,۰۰۰ دلار کانادا برای پزشکی).

کارشناسی ارشد

شهریه‌های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد نسبت به مقطع کارشناسی پایین‌تر است و بستگی زیادی به رشته مورد نظر شما دارد. میانگین شهریه برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ سالانه ۱۷,۰۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود که نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش داشته است.
رشته MBA اجرایی یکی از گرانترین رشته‌ها برای تحصیل است به طوری که شهریه آن میانگین حدود ۶۶,۰۰۰ دلار کانادا است؛ در حالی که متوسط شهریه رشته MBA معمولی ۳۸,۰۰۰ دلار کانادا است.

شهریه سالانه رشته‌های مختلف برای دانشجویان خارجی در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰

رشتهشهریه مقطع کارشناسی (دلار کانادا)شهریه مقطع کارشناسی ارشد (دلار کانادا)
آموزش $20,875 $15,764
هنرهای نمایشی و تجسمی و فناوری ارتباطات $25,127 $14,737
علوم انسانی $28,676 $13,667
علوم اجتماعی رفتاری $27,647 $15,032
حقوق $33,192 $17,237
مدریت کسب و کار و اداره امور عمومی $26,680 $24,693
MBA اجرایی موجود نیست $66,665
MBA معمولی موجود نیست $38,950
علوم زیستی و فیزیکی و فناوری $31,536 $15,421
ریاضیات، علوم کامپیوتر و اطلاعات $33,012 $16,647
مهندسی $33,703 $19,301
معماری $26,457 $23,992
کشاورزی، منابع طبیعی و نگهداری $26,208 $14,452
دندانپزشکی $56,621 $22,472
پزشکی $32,450 موجود نیست
پرستاری $21,922 $16,168
بینایی‌سنجی موجود نیست $14,014
داروسازی $40,960 $12,876
دامپزشکی $63,323 $10,099
سایر علوم سلامت، نشاط و آمادگی جسمانی $24,626 $18,551
خدمات شخصی، مراقبتی و ترابری $20,332 موجود نیست

شهریه کلاس های زبان در کانادا

مؤسسات آموزش زبان در کانادا مخصوص دانشجویانی است که الزامات دانش زبانی را برای آغاز ترم تحصیلی خود، برآورده نکرده‌اند. بدین منظور می‌بایست با توجه به سطح زبان خود به مدت چند هفته دوره‌های زبان را در این مؤسسات بگذرانند. شهریه هریک از این مؤسسات در کانادا با یکدیگر متفاوتند.

ما در اینجا به شهریه مؤسسات زبان برخی از شهرهای بزرگ کانادا اشاره می‌کنیم:

 • تورنتو: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۳,۵۰۰ دلار کانادا
 • کبک سیتی: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = ۳,۵۷۰ دلار کانادا
 • ونکوور: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۴,۰۰۰ دلار کانادا
 • کلگری: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = ۳,۴۰۰ دلار کانادا

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا در شهر های کوچک پایین تر از شهر های بزرگ هست و البته شانس یافتن کار هم در شهر های کوچک تر کمتر خواهد بود. در صورتی که هزینه تحصیل در کانادا را حتی بدون بورسیه می‌توانید تامین کنید، فرصت های شغلی دانشجویی در این کشور پهناور بسیار زیاد است و شما می‌توانید هزینه زندگی دانشجویی خود را در حین تحصیل با کار پاره وقت تامین کنید. البته توصیه می‌کنیم که حداقل برای سال اول به اندازه هزینه تحصیل و هزینه زندگی بودجه در نظر بگیرید. هزینه تحصیل در کانادا به همراه هزینه زندگی در کانادا برای سال اول میانگین حدود ۲۶,۰۰۰ دلار کانادا خواهد بود.

