راهنمای تحصیلی در کشور فرانسه

  • 0 نظر
  • 465 بازدید
  • یکشنبه 25 شهریور 1397

راهنمای تحصیلی در کشور فرانسه;
راهنمای تحصیلی در کشور فرانسه
5 از 5 بوسیله 1 رای
در رابطه با راهنمای تحصیلی در کشور فرانسه و فرصت های عالی شغلی در هر مقطع مطالبی را مورد بررسی قرار می دهیم.

راهنمای تحصیلی در کشور فرانسه

دو محور اصلی که آموزش همگانی فرانسه بر مبناي آن پیاده سازی شده است پايداري و پويايي می باشد. موضوعاتی که در محور پايداري بحث می شود ؛ سياست‌هاي آموزشي و قوانين در جهت دست‌يابي به وضعيت مطلوب آموزشي و در محور پویایی ؛ مفهوم تداوم در حفظ ارزش‌هاي سه‌گانه جمهوري (برابري، برادري و آزادي) بحث می شود. بدیهی است که قبل از هر اقدامی اخذ ویزای تحصیلی در فرانسه از موارد ضروری می باشد.
پس از انقلاب کبیر فرانسه تا کنون متفكران و مسئولان تلاش های متعددی را در این راستا انجام دادند که ماه عسل همه ی این ها در قالب سياست‌هاي کلان آموزشي ارائه شده است. در نظام آموزشي این کشور ساختاری لیبرال مبتنی بر حقوق تک تک افراد جامعه برنامه ریزی شده است که در آن آموزش ابتدایی برای کلیه کودکان اجباری می باشد و برای تضمین همگانی بودن آموزش پايه تا پايان دوره متوسطه و کالج کلیه امکانات تحصیلی رایگان و برابر می باشد.
از نظر تقسیم دوره های تحصیلی شباهت خاصی بین ایران و فرانسه می باشد چرا که پایه ساختار اموزشی ایران در گذشته بر مبنای سیستم آموزشی این کشور می باشد، 3 مقطع اصلي آموزشي كشور فرانسه مقطع آموزش پيش دبستاني، آموزش ابتدايي و كالجهاي دانشگاهي می باشند.عده ی زیادی از شهروندان فرانسوي در مراكز آموزش متوسطه حضور يافته اند ؛ ديپلم متوسطه دريافت کرده اند و عده ای ديگر نيز در آموزش فني و حرفه اي حضور به عمل آورده اند .
در همه مدارس این کشور مشاوران تخصصی وجود دارند که وظیفه آن ها ارائه خدمات مشاوره به دانش آموزان می باشد که این امر نشان از یکپارچه بودن نظام آموزشی این کشور دارد.
شباهت دیگری که بین ایران و فرانسه وجود دارد این است که دانش آموزان برای رسیدن به مدرک دیپلم دبیرستان باید از سن 6 سالگی به مدرسه بروند و 12 سال تحصیلی را بگذرانند. آن ها پس از 5 سال دوره ابتدایی ملزم به گذراندن 4 سال دوره مقدماتی متوسطه می باشند و بعد از ان باید 3 سال دیگر درس بخوانند تا نهایتا اگر در ازمون نهایی دبیرستان ها ( terminal ) قبول شوند بتوانند مدرک دیپلم متوسطه یا BACCALAURAT را دریافت کنند.


لیسانس یا bac+3

مقطعی است که پس از پایان مدرک دیپلم متوسطه می باشد و شامل 180 واحد درسی است که باید در طی 6 ترم تحصیلی گذرانده شود. مدت زمان آن 3 سال می باشد. برای کسانی که قصدشان حضور در یک موقعیت شغلی است این امکان فراهم شده است تا با تحصیل برای تخصص در یک زمینه خاص در سال 3 برای دریافت لیسانس حرفه ای اقدامات لازم را انجام دهند.همان طور که گفته شد هدف از این نوع لیسانس ها دسترسی راحت به بازار کار می باشد که برای این امر  آموزش های تخصصی ویژه ای، در نظر گرفته شده است.

ارشد یا مستر (master)

مقطعی است که پس از پایان مدرک لیسانس می باشد و شامل 300 واحد درسی است  که باید در طی 4 ترم تحصیلی گذرانده شود.مدت زمان آن 2 سال می باشد. اگر شخصی نخواهد در دوره دکترا تحصیل کند ، امکان آن را دارد تا  برای آموزش حرفه ای و شغلی در سال دوم وارد شاخه مربوطه شود. بنابراین، اگر این طور فرض شود که سال اول به نام Master 1 نام گذاری شود، سال دوم تحصیل در رشته کارشناسی ارشد به منظور تخصص حرفه ای در یک رشته خاص، و تجربه شغلی از طریق کارآموزی می باشد و امکان ادامه تحصیل وجود دارد.

دکترا

مقطعی است که پس از پایان مدرک ارشد می باشد و شامل 480 واحد درسی است که باید در طی 6 ترم تحصیلی گذرانده شود.مدت زمان آن 3 سال می باشد. پس ازmaster2 هدف اصلی این مقطع ایجاد زمینه های تحقیقاتی و تخصصی محض در علوم مختلف می باشد و برای تحصیل در آن باید یک طرح پژوهشی به استاد مربوطه در آن زمینه ارائه گردد تا پس از پذیرش وی امکان حضور در رشته برای شما فراهم شود.
تحصیل در دانشگاه های فرانسه رایگان می باشد و سالانه هزینه مختصری برای بیمه و ثبت نام اداری باید پرداخت شود و در حین تحصیل مبلغی به تمام دانشجویان حتی افراد خارجی میتوانند به عنوان کمک هزینه پرداخت می گردد.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  چهل و سه     -   =   39