تحصیل در فرانسه

 • 35 نظر
 • 3793 بازدید
 • شنبه 29 اردیبشت 1397

تحصیل در فرانسه;
تحصیل در فرانسه
4.33 از 5 بوسیله 49 رای
نظام آموزشی در فرانسه به گونه ای است که آموزش در دانشگاه های آن رایگان است و دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی از رستورانها و مراکز تفریحی و هنری میتوانند از تخفیف ویژه ای استفاده نمایند.عالی بودن مدارک فرانسوی بر روی شبکه به هم پیوسته موسسات آموزش عالی و مراکز پژوهشی با اعتبار و شهرت جهانی تکیه دارد.از سوی دیگر، نزدیک ٢٠٠ میلیون نفر در جهان به زبان این کشور تکلم می کنند، تسلط و آشنایی کامل به این زبان دسترسی ویژه به بیش از ٤۷ کشور از ٥ قاره جهان را ممکن می کند.

انتخاب فرانسه برای تحصیل

این کشور كه به عنوان كشور هنر و فرهنگ شناخته شده است، چهارمين قدرت صنعتي جهان است و اولين كشورهاي صادركننده جهان محسوب مي شود. از نظر جغرافیایی درغرب اروپا واقع شده است.از منظر اقتصادی چهارمین اقتصاد جهان را دارا میباشد. وبه دلیل عضویت در شورای امنیت ، از نقطه نظرسیاسی قدرتمند به شمارمی آید.این کشور در حوزه ی شینگن قرار دارد و به محض صدور ویزای بلند مدت ، مهاجر مقیم آن میشود .به عنوان قطب ابتكار و نوسازي علمي و فناوري درجه اول است و نتايج برجسته اش را مديون توانايي پژوهشي و موفقيتهايش در زمينه هاي بسيار متنوع نظير فضا، حمل و نقل، الكترونيك، مخابرات، شيمي، بيوتكنولوژي و بهداشت است. از فعالان جامعه اروپايي است و با رويي گشاده به سوي جهان، فعالانه براي ساختن اروپايي اقتصادي در ابعاد انساني و اجتماعي مي كوشد.

برای آشنایی با دریافت کمک های تحصیلی در کشور فرانسه بخوانید: کشور فرانسه و کمک های مالی برای تحصیلات

هر ساله بيش از ٢٣ درصد از بودجه ملي را به آموزش اختصاص مي دهد و به دقت كيفيت ارائه شده و مدارك اعطا شده را زير نظر دارد.آموزش عالي آن از سنتي دور منشا مي گيرد و اكنون در شكلي متحول يكي از متنوع ترين و كارآمد ترين نظامهاي آموزشي است. ضمن آن كه اصالت خود را به عنوان يك نظام عمومي قوي كه كيفيت تحصيلات و آموزشهايي را كه بخشي از هزينه هاي آن توسط دولت پرداخت مي شود، حفظ كرده است.عالي بودن مدارك فرانسوي بر روي شبكه به هم پيوسته موسسات آموزش عالي و مراكز پژوهشي با اعتبار و شهرت جهاني تكيه دارد.

انتخاب فرانسه برای تحصیل

تحصیل در فرانسه

نظام آموزشی آن به گونه ای است که آموزش در دانشگاه های آن رایگان است و دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی از رستورانها و مراکز تفریحی و هنری میتوانند از تخفیف ویژه ای استفاده نمایند.عالي بودن مدارك فرانسوي بر روي شبكه به هم پيوسته موسسات آموزش عالي و مراكز پژوهشي با اعتبار و شهرت جهاني تكيه دارد.
از سوي ديگر، نزديك ٢٠٠ ميليون نفر در جهان به زبان این کشور تكلم مي كنند، تسلط و آشنايي كامل به اين زبان دسترسي ويژه به بيش از ٤۷ كشور از ٥ قاره جهان را ممكن مي كند.

مقطع لیسانس تحصیلی در فرانسه

مدت آموزش در مقطع لیسانس ۳ یا ۴ سال میباشد. با توجه به سطح دانشگاه و رشته مورد نظر هزینه ای بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ یورو از دانشجویان دریافت میشود.برای پذیرش در دانشگاههای فرانسوی زبان، داشتن مدرک زبان فرانسه الزامی ست.این در حالیست که در تمامی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا ، دانشگاه هایی نیز وجود دارند که زبان تدریس در آنها انگلیسی میباشد.