 • هزینه زندگی متوسط بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه
 • شهریه متوسط بین ۱۷,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰۰ دلار در سال

قیمت حدودی موارد ضروری در کانادا

 • شیر۲ $
 • یک تکه نان۳ $
 • تخم مرغ (۱۰ عدد)۳ $
 • سیب زمینی (۱ کیلو)۲.۸ $
 • خورد و خوراک ۱ نفر در یک ماه۲۰۰ تا ۳۰۰ $
 • ۱ لیتر بنزین۱.۲ تا ۱.۴ $
 • ۱ ماه موبایل۲۰ تا ۵۰ $
 • ۱ ماه اینترنت۵۰ تا ۷۰ $
 • اجاره اتاق در شهرهای بزرگ کانادا در ماه۴۵۰ تا ۶۰۰ $
 • اجاره اتاق در شهر های کوچک کانادا در ماه۲۵۰ تا ۴۰۰ $
 • اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای بزرگ کانادا در ماه۱,۳۰۰ $
 • اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای کوچک کانادا در ماه۱,۰۰۰ $
 • هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا در ماه۹۰ $
 • بلیت تک سفره۳ $
 • تاکسی به ازای هر کیلومتر۲ تا ۶ $
 • یک وعده غذا در رستوران معمولی در کانادا۱۰ تا ۲۵ $
 • بلیت سینما۱۳ $
 • حق عضویت ماهانه باشگاه ورزشی۴۸ $
 • بیمه درمانی در هر ماه۸۰ تا ۱۰۰ $

مقایسه هزینه های تحصیل در کانادا و دیگر کشورها

 هزینه تحصیل در کانادا -1

کار دانشجویی در کانادا

سین نامبر کانادا (Social Insurance Number)

یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر به فرد است که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا شده‌اند صادر می‌شود.
این شماره در واقع کد ملی در کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار (Work permit) هستند، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس) می‌توانند با پاسپورت، استادی پرمیت و یا ورک پرمیت به نزدیکترین دفتر Service Canada مراجعه و برگه حاوی سین نامبر را دریافت نمایند.

انواع کار در دوران دانشجویی در کانادا یا همان کار همزمان با تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

کار دانشجویی در محیط دانشگاه | On Campus

اگر دانشجوی تمام وقت و دارای ویزای معتبر تحصیلی هستید، می‌توانید در همان دانشگاهی که پذیرفته شده‌اید مشغول به کار شوید و نیازی به مجوز کار ندارید. برای کار دانشجویی در کانادا باید SIN NUMBER داشته باشید؛ اگر ندارید از اینجا اقدام کنید. دقت کنید که پس از شروع کار در کانادا فقط ۳ روز مهلت دارید که این شماره را به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کنید. اقدام برای دریافت این شماره رایگان است.

کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه | Off Campus

از تاریخ ۱ جون ۲۰۱۴ اگر دانشجوی تمام وقت و دارای ویزای تحصیلی معتبر باشید، می‌توانید هفته ای ۲۰ ساعت در زمان‌هایی دانشجویی و نامحدود در زمان‌هایی که دانشگاه تعطیل است در کانادا کار دانشجویی کنید.

کار به عنوان کارآموز در کانادا | Co–op Student or Intern

برای واجد شرایط بودن می‌بایست:

ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید
کارورزی باید جزو برنامه تحصیلی شما باشد.
استخدام شما باید بخشی حیاتی از دوره در موسسات آموزشی معتبر در کانادا بوده و نامه تاییدیه از موسسه داشته باشید.
دوره کارورزی نباید بیشتر از ۵۰٪ دوره تحصیلی باشد

کار همسر دانشجو در کانادا

مادامی که شرایط تحصیلی متقاضی اصلی برقرار و ویزای تحصیلی او معتبر باشد، همسر متقاضی اصلی با داشتن ویزای کاری می‌تواند به طور نامحدود در کشور کانادا کار کند. در این خصوص نیازی به دریافت ویزا یا اجازه یا اعلام جداگانه نمی‌باشد. بدیهی است برای کار در کانادا باید SIN دریافت شود.برای دریافت آن از اینجا اقدام کنید.

