برنامه ریزی پیش از اقدام به تحصیل در فرانسه

  • 0 نظر
  • 468 بازدید
  • پنج شنبه 25 مرداد 1397

برنامه ریزی پیش از اقدام به تحصیل در فرانسه;
برنامه ریزی پیش از اقدام به تحصیل در فرانسه
4.75 از 5 بوسیله 2 رای
برنامه ریزی پیش از اقدام به تحصیل در فرانسه یعنی برای اقامت مطالعاتی در کشور فرانسه باید برنامه ریخت و اغراق آمیز نیست حدودا یک سال قبل باید آماده بود .

Campus France

Campus France تنها پلت فرمی است که می توان از طریق آن، اقدامات اداری از ثبت نام دانشگاهی برای ویزای تحصیلی در فرانسه از کشور مبدا گرفته تا جستجوی محل اقامت در فرانسه، را انجام داد. آیا Campus France بهشت دانشجویان خارجی است؟ باید گفت که این حداقلی ترین هدف این مرکز عمومی جدیدالتاسیس است. این موسسه که پیشتر EduFrance نامیده می شد با هدف ترویج آموزش عالی کشور فرانسه برای دانشجویان خارجی در دیگر کشورها به وجود آمد.

برای اینکه روند پذیرش دانشجویان در کشور فرانسه ساده شود Campus France باید تا انتهای سال 2009 با مرکز ملی آثار علمی و پژوهشی (CNOUS) و Egide ادغام می شد .

این دو سازمان عاملان اصلی این حرکت دانشگاهی هستند و به طور خاص مدیریت بورسیه های دولتی برای حساب وزارت امور خارجه را به عهده دارند.
هدف مهم این سازمان در کوتاه مدت بازگشایی فضاهایی عمومی CampusFrance در مراکز فرانسوی به خصوص در دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان است. در آغاز سال تحصیلی 2007 هم چند مرکز علمی بازگشایی شد . اما در حال حاضر امکان دریافت اطلاعات لازم در رابطه با پیچیدگی های خاص دوره های آموزشی فرانسه به 15 زبان در سایت www.campusfrance.org وجود دارد.

 حتی برای دانشجویان 20 کشور (لیست این کشورها در سایت نامبرده و در قسمت "ثبت نام" قابل مشاهده است) امکان ایجاد یک پرونده الکترونیکی هم وجود دارد تا دانشجو بتواند در مدت زمانی معمول اقدام به درخواست ویزا کند.

جهت مشاهده اطلاعات و روش های ثبت شرکت در فرانسه به این صفحه مراجعه کنید .

فضا های آموزشی CampusFrance

از اولین روز ماه ژانویه سال 2007 میلادی مرکز تحصیلات فرانسه باEduFrance  ادغام شد تا CampusFrance را به وجود بیاورد. این طرح مربوط به بخشی از سفارت است و جوان‌های خارجی که در فرانسه پروژه­ مطالعاتی دارند را همراهی می‌کند .

روند ثبت نام در بیست کشور دنیا به طور ویژه انجام می­شود. گذر از یک مرکز دولتی برای دانشجویانی که در این دولت ها زندگی می‌کنند اجباری است.

اعتبار مدرک متوسطه و سطح دانش زبان فرانسه دانشجو در این گذر اجباری مورد بررسی قرار می­گیرد و زمانی که دانشجو پروژه مطالعاتی خود را معرفی می­کند یک مصاحبه شخصی را هم ترتیب می­دهند. سپس دانشجو باید یک فرم ثبت نام اینترنتی را پر کند، این فرم به همراه ارزیابی مصاحبه کننده به مراکز انتخابی خود دانشجو ارسال می­شود. در نهایت هم مرکز آموزشی مورد نظر در پذیرش دانشجو برای تحصیل مختار است.

این مدارس پرونده را تا زمانی که یکی از آن­ها گواهی اولیه پذیرش دانشجو را صادر کنند نگاه می­دارند. اعلام نتایج از 15 ژوئن تا 15 سپتامبر به طول می ­انجامد تا در ماه اکتبر کلاس­ها به طور رسمی آغاز شود. طی کردن این روند به طور اینترنتی این امکان را به دانشجو می­دهد تا در زمانی واقعی، پیشرفت مراحل پرونده را دنبال کند.

ثبت نام نهایی درست مانند دانشجویان فرانسوی به طور حضوری و در محل مشخص انجام می­شود. اما هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد. مرکزی که گواهی پذیرش را صادر می­کند این وظیفه را دارد که برای دانشجویان خارجی یک نوبت را تا تاریخ پیش بینی شده و برای ثبت نام نهایی رزرو کند.

به محض اینکه دانشجوی خارجی در یک مرکز آموزشی پذیرفته شود می­تواند اقدام به درخواست ویزا کند. بهتر است دوباره یاد آوری کنیم که تمام این مراحل در فضای CampusFrance انجام می­­شود.

توجه: این مکانیسم دانشجویان را از ارتباط گرفتن با مراکز فرانسوی برای آگاهی یافتن از شرایط پیش ثبت نام و یا درخواست پذیرش اولیه معاف نمی­کند .

دیگر سازمان­های فرانسوی

با مراجعه به بخش فرهنگی سفارت فرانسه در کشور مبدا می­توان اطلاعاتی در رابطه با شرایط تحصیلات عالی و برنامه آموزش زبان فرانسه به دست آورد . حتی می توان از بروشور رایگان «می­خواهم به فرانسه بروم» هم کمک گرفت که توسط مرکز ملی آثار علمی و پژوهشی (CNOUS) به زبان فرانسوی، انگلیسی، اسپانیولی و عربی منتشر شده است.

امکان دریافت این بروشور از قسمت «اعلام» وبسایت www.cnous.fr هم وجود دارد. سفارت فرانسه هم وظیفه دارد که در اسرع وقت دانشجویان خارجی را از بورسیه ­هایی که کشور فرانسه در اختیار این دانشجویان قرار می­دهد مطلع کند و برای دانشجویان درخواست ویزای دانشجویی هم بکند .

برای ورود به کشور فرانسه داشتن یک سری مدارک ضروری است اما دانشجویانی که از کشورهایی اروپایی مانند آندورا، موناکو، سوئیس، سان مارینو و واتیکان هستند از این بند معافند . برای اطلاع از جزئیات، بررسی تارنما های وزارت آموزش و پرورش ملی فرانسه به خصوص قسمت «سفر به فرانسه برای تحصیل» و «پورتال دانشجویی» ، وزارت امور خارجه و خدمات عمومی در بخش «خارجی های مقیم فرانسه» الزامی است .

 

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  هفده     -     15   =