توجه به این نکته ضروری است که در غالب موارد ، پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ، نیازمند پرداخت هزینه میباشد و دانشگاه دولتی و یا رایگان به حساب نخواهد آمد،برای دانشچو شدن در دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور در مقطع لیسانس داشتن آیلتس حداقل ۵٫۵ الزامی است.

مقطع فوق لیسانس تحصیلی در فرانسه

مدت آموزش دانشجویان مقطع فوق لیسانس ،۲ سال میباشد، دانشگاه های دولتی که البته غالب موارد زبان تدریس در آن ها نیز فرانسوی میباشد ، هزینه آموزش ندارند و یا تقریبا رایگان هستند.البته دانشگاه هایی نیز در این کشور وجود دارد که زبان تدریس در آنها انگلیسی میباشد و نیازمند ارائه مدرک آیلتس هستند.دانشگاه هایی که دروس را به انگلیسی برگزار میکنند در زمره دانشگاه های رایگان به شمار نمی آیند.

مقطع دکترا تحصیلی در فرانسه

مدت کسب دانش در این مقطع  ۴ سال میباشد، آموزش در دانشگاه های این کشور با توجه به رزومه تحصیلی دانشجوی متقاضی مقطع دکترا ، میتواند رایگان باشد و یا با پرداخت هزینه توسط شخص دانشجو صورت پذیرد.موضوع رساله ی دکترا و درجه ی علمی اساتید راهنما سهم چشمگیری در ارزش مدرک علمی دانشجو دارد. دکترا شغل محسوب میشود و دانشجو در پروژه ی دکترا همراه با تیم پروژه که متشکل از اساتید و دانشجویان هستند مشغول به کار میگردد.

تحصیل در فرانسه

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

جهت آشنایی بیشتر با اقتصاد کلی کشور فرانسه می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه با توجه به نحوه و سبک و سیاق زندگی هر شخص متفاوت است و حدودا بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ یورو تخمین زده میشود.این هزینه با توجه به شهر محل اقامت از پاریس تا حومه متغیر است، در موسسات دولتي مانند دانشگاهها، دولت مستقيماً سهم بزرگي از هزينه آموزش هر يك از دانشجويان را مي پردازد و در حال حاضر هزينه ثبت نام دانشگاهها در آن در ميان كمترين هزينه هاي ثبت نام در جهان است.دانشجویان میتوانند ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار سفید کنند و هزینه های زندگی خود را تحت پوشش قرار دهند و در انجام کارسیاه محدودیتی وجود ندارد.

 • کارسفید :کارفرما متعهد به پرداخت بیمه است وازحقوق شما مالیات کسرمیشود.
 • کارسیاه : سابقه ی بیمه لحاظ نمیشود و مالیات وضع نمیشود.

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

مراحل اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در فرانسه

در واقع ویزای دانشجویی اعطای اجازه اقامت از طرف این کشور به فرد پذیرفته‌شده در یک موسسه آموزشی معتبر است.صاحب ویزا برای اقامت به هیچ مدرک دیگری که شهروندی یا مهاجرت به کشور مقصد را تایید کند، نیاز ندارد. تمام تبعه کشورهایی که شهروندان‌شان برای ورود به ناحیه پیمان شینگن (۲۶ کشور اروپایی) نیاز به دریافت ویزای شینگن دارند، برای ادامه تحصیل در هریک از مراکز آموزشی این کشورها نیاز به اخذ ویزای دانشجویی شینگن دارند. دانشجویان غیر اروپایی که شهروندی کشورهای عضو ناحیه شینگن را در اختیار ندارند و قصد دارند برای ادامه آموزش به این کشور یا اروپا سفر کنند، ملزم به دریافت ویزای دانشجویی شینگن هستند. علاوه بر دریافت ویزا، اگر زمان اقامت آنها بیشتر از ۹۰ روز باشد، دانشجویان ملزم به دریافت اجازه اقامت برای یک سال آموزشی کامل از کشورفرانسه هستند.

