کانادا

  • 0 نظر
  • 2986 بازدید
  • دوشنبه 17 اردیبشت 1397

کانادا;
کانادا
5 از 5 بوسیله 1 رای
کانادا شامل ده استان و سه قلمرو می باشد و در حال حاضر ریاست این کشور در اختیارملکه الیزابت دوم است.حدود 90 درصد جمعیت این کشور ساکن امتداد مرز جنوبی آن هستند. کانادا و آمریکا روابط اقتصادی بسیار گسترده ای دارند.

جغرافیا

کانادا (به انگلیسی: Canada) و (به فرانسوی: Canada) کشوری است که واقع در شمال قاره آمریکای شمالی می باشد که شامل ده استان و سه قلمرو است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است. مساحت این کشور ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع بوده، و دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی می باشد.

مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. در زبان فارسی، نام کانادا بر اساس تلفظ فرانسوی آن جا افتاده است. کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است.

البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن است، معتدل می باشد. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در مرز این کشور با ایالات متحده قرار گرفته است.

  جغرافیا -1

سیاست

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه می باشد که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس این کشور است. ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌ های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت ایفای نقش می‌نمایند، بوجود آمده است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعدهٔ این هرم قرار گرفته اند.

این کشور توسط دولت‌ های مستقل از هم اداره می‌گردد، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال می باشند. قانون این کشور به امضاء و به نام الیزابت دوم ملکهٔ بریتانیا رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بوده است. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفته بود. در یکم ژوئیه ۱۸۶۷ کانادا به استقلال دست یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌ المنافع) است.

کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌ گردد. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا می باشد، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او یک کانادایی است که به صورت تشریفاتی رئیس مملکت می باشد و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا در حال خدمت است.

هرچند فرماندار کل تمام امور را در دست ندارد اما در امور اجرایی به‌طور غیر مستقیم و در امور قضایی به‌طور مستقیم نقش دارد و مؤثر است. فرماندار کل، توسط پادشاه و به توصیهٔ نخست‌وزیر منصوب می‌ گردد.

  سیاست -1

جمعیت

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها، حدود یک‌ پنجم جمعیت روسیه می باشد. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می باشند. بر پایه آمار در سال ۲۰۱۱ تعداد ۱۶۳٬۲۹۰ نفر با تبار ایرانی در کانادا زندگی می‌ کنند.

  جمعیت -1

اقتصاد

نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا موجب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده گردد، به طوری که آمریکا و کانادا بزرگ‌ترین رابطه اقتصادی را در جهان داشته و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر می باشد. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، زیان‌ هایی هم برای کانادا به دنبال داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌ های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این زیان‌ ها می باشد.

  اقتصاد -1

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  45     -     14   =