ویزای توریستی همراه کانادا 

برای همراهان دانشجو که تا حداکثر ۶ ماه بوده و امکان درخواست همزمان با متقاضی اصلی (دانشجو) را دارد. به این نوع ویزا TRV گفته می‌شود. اگر یکی از والدین دارای ویزای کار یا تحصیل کانادا باشد، فرزندان متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به ارایه نامه قبولی از مدارس ندارند و می‌توانند بدون آن درخواست ویزا کنند. درخواست ویزای توریستی برای همراه به طور همزمان با ویزای متقاضی اصلی (دانشجو) امکان پذیر است. هزینه درخواست ویزای توریستی ۱۰۰ دلار و هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا ۸۵ دلار است. اگر ویزای توریستی دارید و اقدام به افزایش زمان آن می‌کنید هم مبلغ ۱۰۰ دلار را باید به اداره مهاجرت کانادا پرداخت کنید. برای درخواست انواع ویزاهای کوتاه مدت کانادا می‌توانید با دفاتر ویزا موندیال تماس بگیرید تا مشاورین رسمی مهاجرت و عضو شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا ICCRC به شما کمک لازم را بدهند.

همسر یا شریک قانونی

همسر و یا شریک قانونی دانشجوی بین‌المللی می تواند برای اجازه کار آزاد درخواست دهد. دانشجو باید به صورت تمام وقت در یکی از مؤسسات زیر مشغول به تحصیل باشد:

 • موسسه پس از دبیرستان دولتی؛ یا
 • موسسه پس از دبیرستان خصوصی که تحت قوانین و مقررات یکسانی با موسسات دولتی فعالیت نموده و نیمی از بودجه عملیاتی خود را از کمک های مالی دولت تامین نماید؛ یا
 • موسسه خصوصی که مجاز به اعطای مدرک بر اساس قوانین استانی باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • نامه ادمیشن از یکی از مراکز معتبر آموزشی ( به جز همسر فرد دارای استادی پرمیت یا ورک پرمیت )
 • نامه CAQ (فقط برای متقاضیان استان کبک)
 • برنامه تحصیلی یا همان Study Plan
 • اسکن صفحات جدیدترین پاسپورت (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر خورده را اسکن کنید)
 • اسکن صفحات پاسپورت های قبلی (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر یا ویزا خورده را اسکن کنید)
 • اسکن شناسنامه ترجمه و تایید شده (اگر متاهل هستید اسکن شناسنامه همراهان را هم در همین فایل اضافه کنید)
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • نامه تمکن مالی
 • اسناد نشان دهنده دارایی شما
 • نامه های سابقه کاری و بیمه کاری
 • فرم های درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی کانادا:
 • ۱۱۶ دلار برای دریافت CAQ از استان کبک (برای متقاضیان کبک)
 • ۱۵۰ دلار برای ویزای متقاضی اصلی و ۱۵۵ دلار برای همراه
 • ۸۵ دلار برای انگشت نگاری هر متقاضی بالای ۱۴ سال

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه های تحصیل در کانادا را برای سال اول فراهم نماید. مثلا اگر شهریه متقاضی برای هر سال ۱۵ هزار دلار است، وی باید این مبلغ را به همراه هزینه مربوط به زندگی مربوط به سال اول از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار پر اهمیت بوده و در صورتی که متقاضی نتواند آن را اثبات نماید، آفیسر ویزای تحصیلی او را مردود خواهد کرد.

جواب ویزای تحصیلی کانادا

این جواب معمولا به صورت آنلاین تا ۵ هفته کاری پس از انگشت نگاری در دفاتر مربوط به سفارت کانادا خواهد آمد. در صورت مثبت بودن جواب باید متقاضی یا نماینده او پاسپورت خود را به سفارت کانادا در آنکارا ارایه دهد تا ویزا را در پاسپورت او مهر کنند.