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای شینگن دانشجویی برای تحصیل در فرانسه

 • قبلا از طریق سفارت یا کنسولگری کشورفرانسه باید از طریق ایمیل وقت سفارت اخذ شود سپس لازم است فرم درخواست ویزا درآن از اینترنت دانلود شده و به‌طور کامل و با دقت تکمیل شود. فرم درخواست می‌تواند به‌صورت الکترونیکی تکمیل شده یا پرینت گرفته و تکمیل شود. پس از تکمیل فرم و امضا، فرم درخواست باید به‌صورت دستی به سفارت، کنسولگری یا نماینده معتبر کشور مقصد تحویل داده شود.
 • گذرنامه معتبری که حداقل سه ماه تا پایان مدت آن اعتبار داشته باشد.
 • مستنداتی که تامین مخارج شما را در طی اقامت در کشور مذکور یا اتحادیه اروپا تضمین کند. این مستندات می‌تواند از قبیل: پول نقد قابل تبدیل به ارز معتبر، چک مسافرتی، بلوک پول در حساب بانکی، کارت اعتباری یا بسیاری دیگر از مدارک که تضمین کند شما توان تامین هزینه زندگی خود را با یکی از ارزهای معتبر بین‌المللی درکشورفرانسه دارید.
 • ارائه مستندانی در مورد محل اقامت خود در آن کشور این مدارک برای دانشجویانی که ثابت کنند کمک‌ هزینه (فاند) کافی در طول مدت آموزش خود دریافت می‌کنند لازم نیست.
 • دو قطعه عکس که شرایط و مشخصات ارائه‌شده توسط سفارتخانه کشور مقصد را دارا باشند.
 • ارائه برنامه سفر درکشور مذکور.
 • بیمه سفر و پزشکی که در طول مدت اقامت شما در ناحیه شینگن معتبر باشد.
 • نامه پذیرش از دانشگاهی درکشورمقصد که از آن اجازه تحصیل گرفته‌اید.
 • رسید بانکی معتبر که ثابت کند شما هزینه‌های دریافت ویزا را پرداخت کرده‌اید.

بسته به این‌که برای دریافت ویزای کدام کشور اقدام می‌کنید ممکن است سفارتخانه یا کنسولگری آن کشور مدارکی اضافه بر این مدارک را از شما درخواست کند. به‌عنوان مثال بسیاری از کشورها علاوه بر مدارک فوق گواهی عدم سوء پیشینه را در شمار مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا قرار می‌دهند. با توجه به اینکه این مدارک باید به‌صورت حضوری به سفارتخانه یا کنسولگری کشور مقصد ارائه شوند، مسئول رسیدگی به مدارک شما، اگر مستنداتی اضافه بر موارد بالا را بخواهد به شما اطلاع خواهد داد.

درخواست ویزای شینگن از کجا صورت میگیرد؟

شما باید از طریق سفارتخانه یا کنسولگری این کشور برای دریافت آن اقدام کنید، اعتبار ویزای شینگن به‌طور معمول بیشتر از ۹۰ روز نیست. اگر برای کسب دانش به زمان بیشتر از ۹۰ روز احتیاج دارید باید برای دریافت اجازه اقامت برای مدت‌زمان متناسب با شرایط خود اقدام کنید. دریافت اجازه اقامت  پس از ورود به کشور مقصد و با ارائه ویزای شینگن امکان‌پذیر است.

نکته فوق‌العاده مثبت در ارتباط با دریافت اجازه اقامت از این طریق این است که شما پس از دریافت اجازه اقامت، بدون هیچ مدرک اضافه دیگری می‌توانید به تمام کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید. اجازه اقامت به‌صورت مهر در پاسپورت شما درج می‌شود.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در فرانسه

نكات قابل توجه قبل از عزيمت به فرانسه برای تحصیل

كپی و اصل بعضی از مدارك در مقصد مورد نیاز شما خواهد بود.تمامی مداركی كه برای ثبت نام و درخواست روادید تهیه كرده اید، گواهی نامه پایان تحصیلات متوسطه و دانشگاهی و ریز نمرات ۳ سال آخر، گذرنامه معتبر و كپی و ترجمه صفحاتی كه نشانگر مشخصات فردی، ملیت و مدت اعتبار گذرنامه می باشد. اگر اعتبار گذرنامه شما نزدیك به اتمام است، آن را تمدید نمایید (تاریخ اعتبار كارتهای اقامت تا تاریخ اعتبار گذرنامه شما محدود خواهد بود).
ترجمه شناسنامه كه برای تهیه كارت شناسایی در فرانسه مورد استفاده قرار گرفته و برای انجام بعضی از كارها ضروری است.گواهینامه رانندگی كه به همراه كارت دانشجویی شما را مجاز به رانندگی در آن کشور می نماید.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

آزین :

تحصیل در فرانسه بیشتر برای چه رشته هایی هست؟

  0 0 ارسال پاسخ

مدیر سایت :

شما میتونید برای تحصیل در تمام گروه های تحصیلی در فرانسه اقدام کنید ، بدون هیچ محدودیتی هنوز دانشگاهای رایگان هم هست.

