هزینه زندگی در فرانسه چقدر است ؟ چه نکاتی باید رعایت بشوند؟

  • 0 نظر
  • 4892 بازدید
  • یکشنبه 01 مهر 1397

هزینه زندگی در فرانسه چقدر است ؟ چه نکاتی باید رعایت بشوند؟;
هزینه زندگی در فرانسه چقدر است ؟ چه نکاتی باید رعایت بشوند؟
3.75 از 5 بوسیله 42 رای
یکی از ایده عال ترین زندگی ها برای هر شخص امروزه زندگی در یک کشور اروپایی و مهاجرت به یک کشور اروپایی مانند فرانسه است . اما حتما باید قبل از اقدام به مهاجرت به فرانسه درباره اینکه هزینه زندگی در فرانسه چقدر است ؟ اطلاعاتی را بدست آوریم تا بهتر بتوانیم برای مهاجرت خود برنامه ریزی کنیم .

هزینه زندگی در فرانسه چقدر است ؟

شاید شما نیز قصد دارید مانند خیلی ها برای مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت در فرانسه و یا اقامت فرانسه از طریق خرید ملک اقدام کنید اما زمانیکه شما به فرانسه گام میگذارید بایستی از قبل برای بودجه خود برنامه ریزی کنید. در اینجا چند راهنمایی برای کمک به ارزیابی هزینه ها در هنگام ورود و سپس در زندگی روزمره ارائه شده است:

اولین اقدام و شاید ساده ترین در عین اهمیت زیاد آن، داشتن سه گانۀ کوله پشتی، گذرنامه و ارز
یورو است.

هزینه زندگی در فرانسه چقدر است ؟

در بدو ورود به فرانسه

برای نخستین هزینه های جاری به پول خورد نیاز دارید. بهتر است برنامه ای برای تهیه حداقل یک یا چند اسکناس 50 یورویی داشته باشید. به عنوان مثال، زمانی که در پاریس از هواپیما پیاده می شوید و به مقصد خود در شهر راهی میشوید نیاز به اسکناس های خرد تر از 100 یورو دارید چراکه اسکناس های درشت را از شما قبول نمیکنند. خصوصا اسکناس 500 یورویی نزد برخی فروشنده ها شبیه یک شی خطرناک بنظر میرسد. قطعا از فرودگاه تاکسی نرخی از 70 یورو به بالا برای شما آب میخورد و با مترو هم چون در خطوط مرکزی وسط شهر نیستید بلیط خط RER حدود 10 یورو برای شما هزینه دارد.

برخی هزینه های زندگی در فرانسه

اجاره

در پاریس مرکز شهر یک آپارتمان 20 متری در حدود 800 یورو در هر ماه اجاره می شود. پس ازاستقرار، می توانید درخواست کمک هزینه مسکن (APL) را از صندوق کمک هزینه خانواده (Family Allowance Fund) در نزدیکی محل اقامت خود درخواست کنید.

حمل و نقل عمومی

بلیط متروو اتویوس هردو برای هردو کاربری یکسان است و بسادگی از طریق دستگاه های واقع شده در ایستگاه ها قبال تهیه است و در کل محدوده پاریس و حومه (مناطق 1 تا 5) قیمت بسته به مبدا (ایستگاه خروج) و مقصد (ایستگاه مقصد) متفاوت است. بلیط مترو بلیط عادی برای پاریس در حدود 1.90 یورو هزینه دارد. بلیط خریداری شده از رانندگان اتوبوس (بلیط داخل اتوبوس) هزینه € 2. شرکت بهره برداری RATP بسته های ماهانه و سالانه را ارائه می دهد. کارت بلند مدت (Navigo ) هم میتواند یک گزینه باشد برای آنهایی که دائما در حال جابجایی هستند، خرید یک دفترچه  10 بلیط (€ 14.50) به این نرخ است که توسط آن حدود 27٪ در خرید 10 بلیط تک صرفه جویی خواهد شد. نرخ سالانه این کارت حدود 342 یورو است. در سایر شهرهای فرانسه هم این نرخ ها برای جابجایی تقریبا مشابه است البته هزینه تاکسی به مراتب از پاریس ارزان تر می باشد.