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

اگر با درخواست ویزای تحصیل در کانادای شما موافقت نشود، نامه ای صادر خواهد شد که در آن دلیل یا دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا را اعلام می‌شود. معمولا دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • منبع مالی کافی وجود نداشته
 • هدف از تحصیل برای آفیسر قانع کننده نبوده و دلایل کافی برای بازگشت با کشور مورد نظر وجود نداشته
 • دوره تحصیلی مورد نظر
 • اشکال در بستن فایل ویزا و فرم های ویزای تحصیلی
 • برنامه تحصیلی نامناسب 

بیمه ی درمانی کانادا برای دانشجویان بین المللی

با توجه به رشد بی سابقه ی دانشجویان بین المللی کانادا، همه ی آنها باید به طریقی بیمه ی درمانی شده باشند. معمولا این مسئله از طریق دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنند، پیگیری می شود و همانطور که قبلا اشاره کردیم به استان مدر نظر بستگی دارد. در برخی استان ها دانشجوی بین المللی ممکن است در طرح بیمه ی درمانی دولتی در بر گرفته نشود و بنابراین باید بیمه ی درمانی خصوصی خریداری کنند.

اکثر بیمه های درمانی برای دانشجویان بین المللی 24 ساعت از 7 روز هفته می باشند و کمکی برای دانشجوی بین المللی و هزینه های مقرون به صرفه هستند. پوشش این بیمه شامل بیمارستان و ویزیت دکتر، آمبولانس هوایی، داروهای تجویزی، فوریت های دندان، ارجاعات قانونی و دیپلماتی، کمک به گم شدن اسناد، تماس با خویشاوندان، خدمات ترجه و تفسیر و موارد دیگر می شود.دانشجویان باید قبل از رسیدن به کانادا بیمه ی درمانی خود را تعیین کنند زیرا این کار زمانبر است؛ آنها می توانند به طور مجزا از طریق یک شرکت خاص بیمه ی خود را تنظیم کنند، در برنامه ی درمانی دانشگاه ها یا کالج های کانادا نام نویسی کنند یا برای بیمه ی درمانی دولتی ثبت نام کرده و در لیست انتظار منتظر بمانند.

بیمه درمانی دولتی

بیمه ی درمانی دولتی سرویس های استاندارد درمانی، پزشکان مراقبت های اولیه و بیمارستان ها را ارائه می کند که تقریبا در همه جا مشابه است. با این حال در برخی استان ها سرویس های دیگری نیز در این پکیج همانند فیزیوتراپی، پوشش خدمات دهان و دندان و داروهای تجویزی ارائه می شوند. سرویس های رایجی که در اکثر سیاست های مراقبت های درمانی در بر گرفته نمی شوند، مراقبت های چشم و دندان، درمان های تجویز شده و بینایی سنجی می باشند.

بیمه درمانی خصوصی

بیمه های درمانی خصوصی به طور معقولانه گرانتر می باشند چرا که پوشش وسیعتری دارند. کسی که قادر به پرداخت هزینه ی بیمه ی خصوصی استٰ از پوشش مراقبت های دندان و بینایی که در کانادا قطعا هزینه ی زیادی خواهند داشت، نیز بهره مند خواهند شد. یکی دیگر از مزیت های بیمه درمانی خصوصی نبود لیست انتظار برای خدمات درمانی خصوصی است. هزینه ی کلینیک های خصوصی معمولا توسط سیاست های بیمه درمانی خصوصی پوشش داده می شود که معمولا 80٪ هزینه را پرداخت می کنند.