  0 0

sara sajadi :

ممنونم از توضیحات کامل و خوبتون جواب تمامی سوالهام رو گرفتم

  0 0 ارسال پاسخ

نوید خجسته :

من مدرک ازحقوق علوم سیاسی ازدانشگاه بلخ افغانستان دارم میخواهم برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسان دریک از دانشگاهای فرانسه اقدام نمایم لطفا مرا راه نمای کنید

  1 0 ارسال پاسخ

مستر موسوی :

با سلام دوست عزیز ، برای تحصیل در رشته حقوق باید به زبان فرانسه تسلط داشته باشید ، درغیر اینصورت می توانید در کالج های زبان این کشور شرکت کنید.هزینه تحصیل در ارشد این رشته سالیانه 3700 یوروست. در صورتی که قصد دارید شرایطتون برای این کشور بررسی شود با ما تماس بگیرید تا همکاران پس از بررسی شرایط شما با شما تماس بگیرند

  1 0

Sahar Vakili :

پسرم ۱۵ ساله است و دوره اول دبیرستان. برای ادامه تحصیل در دبیرستان های فرانسه چطور اقدام کنیم. و اینکه در شهر های حومه فرانسه هم دبیرستان های خوبی وجود دارد؟

  1 0 ارسال پاسخ

مستر موسوی :

با سلام فرانسه ویزای دانش آموزی صادر نمیکند و در صورتی فرزند شما می تواند در مدارس این کشور تحصیل کند که همراه شما به عنوان ویزای پیوست وارد فرانسه شود. در این صورت تحصیل در مدارس این کشور رایگان هم خواهد بود . اگر قصد دارید فرزندتان برای ویزای دانش آموزی اقدام کند کشور کانادا را مدنظر قرار بدهید.

  1 0

سارا :

سلام من ۳۲ ساله هستم و لیسانس حقوق دارم برای ادامه تحصیل در کشور فرانسه میتوانم با مدرک لیسانس از دانشگاه پیام نور اقدام کنم؟آیا مدرک لیسانس مرا قبول میکنند؟

  1 0 ارسال پاسخ

مستر موسوی :

سلام برخی دانشگاه ها بله. البته شما نیاز به C1 زبان فرانسه هم دارید.درصورتی که این مدرک را در ایران نگرفته اید میتوانید در فرانسه بگذرانید.

  0 1

سهیلا ریاضی :

آیا امکان گرفتن ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو تحصیل در کشور فرانسه وجود دارد ؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

بله، همسر و فرزندان زیر سن قانونی دانشجو می ‌توانند همزمان با دانشجو درخواست ویزای همراه بدهند و همزمان با هم وارد خاک کشور فرانسه شوند.

  0 0

خانم زنگنه :

بله، همسر و فرزندان زیر سن قانونی دانشجو می ‌توانند همزمان با دانشجو درخواست ویزای همراه بدهند و همزمان با هم وارد خاک کشور فرانسه شوند.

  0 0

مریم بوبانی :

برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه چه مدارک دیگری لازم می باشد ؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

هم چنین فرد باید نشان بدهد تمکن مالی دارد یعنی هزینه تحصیل و زندگی خود برای مدت یک سال در کشور فرانسه را داراست و باید شناسنامه ، مدارک تحصیلی ، ریز نمرات و سایر مدارک خود را ترجمه و به تایید سفارت فرانسه برساند

  0 0

سپیده رضوی :

آیا بعد از فارغ التحصیلی و اتمام تحصیلات امکان دریافت کشور فرانسه وجود دارد ؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

به‌ صورت کلی در فرانسه هر مقطع تحصیلی را می‌توان ۳ بار خواند و با این روش ویزای خود را تمدید کرد . اما پس از تحصیل ، کشور فرانسه ۶ ماه به دانشجو فرصت می دهد که متناسب با رشته خود کار پیدا کند ، با اقامت ( تحصیل یا کار ) به مدت ۷ سال در کشور فرانسه فرد می تواند درخواست اقامت دائم دهد که پروسه آن طولانی و دشوار است .