نرخ بنزین در فرانسه

قیمت یک لیتر بنزین  از یک جایگاه به جایگاه دیگر تغییر می کند. در محدوده پاریس  از حومه تا مرکز شهر تفاوتی جزیی هست البته این نرخ به درصد اکتان بنزین هم بستگی دارد ولی از حومه تا مرکز شهر نرخ از 1.47 تا 1.65 یورو بر لیتر متغیر است. 

سبد خرید

هزینه های شما برای غذا بستگی به شیوه زندگی شما دارد. خرید در سوپرمارکت بسیار ارزان تر از رفتن به رستوران است .  مغازه های محله ها معمولا گران تر از فروشگاه های بزرگ هستند .

  برخی هزینه های زندگی در فرانسه -1

برخی از نرخ در پاریس

  • نان باگت : 0،90 €
  • ساندویچ: حدود 4 یورو به بالا
  • غذای غیر فست فود + دسر در رستوران: 20 €
  • بودجه غذای ماهانه برای یک نفر : حداقل 200 یورو

هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه به طور میانگین برای هر شخص حدود 800 تا ۱۲۰۰ یورو می‌باشد. هزینه مسکن به عنوان یکی از عمده‌ترین هزینه زندگی در فرانسه مانند هر کشور دیگری به شهر و منطقه ­ای که در آن اقامت دارید وابسته است. ولی در حالت کلی برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه در فرانسه باید بین 400 تا ۶۵۰ یورو پرداخت که این رقم در شهرهای کوچک­تر کمتر خواهد بود.

  هزینه های تحصیل  -1

هزینه خوراک در فرانسه برای هر فرد ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو می ­باشد که این رقم را آشپزی در منزل می ­توان کاهش داد. هزینه شارژ ماهیانه در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ یورو می‌باشد که هزینه تلفن و اینترنت هم در این مقوله گنجانده شده است. هزینه حمل و نقل در فرانسه به شهر محل سکونت شما بستگی دارد. هزینه حمل و نقل می ­تواند در حدود ۱۰۰ یورو باشد.

به طور کلی هزینه زندگی در فرانسه برای هر نفر به طور میانگین بین 800 تا ۱۲۰۰ یورو در ماه خواهد بود. البته این نکته حائز اهمیت است که این رقم برای فردی است که تنها زندگی می­ کند و این رقم برای افراد خانواده که با هم در یک خانه زندگی می­ کنند به ازای هر فرد پایین ­تر خواهد بود. برای مثال هزینه زندگی در فرانسه برای یک خانواده دو نفره بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ یورو خواهد بود. در ادامه قیمت برخی لوازم و مواد غذایی را به تفکیک بیان کرده ایم.

در ادامه لیست­وار به مواردی از هزینه های زندگی در فرانسه اشاره می‌کنیم:
قیمت یک عدد نان 1.2 یورو می‌باشد.
قیمت یک فنجان کاپوچینو 2.6 یورو می‌باشد.
قیمت یک مک دونالد 8 یورو می‌باشد.
قیمت پنیر 15 یورو می‌باشد.
قیمت یک کیلو سیب زمینی 1.6 یورو می‌باشد.
قیمت دوازده عدد تخم مرغ 2.6 یورو می‌باشد.
قیمت یک کیلو استیک ۱۲ یورو می‌باشد.
قیمت یک کیلو سینه مرغ 10.5 یورو می‌باشد.
قیمت یک وعده غذا در رستوران معمولی 13 یورو می‌باشد.
قیمت یک وعده غذا در رستوران­های فست فودی حدود 8 یورو می‌باشد.
قیمت یک بسته سیگار 8 یورو می‌باشد.
قیمت یک عنوان روزنامه ۱ یورو می‌باشد.
قیمت یک عدد تمبر پست نیم ۴ یورو می‌باشد.
قیمت یک عدد بلیت سینما ۱۰ یورو (برای دانشجویان ۷ یورو) می‌باشد.
قیمت ورودی موزه لوور ۸ یورو می‌باشد.
قیمت یک و نیم لیتر آب 0.6 یورو در ماه می باشد.
قیمت باشگاه 35.7 یورو در ماه می باشد.
قیمت اینترنت 17 یورو در ماه می باشد.
قیمت یک کیلو پیاز 1.75 یورو می باشد.
قیمت یک بلیت رفت و برگشت پاریس- لیل با T G V (قطار فوق العاده سریع) ۴۰ یورو می‌باشد.
قیمت یک لیتر بنزین بدون سرب ۱٫۴ یورو می‌باشد.
قیمت یک شب اقامت در هتل دو ستاره ۶۰ یورو می‌باشد.
قیمت یک شب اقامت در هتل معمولی ۳۰ یورو می‌باشد.
قیمت کالاهای خانگی برقی مایکروفر بین ۶۰تا ۱۲۰ یورو می‌باشد.
قیمت جاروبرقی بین ۶۰ تا ۱۱۰ یورو می‌باشد.
قیمت اتو بین ۲۵ تا ۴۵ یورو می‌باشد.
قیمت تلویزیون بین ۱۱۰ تا ۲۰۰ یورو می‌باشد.
قیمت دستگاه پخش دیجیتال بین ۵۵ تا ۱۹۰ یورو می‌باشد.