شرایط خوابگاه دانشجویی در کانادا

هتل های متعددی پس از ورود به کانادا جهت تحصیل در دسترس است. هتل های کانادایی مانند دیگر کشورهای توسعه یافته، اتاق های خصوصی، بوفه و خدمات تمیز کردن روزانه را ارائه می دهند. همیشه عاقلانه است از قبل رزرو کنید، مخصوصا در فصول پرجمعیت آگوست تا مه که بیشتر هتل ها رزرو شده اند و قطعا گران تر هستند. هتل ها جایگزین دیگری برای اقامت کانادا به صورت کوتاه مدت هستند، برای یک قیمت بسیار مناسب شما می توانید یک اتاق در یک خانه خصوصی یا یک محل کار محلی که شامل صبحانه است، رزرو کنید. برای اتاق ها، توالت ها و حمام ها مشترک است. هزینه ای حدود 35 تا 105 دلار در هر شب باید پرداخت کنید.

اجاره آپارتمان در کانادا

در کانادا، چندین نوع از خانه هایی وجود دارد که می توانید بعنوان یک دانشجوی خارجی اجاره کنید. اجاره یک آپارتمان توسط شما زیاد است با این حال اگر شما با دانشجویان دیگر مسکن را به اشتراک بگذارید، برای پرداخت اجاره مشکلی نخواهید داشت. میانگین هزینه اجاره بهای خوابگاه در کانادا، 250 تا 700 دلار کانادا در ماه است. با این حال، دانشجویان تمایل دارند که یک نهاد مشترکی مانند یک اتاق خصوصی، آشپزخانه، توالت و حمام در خانه شخصی داشته باشند. میانگین هزینه آپارتمان خصوصی: 400 تا 1500 دلار CDN ماهانه است.

قیمت محل اقامت در کانادا چقدر است؟

هزینه اجاره مسکن یا خوابگاه در هر شهر یا منطقه کانادا متفاوت است. به طور مثال متوسط هزینه اجاره محل اقامت در تورنتو به شرح زیر است:

آپارتمان بزرگ: 1700 دلار
آپارتمان متوسط: 1400 دلار
آپارتمان کوچک: 1100 دلار
اتاق خواب دانشجویی: 600 دلار

 حداقل اجاره خانه در کانادا چقدر است؟

احتمالاً برای اجاره اتاق حداقل 350 دلار در ماه پرداخت خواهید کرد. برای اجاره یک آپارتمان بزرگ یا یک خانه بزرگ می توانید حداقل 2،000 دلار در ماه پرداخت کنید. یک سازمان مهاجرت که در آن برنامه ریزی برای محل اقامت را بر عهده دارد می تواند به شما کمک کند خانه ای را پیدا کنید که بتوانید در ان زندگی کنید.

حمل و نقل در کانادا

رفت و آمد در سطح شهر با وسایل نقلیه عمومی مانند ( مترو / اتوبوس ) به راحتی امکان پذیر است و این دو مورد هزینه نسبتا منطقی تری در مقایسه با تاکسی دارند. حمل و نقل عمومی را میتوان مبلغی در حدود ۴۵$ الی ۲۰۰$ ماهیانه پیش بینی نمود. و البته قابل ذکر است که این مبالغ در هر استان و شهر کانادا متغیر است. لازم به ذکر است سیستم حمل نقل عمومی ونکوور بزرگ ( ترانزلینک) یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل در آمریکای شمالی است. بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها در ونکوور بلیتهای ماهانه نیمه بها برای دانشجویان صادر می کنند.

پیشنهاد رهام برای مطالعه بیشتر شما:

تحصیل در آلمان یا کانادا؟ کدام کشور رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنیم؟

 

برای دریافت مشاوره درباره ویزای کار و تحصیل در کانادا فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

سحر :

سلام ممنونم از اطلاعات خوبتون، فقط یک سوال، سیستم آموزشی کانادا تو چه سطحی هست؟؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

سلام، ممنون از نگاه خوبتون،سیستم آموزشی کانادا از سطح بسیار بالایی برخورداره. در مجموع، کانادا در جایگاه سوم در امر آموزش بین‌المللی در جهان قرار گرفته. کانادا در آموزش دروس ریاضی و علوم بسیار قدرتمنده. موفق و موید باشید.

