ویزای شینگن چیست؟

  • 0 نظر
  • 1191 بازدید
  • یکشنبه 14 مرداد 1397

ویزای شینگن چیست؟;
ویزای شینگن چیست؟
5 از 5 بوسیله 1 رای
شینگن به مجموعه ای از کشورهای اروپایی گفته می‌شود که تحت پیمانی با همین نام، قوانین یکپارچه‌ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، تعیین کرده اند. به سبب همین پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و ویزایی جامع که «ویزای شینگن» (Schengen Visa) نامیده می شود هستند.

ویزا چیست؟

 ‌‌ویزا یک مدرک محسوب می شود كه همراه گذرنامه قرار داده می شود  و تایید یكی از نمایندگان دولت آن كشور در سفارتخانه یا كنسولگری‌ مبنی بر پذیرفته شدن در کشور مذکور را نشان می دهد و همچنین مشخص می شود که شما برای یک هدف خاص به آن کشور وارد شده اید، لازم به ذکر است که  داشتن ویزا نمی تواند ورود به آن کشور را تضمین کند و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌كنند.به طور معمول ویزا در هنگام  ورود به هر كشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن كشور اقامت خواهید كرد و آخرین مهلتی كه برای ورود به كشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.

پس ویزا سه مورد را برای کشور مقصد روشن می سازد:

1.هدف سفر شما

2.مدت اقامت

3.مهلت اقامت در کشور مورد نظر

نکته مورد توجه در بحث ویزا این است که شما باید بدانید که برای سفر به کشور مورد نظرتان نیاز به ویزا دارید یا خیر؟

  اخذ ویزای تحصیلی -1

انواع ویزا

ویزا انواع مختلفی دارد كه هر کدام برای هدف خاصی از سوی مسافران مورد استفاده قرار می گیرد .بر اساس هدفی که از سوی شما اعلام می شود و همچنین بعد از ارائه مدارک مورد نیاز ویزا برای شما صادر می شود. ویزاهایی که اغلب صادر می شوند و بسیار رایج هستند عبارتند از: ویزای توریستی،‌ دانشجویی،‌ تجاری، ‌پژوهشی و...‌ پس سفارش اکید ما به شما این است که روادید دریافت شده توسط مسافر مناسب فعالیت مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجویی یا هر نوع دیگر) باشد. در صورت عدم توجه به این مورد مسی تواند مسافر را دچار مشکلات احتمالی و حتی باز ماندن از سفر کند.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن نامی است که بسیار شنیده اید و قوانین و ضوابط گوناگونی دارد که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم:

شینگن به مجموعه ای از کشورهای اروپایی گفته می‌شود که تحت پیمانی با همین نام، قوانین یکپارچه‌ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، تعیین کرده اند. به سبب همین پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و ویزایی جامع که «ویزای شینگن» (Schengen Visa) نامیده می شود هستند.

  مقاله -7

شما میتوانید با ویزای شینگن اروپا به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا مسافرت کنید. بسیاری از ایرانیان آرزوی سفر به اروپا را در سر میپرورانند و لازم به ذکر است که  برای سفر به کشورهای اروپایی اخذ ویزا الزامی است. برای گرفتن ویزای اتحادیه اروپا بهتر است از طریق محدوده شنگن اقدام کنید. در صورتی که ویزای شینگن داشته باشید بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نظیر سوئیس به راحتی به شما ویزا خواهند داد. 

کشور های عضو پیمان شینگن

تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این پیمان شده‌اند و در حال حاضر ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن هستند.

این ۲۶ کشور عبارت اند از: اتریش ، بلژیک ، جمهوری چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس

البته نکته قابل توجه این است که ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به گرفتن ویزای شینگن ندارند و می توانند به مدت حداکثر۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.توجه داشته باشید که کشور های عضو اتحادیه اروپا با کشور های عضو پیمان شینگن متفاوت هستند.

تاریخچه ویزای شینگن

تاریخچه پیمان و ایجاد ویزای شینگن به سال 1985 باز می گردد که توسط 5 کشور اروپایی و در روستایی به نام شینگن در جنوب لوکزامبورگ منعقد شد.

قاره اروپا ، دومین قاره کوچک جهان است که در نیمکره شمالی کره زمین قرار دارد. اروپا به دلیل قرار گرفتن در منطقه معتدل شمالی ، به قاره سبز معروف است. اروپا قاره ای زیبا ، سرسبز و شگفتی آور است که جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری بسیاری را در خود جای داده است.گردشگران بسیاری سالانه  برای کسب تجربه و دیدن این جاذبه ها به کشورهای مختلف در این قاره سفر می کنند.

تمامی مسافران در برنامه ریزی سفر خود برای رفتن به هر کشوری در قاره اروپا،  باید ویزا دریافت میکردند که نتیجه این کار شامل پرداخت هزینه های بسیار و کاغذ بازیهای زیادی بود. اگرچه تمامی مراحل جهت اخذ ویزا برای سفر، طی توافق شینگن حذف شد. 

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن شامل سه زیردسته کلی می باشد:

1.ویزای عادی شینگن(Uniform):

این ویزا توسط هر کدام از کشورهای عضو شینگن صادر می شود ودارنده ی آن در بازه ی زمانی محدود 90 روزه مجاز به عبور از محدوده ی شینگن می باشد.ویزای زمانی شینگن فقط با فاصله زمانی شیش ماه از آخرین ورود به کشور های شینگن صادر می شود.

این ویزا با در نظر گرفتن هدف سفر به چهار دسته(A,B,C,D) تقسیم می شوند:

ویزای نوع A: این نوع از ویزا به دارندگان آن این امکان را می دهد تا به قصد ترانزیت یعنی توقف در فرودگاه یکی از کشورهای شنگن وارد فرودگاه آن کشور شده  و ضمن توقف در فرودگاه سپس به مقصد مورد نظر خود پرواز کنند. دارندگان این نوع ویزا بایستی توجه داشته باشند که امکان خروج از محدوده ی فرودگاهی و وارد شدن به خاک این کشور را ندارند و صرفا می توانند جهت عوض کردن پرواز خود به مقصد نهایی از آن استفاده کنند.

ویزای نوع B:ویزای نوع B به شما این اجازه را می دهد تا برای مدت زمان نهایتاً 5 روز در کشورهای عضو شینگن تردد داشته باشید. در صورتی که کشور مقصد عضو کشورهای شینگن نباشد. این ویزا تنها به منظور ترانزیت صادر میگردد؛ نه برای اهداف تجاری ، گردشگری و یا حتی دید و بازدید.

ویزای نوع C:این نوع ویزا برای بازه زمانی کوتاهیست که نهایتا به 90 روز می رسد و به دارنده اش این اجازه را می دهد تا با توجه به اعتبار ویزا و هدف سفرشان به کشورهای شینگن تردد نمایند.

2.ویزای محدود شینگن(limited):

این ویزا در محدوده های خاصی اعتبار دارندو دارندگان آن می توانند فقط به کشور صادر کننده ویزا یا کشورهایی که نام آن ها در هنگام صدور ویزا مشخص شده اند مهاجرت کنند.

3.ویزای ملی شینگن(national):

این ویزا به دارندگان آن اجازه می دهد که با هدف تحصیل یا کار یا اقامت دائم به یکی از کشور های دارنده آن مهاجرت کند.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  بیست و سه     -   =   چهارده