هزینه زندگی در فرانسه و تهیه مسکن

عمده هزینه زندگی در این کشور را هزینه مسکن تشکیل میدهد، البته اگر زندگی دانشجویی باشد، چون دانشگاه ها و کالجهای فرانسه معمولا خوابگاه در اختیار دانشجویان میگذارند و سازمان کف نیز از دانشجویان حمایت مالی میکند در حقیقت هزینه زندگی یک دانشجو از بابت مسکن خیلی بالا نخواهد بود. اما اگر بخواهیم زندگی در فرانسه را جهت اقامت غیر تحصیلی انالیز کنیم باید گفت که هزینه مسکن در فرانسه خیلی ارزان نیست و معمولا ماهیانه متری 10 یورو اجاره مسکن میباشد. یعنی یک واحد 50 متری در ماه 500 یورو هزینه اجاره مسکن است.

اگر شما می خواهید با خانواده به فرانسه مهاجرت کنید باید بدانید قیمت اجاره یک ملک مسکونی دو خوابه در پایتخت فرانسه در حدود 900 € یورو ماهانه با احتساب مبلغ سهم آب و برق و اینترنت پر سرعت برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه به صورت کلی به دو مدل میباشد. اساس تحصیلی فرانسه رایگان میباشد و عملا میتوان گفت هزینه تحصیلی نیاز به پرداخت نیست. و یا آنقدر هزینه تحصیل کم میباشد که معروف به رایگان شده است. برای مثال مقطع لیسانس و فوق لیسانس هزینه ای بالغ بر 200 تا 350 یورو در سال دارند.

البته تحصیل در این مقاطع و دانشگاه های رایگان حتما حتما نیازمند داشتن مدرک زبان فرانسوی است. و فرد باید در سطح B2 فرانسوی بلد باشد. در حالت دیگر میتوان در دانشگاه های خصوصی فرانسه که به زبان انگلیسی هم هستند تحصیل کرد که هزینه ای بالغ بر 6000 یورو در سال دارند. زبان خوندن در فرانسه نیز در دانشگاه های دولتی سالیانه حدود 2000 یورو و همچنین دانشگاه ها و کالجهای خصوصی حدود 6000 یورو در سال هزینه تحصیل خواهند داشت. در لیست زیر چند دانشگاه کشور فرانسه با هزینه کمتر را برای شما شرح داده ایم:

دانشگاه ایکول مرکزی با شهریه سالانه 450 € یورو
دانشگاه مین با متوسط شهریه سالانه 500 € یورو
دانشگاه پلی تکنیک گرونوبل با شهریه سالانه 1000 € یورو
حمل و نقل قسمتی از هزینه زندگی در فرانسه
در شهر پاریس هزینه تاکسیرانی و هزینه استفاده از تاکسی در رفت و امد بسیار بالاست. و عملا توصیه میشود حتما از حمل و نقل شهری استفاده شود. دلیل این موضوع هم این است که این شهر همیشه پر از توریست بوده است. داشتن بیمه سلامت برای تمام شهروندان اجباریست و با توجه به نوع بیمه شما می تواند بین 20 تا 50 € یورو در ماه متفاوت باشد. هزینه حمل نقل در کشور فرانسه شامل موارد زیر می باشد:

تهیه بلیط یک طرفه 1.60 € یورو
کارت بلیط ماهانه 53.00 € یورو
نرخ تاکسی با تعرفه عادی 5.00 € یورو
تاکسی برای مسیر 1 کیلومتر 1.50 € یورو
بنزین هر لیتر 1.46 € یورو