  0 0

کارشناس مهاجرت :

سلام، ممنون از نگاه خوبتون،سیستم آموزشی کانادا از سطح بسیار بالایی برخورداره. در مجموع، کانادا در جایگاه سوم در امر آموزش بین‌المللی در جهان قرار گرفته. کانادا در آموزش دروس ریاضی و علوم بسیار قدرتمنده. موفق و موید باشید.

  0 0

مهدی بحرانی :

سیستم آموزشی کانادا سخت می گیره بهمون؟؟؟ یا مثل سیستم های آموزشی ایران متوسطه؟؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

سلام، نه دوست عزیز سختگیرانه نیست، سیستم آموزشی کانادا در جایگاه پنجم از آسانترین سیستم‌های آموزشی قرار داره. آسان بودن به این معنا که شرایط خوبی هم برای معلمان و هم دانش‌آموزان داره

  0 0

سارا :

شرایط تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی چطوریه؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

سلام، در مقطع پیش دانشگاهی کانادا امکان تحصیل به زبان انگلیسی و زبان فرانسوی وجود دارد. در مقطع پیش دانشگاهی در کانادا که دو سال به طول می‌انجامد شهریه حدود ۱۲۰۰۰ دلار در هر سال بوده و امکان دریافت بورسیه وجود ندارد. نمره آیلتس ۶ یا زبان فرانسوی B1 برای ثبت نام مورد نیاز است.

  0 0

شبنم مدبر :

بهترین دانشگاه های کانادا کدومان؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

سه دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۲۰ (به نقل از QS) هستند که به ترتیب در جایگاه ۲۹، ۳۵ و ۵۱ جهان قرار دارند.

  0 0

محمد :

ارزون ترین دانشگاه های کانادا کدومن؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

دانشگاه های ارزون کانادا به شرح زیر است دانشگاه مموریال دانشگاه مک گیل کالج دانشگاهی دومینیکن (Dominican) دانشگاه آلبرتا دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشگاه دالهاوزی دانشگاه تورنتو دانشگاه اتاوا

  0 0

بیتا محمدی :

بهترین رشته های دانشگاهی برای تحصیل در کانادا چی هست؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

MBA علوم کامپیوتر و IT بیزینس و مالی رشته های مهندسی و مدیریت آن علوم فیزیکی و زیستی و انرژی تجدید پذیر علوم کشاورزی و جنگلداری زیست‌شناسی، پزشکی و مراقبت سلامت رسانه و روزنامه نگاری

  0 0

سعیده :

در حین تحصیل در کانادا چقد می تونم کار کنم؟؟؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

20 ساعت در هفته اجازه کار همزمان با تحصیل در ایامی که کلاس دانشگاه دارید. ۴۰ ساعت در هفته در ایامی که کلاس ندارید.

  0 0

میثم خدایی :

آیا امکان ترک تحصیل و کار کردن در کانادا وجود دارد؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

بله. به شرطی که بتوانید با کارفرمای کانادایی قرارداد رسمی کار امضا کنید.

  0 0

کاوه سرور :

با کار دانشجویی در کانادا چقدر می تونیم پول در بیاریم؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

دانشجویان در کانادا معمولا از نرخ حداقل حقوق در این کشور بهره مندند. این مبلغ حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار در هر ساعت است. پس از کسر مالیات در هفته می‌توانید حدود ۲۰۰ دلار و در ماه ۸۰۰ دلار درآمد داشته باشید

  0 0

عسل شبیری :

آیا برای گرفتن جاب آفر شما میتونید کمک کنید ؟ نیاز به آیلتس داره؟

  0 0 ارسال پاسخ

مدیر سایت :

سلام بله میتونیم براتون جاب آفر بگیریم با دفتر تماس بگیرید

  0 0

  46     -   =   24