  0 0

دانیال عبدی :

هزینه ی زندگی در پاریس به طور سالانه چقدر است ؟ اگر من بخواهم به پاریس بیایم ، در دفترچه حساب بانکی ام حداقل چقدر باید موجودی باشد تا سفارت قبول کند به من ویزای دانشجویی بدهد ؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

هزینهٔ زندگی‌ در پاریس ماهی‌ ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو هست که البته این رقم به خود شما که چه جوری خرج می‌کنید هم بستگی‌ داره. در هر حال اگر بورس ندارید ، تحصیل در پاریس رو به شما پیشنهاد نمیکنم چون حمل و نقل و زندگی‌ در پاریس سخت و گرون هست.برای گرفتن ویزا در ساله اول سفارت یک ودیعه‌ ۶۰۰۰ یوروی از شما می‌خواد که بعد از گرفتن ویزا و سفر به فرانسه میتونید پول رو از بانک بردارید ( بانک ملی‌ شعبهٔ پاریس )

  0 0

رز محمدی :

اگر برای مستر یا دکترا بخوایم اقدام کنیم ، نیاز ب مدرک زبان داریم؟

  0 0 ارسال پاسخ

خانم زنگنه :

اکثر دانشگاها برای تحصیل دانشجو در مقطع فوق و دکترا به مدرک زبان نیازی ندارن.. به جز چند دانشگاه معدود، من دوستان زیادی ؛ در رشته های‌ انسانی‌ میشناسم که بدون مدرک زبان پذیرش گرفتن و در حال حاضر دانشجوی‌ دکترا هستن. شما سعی‌ کنید از اینجور دانشگاها پیدا کنید که تعدادشون خیلی‌ زیاده.

  0 0

مهرداد :

سلام حال شما خوبه ممنونم از زحماتتون ، یه سوال داشتم ، سفارت باید بریم برای تحصیل در فرانسه؟

  0 1 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

سلام زنده باشید، تقاضاهای ویزا در ایران توسط بخش کنسولی سفارت فرانسه در تهران بررسی می گردند.

  0 0

مریم سادات :

آیا پذیرش در رشته داروسازی فرانسه محدودیت سنی داره؟

  1 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

پذیرش در هیچ دانشگاه و رشته ای محدودیت سنی نداره . محدودیت سنی برای اخذ ویزاست

  0 0

شادی بذلی :

خانوادl می تونن500 یورو ماهانه به من بپردازن ،می تونم با چنین مبلغی در اروپا تحصیل کنم؟؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

بله با این مبلغ می تونید در کشورهایی که تحصیل رایگان دارن مانند آلمان ، ایتالیا و اتریش تحصیل کنید .

  0 0

سارا سعادتی :

هزینه زندگی دانشجویی در کشور فرانسه چقدره ؟

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

در کشور فرانسه هزینه زندگی دانشجویی به نوع زندگی فرد و محل زندگی او بستگی دارد اما درکل حدودا ۴۳۰ یورو در هر ماه هزینه زندگی دانشجویان می شود . البته این هزینه از هزینه تحصیل دانشجویان جدا می باشد .

  0 0

محدثه :

در کشور فرانسه دانشجویان می تونم برای همسر و فرزندان خودم ویزای همراه تهیه کنم

  0 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

بله، همسر و فرزندان ( زیر سن قانونی ) دانشجویان می ‌توانند همزمان با دانشجو درخواست ویزای همراه خود را ارائه دهند و باهم در یک زمان به کشور فرانسه وارد شوند

  0 0

کارشناس مهاجرت :

بله، همسر و فرزندان ( زیر سن قانونی ) دانشجویان می ‌توانند همزمان با دانشجو درخواست ویزای همراه خود را ارائه دهند و باهم در یک زمان به کشور فرانسه وارد شوند

  0 0

مریم :

آیا امکان کار در کنار تحصیل در کشور فرانسه وجود دارد ؟

  1 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

بله ، در کشور فرانسه دانشجویان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت ، در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دارند . دانشجویان در فرانسه به ازای هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت خواهند کرد .

  0 1

شمیم :

آیا مدارک دانشگاه آزاد اسلامی ایران ، دانشگاه پیام نور و یا دانشگاه غیر انتفاعی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه مورد قبول می باشند ؟

  1 0 ارسال پاسخ

کارشناس مهاجرت :

بله ، کلیه مدارک مورد تائید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران ، مورد قبول دانشگاه های فرانسه نیز می ‌باشند .

  0 1

  46     -     41   =