هزینه های اقامت و مسکن

دانشجویان متقاضی برای تامین مسکن بسته به شرایط تحصیلی در فرانسه می توانند خوابگاههای دانشجویی را برای اقامت برگزینند که متوسط هزینه های خوابگاه دانشجویی برای هر فرد بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است که این گزینه یعنی زندگی در خوابگاههای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی تا حد زیادی عرف است.
گزینه ی دیگر برای اقامت اجاره ی یک آپارتمان مثلا به صورت اشتراکی است که هزینه ی آن در ماه به طور متوسط حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد که البته در شهر های کوچکتر می توانید با مبالغ کمتری حتی تا حدود ۳۰۰ یور در ماه پیدا کنید.
گزینه دیگر برای خانواده است و این در صورتی که بخواهید با همسر و فرزندان خود مهاجرت کنید که هزینه های آپارتمان تا ۱۰۰۰ یورو در ماه خواهد رسید که البته بسته به جایی که زندگی می کنید ممکن است هزینه ها بالاتر و یا پایین تر بشود.

هزینه های خورد و خوراک در فرانسه

میانگین هزینه ها برای خورد و خوراک در کشور فرانسه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ یور در ماه است که البته باز هم بسته به غذایی که می خورید و یا رستورانی که از آن غذا می خرید متفاوت است به طور متوسط میانگین هزینه ی یک وعده غذای ارزان در کشور فرانسه بین ۱۵ تا ۲۰ یورو است. برای اینکه غذایی ارزان تهیه کنید بهترین گزینه خرید از سوپرمارکت هاست.

هزینه های حمل و نقل در فرانسه

برای جابه جایی با مترو و اتوبوس و یا تراموا در فرانسه حداقل باید ماهیانه ۱۷ تا ۳۳ یورو هزینه کنید.
می توانید برای جابه جایی از Bordeaux و یا Velib دوچرخه به صورت روزانه اجاره کنید.
برای جابه جایی با تاکسی در فرانسه باید برای هر کیلومتر ۱/۲۵ یورو پرداخت کنید که مبلغ نسبتا ارزان و خوبی است و حدودا ۷ تا ۱۰ یورو برای یک سفر کوتاه پرداخت کنید.
برای بازید دیدن شهر های دیگر فرانسه نیز می توانید از قطار تندرو فرانسه استفاده کنید که حدودا ۲۰ تا ۲۵ یورو هزینه بر میدارد.

برای دانشجویان بین‌المللی، بورس تحصیلی در برخی از دانشگاه‌‌های فرانسه، توسط وزارت امور خارجه فرانسه یا سفارت این کشور ارائه می‌شود.

بعضی دانشگاه‌ها به دانشجویان زیر ۳۰ سال و دارای صلاحیت‌های لازم سالانه بورسیه‌ای ۱۰,۰۰۰ یورویی اعطا می‌کنند.

وزارت امور خارجه فرانسه کمک هزینه تحصیلی را از طریق بورس تحصیلی عالی ایفل ( The Eiffel Excellence Scholarship Programme) ارائه می‌دهد، به ویژه برای دانشجویانی که در دوره‌های کارشناسی ارشد (۱,۱۸۱ یورو در ماه) و دکتری (۱,۴۰۰ یورو در ماه) ثبت نام می‌کنند.

اکثر کمک‌های مالی بر اساس نیاز مالی به دانشجویان کمتر از ۲۸ سال اعطا می‌شوند. مبلغ اعطا شده به عنوان کمک هزینه تحصیلی بر اساس ارزیابی معیارهای اجتماعی بین ۱,۶۰۶ تا ۴,۶۰۰ یورو در سال متغیر است. در عین حال کسانی که واجد شرایط دریافت کمک مالی هستند، شامل معافیت یا کاهش هزینه‌ی پوشش بیمه می‌شوند.

با ما همراه باشید.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  36     +     چهل و هشت   =

خدمات ما

ثبت شرکت در فرانسه

سه شنبه 25 اردیبشت 1397

ثبت شرکت در مجارستان

یکشنبه 20 آبان 1397

بیشتر >>

کشور ها

مجارستان

دوشنبه 17 اردیبشت 1397

بیشتر >>

وبلاگ رهام

نکات مهم قبل از مهاجرت

سه شنبه 02 مهر 1398

بیشتر >>